ଜଙ୍ଗଲ ନିଆଁ ରେ ଓଡିଶା ପ୍ରଥମ

ଜଙ୍ଗଲ ନିଆଁ ରେ ଓଡିଶା ପ୍ରଥମ

ପ୍ରକୃତି ରେ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ସୃଷ୍ଟି ଶେଷ ହୁଏ ସେ ପ୍ରକୃତି ରେ l ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଯେପରି ଖାଦ୍ୟ ,ବସ୍ତ୍ର ,ବାସଗୃହ ଦରକାର ସେପରି ବଞ୍ଚିବାକୁ ହେଲେ ସୁସ୍ଥ ବାୟୁ ମଧ୍ୟ ଦରକାର l ଏହି ପ୍ରକୃତି କେତେବେଳେ ମଣିଷ ଅତ୍ୟାଚାରରେ ନାଶ ହୁଏତ ଆଉ କେତେବେଳେ ପ୍ରାକୃତିକ ଦୁର୍ବିପାକ ଦ୍ୱାରା l ଅସମୟରେ ଚାଲିଯାଏ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଜୀବନ l ଓଡିଶା ଜଙ୍ଗଲର ନିଆଁ ଲାଗିବା କଥା ଆମ ପାଇଁ ନୂଆ କଥା ହୋଇନପାରେ କିନ୍ତୁ ଏହା ଯେତେବେଳେ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ଧାରଣା କରେ ସେତେବେଳେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପାଉଁଶ କରିଦିଏl କେନ୍ଦ୍ର ପରିବେଶ ,ଜଙ୍ଗଲ ଓ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନ କୁମାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଶା ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତୁଳନାରେ ଜଙ୍ଗଲ ର ଅଧିକବାର ଲାଗିଥାଏ l

ଫରେଷ୍ଟ ସର୍ଭେ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏଫଏସଆଇ )ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାଇ ଓଡିଶା ପଛକୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ରହିଛି ଏହା ପଛ କୁ ଛତିଶଗଡ଼ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି l ଜଙ୍ଗଲୀ ନିଆଁ ଦ୍ୱାରା କେବଳ ଯେ ପ୍ରକୃତି କୁ ନଷ୍ଟ କରିନଥାଏ l ଜୀବଜନ୍ତୁ ଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ l ଆକଳନ ଅନୁଯାଇ ଜଙ୍ଗଲ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଯୋଗୁ ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ରେ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ପରିମାଣ 6.34 ନିୟୁତ ଟନ ରୁ 123.84 ନିୟତ ଟନ ବୁଦ୍ଧି ହୋଇଛି l ଜଙ୍ଗଲ ରେ ଲାଗୁଥିବା ନିଆଁ କୁ ରୋକିବା ପ୍ରାଥମିକ ଦାଇତ୍ୱ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକର l 2018-19 ରୁ 2020-21 ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ କୁ 125 କୋଟି ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ଯୋଗାଇ

ଦିଆଯାଇଛି l

Related post

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

କଟକ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଏବେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଦଳରେ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଶଙ୍ଖ ଛାଡି ପଦ୍ମ ଧରିଥିବା ବିଜେପି ର କଟକ…
୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ରାନିବନ୍ଧ ଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ବାହାଘର, ସାଧାରଣତଃ ଆପଣମାନେ ଦେଖିଥିବେ ବରଯାତ୍ରୀ ନେଇ ବାଜା ବାଣ ରୋଷଣି ରେ ବର…
ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ପାଣିପାଗ ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଆସୁଛି ବଡ ବର୍ଷା | ୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ | ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିବ କାଳବୈଶାଖୀ | ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଅରୁଣାଚଳ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *