ପାକିସ୍ତାନ ରାଜନୀତି : ଶାହାବାଜ ସରିଫ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପାର୍ଥୀ

ପାକିସ୍ତାନ ରାଜନୀତି : ଶାହାବାଜ ସରିଫ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପାର୍ଥୀ

ରବିବାର ଦିନ ସଂସଦରେ ଅନାସ୍ଥା ଭୋଟ୍ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କୁ କ୍ଷମତାରୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା। ବିକାଶ କିପରି ଘଟିଲା ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ କଣ ଘଟିବ ସେ ବିଷୟରେ ଏଠାରେ ଏକ ସୂଚନା ରହିଛି। ଉଚ୍ଚ ରାଜନୈତିକ ଡ୍ରାମାର କିଛି ଦିନ ପରେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ରବିବାର ଦିନ ସଂସଦରେ ଅନାସ୍ଥା ହରାଇବା ପରେ ତାଙ୍କୁ କ୍ଷମତାରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କର ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ପୂରଣ କରିବା ଠାରୁ ରବିବାରର ଭୋଟ୍ ଚାମ୍ବରରେ ଏକାଧିକ ସ୍ଥଗିତାଦେଶ ପରେ ଖାନଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ତେହେରିକ-ଇ-ଇନସାଫ (ପିଟିଆଇ) ଦଳର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଭାଷଣ ହେତୁ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯେ କ୍ରିକେଟକୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବିଦେଶୀ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ରହିଛି। ତାରକା-ରାଜନେତା |

ଗୁରୁବାର ଦିନ ପାକିସ୍ତାନର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଡେପୁଟି ବାଚସ୍ପତି କାସୀମ ସୁରୀ ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଉପରେ ନଥିବା ବିଶ୍ୱାସକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ପରେ ନୋ-ଟ୍ରଷ୍ଟ ଭୋଟ୍ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଥିଲା। ଶନିବାର ପାକିସ୍ତାନ ସମୟ) କିନ୍ତୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏକାଧିକ ଥର ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥିଲା | ଶନିବାର ଦିନ ରାତି 11.58 ରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଚାଲିଥିଲା ​​ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହେବାର କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ବାଚସ୍ପତି ଆସାଦ କାଇସର ଏବଂ ଡେପୁଟି ବାଚସ୍ପତି କାସୀମ ସୁରୀ ସେମାନଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନକୁ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ଆୟାଜ ସାଦିକଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଥିଲା।ଭୋଟ୍ ସମୟରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଅନୁପସ୍ଥିତ ରହିବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ଦଳର ସାଂସଦମାନେ ଏକ ପଦଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ। ଶାସକ ପିଟିଆଇ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ ଦଳଗୁଡିକ 342 ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ଗୃହରେ 174 ଭୋଟ୍ ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ। ଏକ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ଗତି, ଏହାକୁ ଏକ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠ ଭୋଟ୍ |ଏହା ସହିତ ଖାନ ପାକିସ୍ତାନ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ବସିଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ।ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଭାରେ ତାଙ୍କ ସରକାର ନୋ-ଭୋଟ ହରାଇବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଖାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାସଭବନ ଖାଲି କରିଥିଲେ।ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଅପସାରଣ ପରେ ପାକିସ୍ତାନର ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ ଖାଲିଦ ଜାଭେଦ୍ ତାଙ୍କ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆରିଫ ଅଲଭିଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା ଏକ ପତ୍ରରେ ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ସେ ନିଜ ଦକ୍ଷତା ତଥା ବିବେକ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶ ସେବା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି। ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ବିରୋଧୀଦଳର ନେତା ତଥା ପାକିସ୍ଥାନ ମୁସଲିମ ଲିଗ-ଏନ ପାଇଁ ମଞ୍ଚ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। (PML-N) ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶେହବାଜ ସରିଫ ଦେଶର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ।ପାକିସ୍ତାନର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ରବିବାର ଦିନ ଅପରାହ୍ନ 2 ଟାରେ ଜାତୀୟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେବା ସହିତ ନିର୍ବାଚନ ହେବା ସହିତ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବେ। ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ତଥା ପାକିସ୍ତାନୀ ମୁସଲିମ ଲିଗ୍-ନୱାଜ (ପିଏମଏଲ-ଏନ) ମୁଖ୍ୟ ଶେହବାଜ ସରିଫଙ୍କୁ ଏହି ପଦବୀ ପାଇଁ ଆଗଧାଡ଼ିର ପଦବୀ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ରବିବାର। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦେଶକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସମ୍ବୋଧନରେ ଖାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ରାସ୍ତାରେ ଯିବାକୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି।ରବିବାର ଦିନ ଇସ୍‌ଲାମାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳ ବିରୋଧୀ ଦଳଙ୍କ ସହ ମିଶି ପାକିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଏକ ବୈଦେଶିକ ଶକ୍ତିର ସମ୍ପୃକ୍ତି ଦାବିରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଏକ ଆବେଦନ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ସୋମବାର ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହେବ।ଅଗଷ୍ଟ 2023 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂସଦୀୟ ନିର୍ବାଚନ ହେବାର ନାହିଁ। ତଥାପି ବିରୋଧୀଦଳ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଶୀଘ୍ର ନିର୍ବାଚନ ଚାହୁଁଛି, କିନ୍ତୁ ଖାନଙ୍କୁ ରାଜନ ରାଜନୈତିକ ପରାଜୟ ଦେବା ପରେ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମତଦାନ ମୁକ୍ତ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ ହେବା ନିଶ୍ଚିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ବିରୋଧୀ କହିଛନ୍ତି।

Related post

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

କଟକ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଏବେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଦଳରେ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଶଙ୍ଖ ଛାଡି ପଦ୍ମ ଧରିଥିବା ବିଜେପି ର କଟକ…
୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ରାନିବନ୍ଧ ଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ବାହାଘର, ସାଧାରଣତଃ ଆପଣମାନେ ଦେଖିଥିବେ ବରଯାତ୍ରୀ ନେଇ ବାଜା ବାଣ ରୋଷଣି ରେ ବର…
ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ପାଣିପାଗ ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଆସୁଛି ବଡ ବର୍ଷା | ୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ | ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିବ କାଳବୈଶାଖୀ | ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଅରୁଣାଚଳ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *