ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପୁରୁଷ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଦାଢ଼ି ବିନା ଅଫିସକୁ ଆସିପାରିବେ ନାହିଁ |

ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଡ୍ରେସ କୋଡ ଲାଗୁ କରିଛି ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଦାଢ଼ି ବିନା ଅଫିସକୁ ଆସିବାକୁ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ। ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ଡ୍ରେସ କୋଡ ଲାଗୁ କରିଛି। ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ପୁରୁଷ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଦାଢ଼ି ବିନା ଅଫିସକୁ ଆସିପାରିବେ ନାହିଁ।ଏହା ସହିତ, ସେମାନଙ୍କୁ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ସୁଟ୍ ନ ପିନ୍ଧିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି | ଏହା ବଦଳରେ, ସେମାନଙ୍କୁ ମୁଣ୍ଡ ଘୋଡାଇବା ପାଇଁ ଟୋପି କିମ୍ବା ପଗଡି ସହିତ ପାରମ୍ପାରିକ ଲମ୍ବା ଟପ୍ ଏବଂ ଟ୍ରାଉଜର ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ଦି ଇଣ୍ଡିପେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି |ସେମାନଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ସମୟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି, ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଇସଲାମିକ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ସକାଳ ଟାରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏପରି କରିବା |ସଂକେତର ଉଲ୍ଲଂଘନ ହେଲେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଶେଷରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରାଯାଇପାରେ ବୋଲି ତାଲିବାନ କହିଛି।ଏହି ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ, ତାଲିବାନର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଧିକାରୀମାନେ ଗୁଣବତ୍ତା ପ୍ରଚାର ଏବଂ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ସମୟରେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଯାଞ୍ଚ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏହି ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି। ଗତ ଦଶ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ତାଲିବାନ ପ୍ରମାଣ କରିଛି ଯେ 1990 ଦଶକରେ ପୂର୍ବ ଶାସନ ତୁଳନାରେ ତାଲିବାନ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଥିବା ପରି ଅଧିକ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ହେବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନାହିଁ। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ତାଲିବାନ ଝିଅ ମାନଙ୍କୁ ହାଇସ୍କୁଲରେ ପଠାଇବାକୁ ବାରଣ କରାଗଲା, ଯେପରି ନଅ ମାସ ପରେ କ୍ଲାସ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ଏଥିସହ, ମହିଳାଙ୍କୁ ପୁରୁଷଙ୍କ ବିନା ବିମାନରେ ଏକାକୀ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି, ବିଶେଷତ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ | ତାଲିବାନ କହିଛି ଯେ ପାର୍କର ବ୍ୟବହାର ଯେକୌଣସି ଆଧାରରେ ପୃଥକ ହେବ, ମୂଳତ ଦମ୍ପତି ଏବଂ ପରିବାରଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବାକୁ ବାରଣ କରାଯିବ |ତାଲିବାନ ବିଦେଶୀ ଡ୍ରାମା ସୋ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରସାରଣ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି।1996 ରୁ 2001 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କର ପୂର୍ବ ଶାସନରେ ତାଲିବାନ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ପୁରୁଷ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବିନା ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ବାରଣ କରିଥିଲା। ସଂଗଠନ ସମସ୍ତ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ଦାଢ଼ି ପଠାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲା।ତାଲିବାନ ଆଶ୍ରାଫ ଘାନି ଶାସନକୁ ଟପି ଯାଇ ଗତ ଅଗଷ୍ଟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ନିଜ ଅଧୀନକୁ ନେଇଥିଲା

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *