ଯଦି ଇମ୍ରାନ ଖାନ ପାକିସ୍ତାନରୁ କ୍ଷମତାରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ କ’ଣ ହେବ?

ଯଦି ଇମ୍ରାନ ଖାନ ପାକିସ୍ତାନରୁ କ୍ଷମତାରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ କ’ଣ ହେବ?

ଯଦି ଇମ୍ରାନ ଖାନ ପାକିସ୍ତାନର ଜାତୀୟ ସଭାରେ ଅନାସ୍ଥା ଭୋଟ୍ ହରାନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ହଟାଇ ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହା ଘଟିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି। |”ଯଦି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରସ୍ତାବ ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ବିଧାନସଭା ନୂତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରିବ” ବୋଲି ଗଣମାଧ୍ୟମ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଗୃହର ନୂତନ ନେତାଙ୍କୁ ସମାନ ଅଧିବେଶନରେ ନିର୍ବାଚିତ ହେବାକୁ ପଡିବ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ପ୍ରତି।ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେବା କରିବାକୁ ଜଣେ ନୂତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଚୟନ କରିବାକୁ ଜାତୀୟ ସଭାରେ ଏକ ଭୋଟ୍ ହେବ। ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ବିଧାନସଭାରେ ଯେକୌଣସି ଦଳ ଦ୍ୱାରା ଆଗକୁ ଯାଇପାରିବେ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇଁ ଏହାର ଏକମାତ୍ର ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେଉଛନ୍ତି ନେତା ଶେହବାଜ ସରିଫ। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି କୌଣସି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିଧାନସଭାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ଭୋଟ୍ ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ ତେବେ ବିଧାନସଭା ଭଙ୍ଗ ହୋଇପାରିବ ଏବଂ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ତେବେ କିଏ ହେବ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ?

ଗତ ମାସରେ ବିରୋଧୀଦଳ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଦାଖଲ କରିବା ପରେ ଗତ ରବିବାର ଦିନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୋ-ଟ୍ରଷ୍ଟ ଭୋଟ୍ ହେବ। ଅବଶ୍ୟ, ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଏକ ଗୁଗଲି ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସଂସଦ ଭଙ୍ଗ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଜାତୀୟ ବିଧାନସଭାରେ ନୋ-ଟ୍ରଷ୍ଟ ଭୋଟ୍ ଅସାମ୍ବିଧାନିକ ବୋଲି ଖଣ୍ଡନ କରାଯାଇଥିଲା। ଇମ୍ରାନ ଖାନ ସେହି ରାଉଣ୍ଡରେ ଜିତି ନିଜର ଆସନ ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଥିଲେ ଯେ ଟ୍ରଷ୍ଟ ନଥିବା ଭୋଟ୍ ପାଇଁ ଏପ୍ରିଲ 9, ଶନିବାର ଦିନ ଜାତୀୟ ସଭାର ଅଧିବେଶନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ତେଣୁ ଆମେ ଏଠାରେ ଅଛୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ, ଶନିବାର ଦିନ ନୋ-ଟ୍ରଷ୍ଟ ଭୋଟ୍ ପରେ (ଯଦି ଏହା ଘଟେ – କିଛି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ!), ଜିନିଷ ଦୁଇଟି ଉପାୟରେ ଯାଇପାରେ:ଜାତୀୟ ବିଧାନସଭା ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରସ୍ତାବ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଇଛି। ଇମ୍ରାନ ଖାନ ବଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ବିଧାନସଭାରେ ସଂଖ୍ୟା ବିରୋଧୀଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଥିବାରୁ ଏହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ।ଜାତୀୟ ବିଧାନସଭା ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ ହୋଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଯଦି ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରାଯାଏ, ତେବେ ପାକିସ୍ତାନର ନୂତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଏ ହେବେ? ଗୁରୁବାର ଦିନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଜାତୀୟ ସଭା ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର ହେବ।

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related post

ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ହତ୍ୟା ତାପରେ  ସ୍ୱାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ହତ୍ୟା ତାପରେ ସ୍ୱାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଫୋକସପ୍ଲସ 30/05/23(ଧାମନଗର) ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ କର ହତ୍ୟା ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ପ୍ରଥମେ ହତ୍ୟା ତାପରେ ସ୍ୱାମୀ କରିଲା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ଧାରୁଆ କଟୁରୀ ରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କରିବା…
କାହିଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା ?

କାହିଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା ?

  ଫୋକସପ୍ଲସ 29/05/2023(ଅହମଦାବାଦ) କାହଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା? ପଣ୍ଡିତ ଧିରେନ୍ଦ୍ର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ନେଇ ପ୍ରାୟତଃ ସବୁବେଳେ ହେଡ ଲାଇନରେ ରହିଥାନ୍ତି। , କିଛି…
ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୪ ଶହ ତଳକୁ

ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୪ ଶହ ତଳକୁ

ଫୋକସପ୍ଲସ 29/05/2023(ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ) ବର୍ତମାନ କରୋନା ମହାମାରୀ ସଂକ୍ରମଣ ଥମିବାରେ ଲାଗିଛି। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦିନେ କମିଲେ ପୁଣି ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ଦୈନିକ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *