ୟୁପିରେ ହିଂସାର କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ

ୟୁପିରେ ହିଂସାର କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ

ଚଳିତ ବର୍ଷର ରାମନବମୀ ସାରା ଭାରତ ବର୍ଷ ରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି l କିଛି କିଛି ସ୍ଥାନରେଦଙ୍ଗା ଦେଖାଦେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରେ ସେମିତି କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ହିଂସା ହୋଇନାହିଁ l ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ସିଏମ୍ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାମଜାନଙ୍କ ରୀତିନୀତି ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବା ସମୟରେ ରାମ ନବମୀ ଉପରେ ରାଜ୍ୟରେ କୌଣସି ହିଂସା ହୋଇନଥିଲା। ଚାରିଟି ରାଜ୍ୟରେ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ସଂଘର୍ଷ ହେବାର ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ତାଙ୍କର ମନ୍ତବ୍ୟ ଆସିଛି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ହିଂସା ହେବାର ସ୍ଥାନ ନାହିଁ। ଏପ୍ରିଲ 13 ବୁଧବାର ଦିନ ସେ ଟ୍ୱିଟ କରି ଏକ ଭିଡିଓରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ହିନ୍ଦୁମାନେ ରାମ ନବମୀ ପାଳନ କରୁଥିବା ସମୟରେ ମୁସଲମାନମାନେ ରମଜାନ ରୀତିନୀତି ପାଳନ କରୁଥିବା ସମୟରେ କୌଣସି ହିଂସା ଆସି ନଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି: “800 ରୁ ଅଧିକ ରାମ ନବମୀ ସମାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ୟୁପି, 25 କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ରାଜ୍ୟ | ଏହି ସମୟରେ, ରମଜାନ ମାସ ହୋଇଥିବାରୁ ରୋଜା ଏବଂ ଇଫତାର ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିଲା | ଏପରିକି ଯୁକ୍ତିତର୍କ ମଧ୍ୟ ହୋଇନଥିଲା। ହିଂସା ଏବଂ ଦଙ୍ଗା ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏହା ବିକାଶ ପାଇଁ ନିଜକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇବା ପାଇଁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମନୋଭାବକୁ ସୂଚିତ କରେ। ”“ୟୁପିରେ ଦଙ୍ଗା, ହିଂସା କିମ୍ବା ଅରାଜକତା ପାଇଁ କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ। ରାମ ନବମୀଙ୍କ ପବିତ୍ର ଅବସରରେ ଆମେ ଏହା ପ୍ରମାଣ କରିଛୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।ଗୁଜୁରାଟ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ,ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ହିଂସା ଖବର ପାଇବା ପରେ ତାଙ୍କର ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଆସିଛି। ରବିବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟରେ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ସଂଘର୍ଷରେ ଅନେକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

Related post

ଟିକିରି ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ କାର୍ଯକ୍ରମ I

ଟିକିରି ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ କାର୍ଯକ୍ରମ I

ଫୋକସ ପ୍ଲସ ୨୮/୧/୨୩(ବରଗଡ଼): ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା କାଶିପୁର ବ୍ଲକ ଟିକିରି ସ୍ଥିତ‌ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଠାରୁ ଗୋକୁଳମୁଣ୍ଡା ହାଟ ପଦା ପର୍ଯନ୍ତ ଏକ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ…
ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଫୋକସ ପ୍ଲସ ୨୮/୧/୨୩(ବରଗଡ଼):ବନ୍ଦ ଘରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର । ଏକ ମାତ୍ର ଝିଅର ହତ୍ୟା ପରେ ଉଜୁଡ଼ି ଯାଇଥିଲା ସୁନାର ସଂସାର। ଝିଅକୁ ସବୁବେଳେ…
ଶାହରୁଖଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ଉର୍ଫି

ଶାହରୁଖଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ଉର୍ଫି

ଫୋକସ ପ୍ଲସ ୨୮/୧/୨୩(ବ୍ୟୁରୋ): ନିଜର ଆଉଟ ଫିଟକୁ ନେଇ ସବୁବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥାନ୍ତି ଉର୍ଫି ଯାଭେଦ । କାରଣ ସବୁବେଳେ ଭିନ୍ନ ଧରଣର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାକୁ…

Leave a Reply

Your email address will not be published.