ୟୁପିରେ ହିଂସାର କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ

ୟୁପିରେ ହିଂସାର କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ

ଚଳିତ ବର୍ଷର ରାମନବମୀ ସାରା ଭାରତ ବର୍ଷ ରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି l କିଛି କିଛି ସ୍ଥାନରେଦଙ୍ଗା ଦେଖାଦେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରେ ସେମିତି କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ହିଂସା ହୋଇନାହିଁ l ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ସିଏମ୍ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାମଜାନଙ୍କ ରୀତିନୀତି ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବା ସମୟରେ ରାମ ନବମୀ ଉପରେ ରାଜ୍ୟରେ କୌଣସି ହିଂସା ହୋଇନଥିଲା। ଚାରିଟି ରାଜ୍ୟରେ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ସଂଘର୍ଷ ହେବାର ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ତାଙ୍କର ମନ୍ତବ୍ୟ ଆସିଛି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ହିଂସା ହେବାର ସ୍ଥାନ ନାହିଁ। ଏପ୍ରିଲ 13 ବୁଧବାର ଦିନ ସେ ଟ୍ୱିଟ କରି ଏକ ଭିଡିଓରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ହିନ୍ଦୁମାନେ ରାମ ନବମୀ ପାଳନ କରୁଥିବା ସମୟରେ ମୁସଲମାନମାନେ ରମଜାନ ରୀତିନୀତି ପାଳନ କରୁଥିବା ସମୟରେ କୌଣସି ହିଂସା ଆସି ନଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି: “800 ରୁ ଅଧିକ ରାମ ନବମୀ ସମାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ୟୁପି, 25 କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ରାଜ୍ୟ | ଏହି ସମୟରେ, ରମଜାନ ମାସ ହୋଇଥିବାରୁ ରୋଜା ଏବଂ ଇଫତାର ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିଲା | ଏପରିକି ଯୁକ୍ତିତର୍କ ମଧ୍ୟ ହୋଇନଥିଲା। ହିଂସା ଏବଂ ଦଙ୍ଗା ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏହା ବିକାଶ ପାଇଁ ନିଜକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇବା ପାଇଁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମନୋଭାବକୁ ସୂଚିତ କରେ। ”“ୟୁପିରେ ଦଙ୍ଗା, ହିଂସା କିମ୍ବା ଅରାଜକତା ପାଇଁ କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ। ରାମ ନବମୀଙ୍କ ପବିତ୍ର ଅବସରରେ ଆମେ ଏହା ପ୍ରମାଣ କରିଛୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।ଗୁଜୁରାଟ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ,ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ହିଂସା ଖବର ପାଇବା ପରେ ତାଙ୍କର ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଆସିଛି। ରବିବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟରେ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ସଂଘର୍ଷରେ ଅନେକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

Related post

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

କଟକ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଏବେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଦଳରେ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଶଙ୍ଖ ଛାଡି ପଦ୍ମ ଧରିଥିବା ବିଜେପି ର କଟକ…
୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ରାନିବନ୍ଧ ଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ବାହାଘର, ସାଧାରଣତଃ ଆପଣମାନେ ଦେଖିଥିବେ ବରଯାତ୍ରୀ ନେଇ ବାଜା ବାଣ ରୋଷଣି ରେ ବର…
ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ପାଣିପାଗ ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଆସୁଛି ବଡ ବର୍ଷା | ୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ | ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିବ କାଳବୈଶାଖୀ | ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଅରୁଣାଚଳ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *