7 ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ତାପମାତ୍ରା 40 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ଅତିକ୍ରମ କରିଛିl

7 ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ତାପମାତ୍ରା 40 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ଅତିକ୍ରମ କରିଛିl

ସୋମବାର ଦିନ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ପାଖାପାଖି ସାତୋଟି ସ୍ଥାନରେ ତାପମାତ୍ରା 40 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରୁ ଅଧିକ ରହିଛି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ଆଗାମୀ 2-3 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉତ୍ତାପ ତରଙ୍ଗର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରି ‘ହଳଦିଆ ଚେତାବନୀ’ ଜାରି କରିଛି।ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ଆସନ୍ତା 2-3 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉତ୍ତାପ ତରଙ୍ଗର ଅବସ୍ଥା ପୂର୍ବାନୁମାନ କରି ‘ହଳଦିଆ ଚେତାବନୀ’ ଜାରି କରିଛି।ପାଣିପାଗ ଏଜେନ୍ସି ଅନୁଯାୟୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ 30 ରୁ ଏପ୍ରିଲ 1 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ତାପ ତରଙ୍ଗ ଅବସ୍ଥାରେ ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ଜିଲ୍ଲା ହ୍ରାସ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।ଆଇଏମଡି ଅନୁଯାୟୀ, ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶା ଜିଲ୍ଲାଗୁଡିକରେ ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରାରେ (ଦିନର ତାପମାତ୍ରା) କୌଣସି ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ, ତଥାପି ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ଶୁଖିଲା ଏବଂ ଗରମ ପବନର ପ୍ରଭାବରେ ତାପମାତ୍ରା ଦୁଇରୁ ତିନି ଡିଗ୍ରୀ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ଆଇଏମଡି କହିଛି ଯେ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓଡିଶାର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ତାପମାତ୍ରା 43 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ। ଆଞ୍ଚଳିକ କେନ୍ଦ୍ର ଆଇଏମଡି ଅନୁଯାୟୀ ସୋମବାର ଦିନ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ସାତୋଟି ସ୍ଥାନରେ ତାପମାତ୍ରା 40 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରୁ ଅଧିକ ରହିଛି। 41 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ସହିତ ବଲାଙ୍ଗୀରି ସବୁଠାରୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ସ୍ଥାନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ବରିପଡା 40.8 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ରେକର୍ଡ କରିଛି, ତା’ପରେ ଟିଟିଲାଗଡ 40.5,ତାଳଚେର 40.2 ରେ ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି | ସୋନେପୁର ଏବଂବୌଦ୍ଧ ଯଥାକ୍ରମେ 40.1 ଏବଂ 40 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି “ପରବର୍ତ୍ତୀ 2 ରୁ 3 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

 

 

 

Related post

ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ହତ୍ୟା ତାପରେ  ସ୍ୱାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ହତ୍ୟା ତାପରେ ସ୍ୱାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଫୋକସପ୍ଲସ 30/05/23(ଧାମନଗର) ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ କର ହତ୍ୟା ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ପ୍ରଥମେ ହତ୍ୟା ତାପରେ ସ୍ୱାମୀ କରିଲା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ଧାରୁଆ କଟୁରୀ ରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କରିବା…
କାହିଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା ?

କାହିଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା ?

  ଫୋକସପ୍ଲସ 29/05/2023(ଅହମଦାବାଦ) କାହଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା? ପଣ୍ଡିତ ଧିରେନ୍ଦ୍ର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ନେଇ ପ୍ରାୟତଃ ସବୁବେଳେ ହେଡ ଲାଇନରେ ରହିଥାନ୍ତି। , କିଛି…
ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୪ ଶହ ତଳକୁ

ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୪ ଶହ ତଳକୁ

ଫୋକସପ୍ଲସ 29/05/2023(ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ) ବର୍ତମାନ କରୋନା ମହାମାରୀ ସଂକ୍ରମଣ ଥମିବାରେ ଲାଗିଛି। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦିନେ କମିଲେ ପୁଣି ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ଦୈନିକ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *