ଜଙ୍ଗଲ ନିଆଁ ରେ ଓଡିଶା ପ୍ରଥମ

ଜଙ୍ଗଲ ନିଆଁ ରେ ଓଡିଶା ପ୍ରଥମ

ପ୍ରକୃତି ରେ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ସୃଷ୍ଟି ଶେଷ ହୁଏ ସେ ପ୍ରକୃତି ରେ l ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଯେପରି ଖାଦ୍ୟ ,ବସ୍ତ୍ର ,ବାସଗୃହ ଦରକାର ସେପରି ବଞ୍ଚିବାକୁ ହେଲେ ସୁସ୍ଥ ବାୟୁ ମଧ୍ୟ ଦରକାର l ଏହି ପ୍ରକୃତି କେତେବେଳେ ମଣିଷ ଅତ୍ୟାଚାରରେ ନାଶ ହୁଏତ ଆଉ କେତେବେଳେ ପ୍ରାକୃତିକ ଦୁର୍ବିପାକ ଦ୍ୱାରା l ଅସମୟରେ ଚାଲିଯାଏ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଜୀବନ l ଓଡିଶା ଜଙ୍ଗଲର ନିଆଁ ଲାଗିବା କଥା ଆମ ପାଇଁ ନୂଆ କଥା ହୋଇନପାରେ କିନ୍ତୁ ଏହା ଯେତେବେଳେ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ଧାରଣା କରେ ସେତେବେଳେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପାଉଁଶ କରିଦିଏl କେନ୍ଦ୍ର ପରିବେଶ ,ଜଙ୍ଗଲ ଓ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନ କୁମାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଶା ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତୁଳନାରେ ଜଙ୍ଗଲ ର ଅଧିକବାର ଲାଗିଥାଏ l

ଫରେଷ୍ଟ ସର୍ଭେ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏଫଏସଆଇ )ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାଇ ଓଡିଶା ପଛକୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ରହିଛି ଏହା ପଛ କୁ ଛତିଶଗଡ଼ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି l ଜଙ୍ଗଲୀ ନିଆଁ ଦ୍ୱାରା କେବଳ ଯେ ପ୍ରକୃତି କୁ ନଷ୍ଟ କରିନଥାଏ l ଜୀବଜନ୍ତୁ ଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ l ଆକଳନ ଅନୁଯାଇ ଜଙ୍ଗଲ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଯୋଗୁ ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ରେ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ପରିମାଣ 6.34 ନିୟୁତ ଟନ ରୁ 123.84 ନିୟତ ଟନ ବୁଦ୍ଧି ହୋଇଛି l ଜଙ୍ଗଲ ରେ ଲାଗୁଥିବା ନିଆଁ କୁ ରୋକିବା ପ୍ରାଥମିକ ଦାଇତ୍ୱ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକର l 2018-19 ରୁ 2020-21 ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ କୁ 125 କୋଟି ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ଯୋଗାଇ

ଦିଆଯାଇଛି l

Related post

ଟିକିରି ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ କାର୍ଯକ୍ରମ I

ଟିକିରି ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ କାର୍ଯକ୍ରମ I

ଫୋକସ ପ୍ଲସ ୨୮/୧/୨୩(ବରଗଡ଼): ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା କାଶିପୁର ବ୍ଲକ ଟିକିରି ସ୍ଥିତ‌ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଠାରୁ ଗୋକୁଳମୁଣ୍ଡା ହାଟ ପଦା ପର୍ଯନ୍ତ ଏକ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ…
ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଫୋକସ ପ୍ଲସ ୨୮/୧/୨୩(ବରଗଡ଼):ବନ୍ଦ ଘରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର । ଏକ ମାତ୍ର ଝିଅର ହତ୍ୟା ପରେ ଉଜୁଡ଼ି ଯାଇଥିଲା ସୁନାର ସଂସାର। ଝିଅକୁ ସବୁବେଳେ…
ଶାହରୁଖଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ଉର୍ଫି

ଶାହରୁଖଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ଉର୍ଫି

ଫୋକସ ପ୍ଲସ ୨୮/୧/୨୩(ବ୍ୟୁରୋ): ନିଜର ଆଉଟ ଫିଟକୁ ନେଇ ସବୁବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥାନ୍ତି ଉର୍ଫି ଯାଭେଦ । କାରଣ ସବୁବେଳେ ଭିନ୍ନ ଧରଣର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାକୁ…

Leave a Reply

Your email address will not be published.