ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି  କହିଛନ୍ତି  ପୁଟିନ ୟୁକ୍ରେନକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ପୁଟିନ ୟୁକ୍ରେନକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି

ଯୁଦ୍ଧ ହେଉଛି ଜାତିସଂଘର ଏବଂ ପୁଟିନଙ୍କୁ ୟୁକ୍ରେନକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ୱାଶିଂଟନ୍‌କୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ବାୟୁସେନା ୱାନରେ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଆଇଓଆରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହଁ, ମୁଁ ଏହାକୁ ଜନଶୁଣାଣି ବୋଲି କହିଛି। ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବା ସହ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଯେ ପୁଟିନ କେବଳ ୟୁକ୍ରେନ ହେବାର ଧାରଣାକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।ଆଇଓଏର ମେନଲୋରେ ଏକ ପୂର୍ବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ, ଯୁଦ୍ଧରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ଶକ୍ତି ମୂଲ୍ୟକୁ ନେଇ ବାଇଡେନ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ପୁଟିନ ୟୁକ୍ରେନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଜନଶୁଣାଣି କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କୌଣସି ବିବରଣୀ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି। ଯୁଦ୍ଧ ହେଉଛି ଜାତିସଂଘର ଏବଂ ପୁଟିନଙ୍କୁ ୟୁକ୍ରେନକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ୱାଶିଂଟନ୍‌କୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ବାୟୁସେନା ୱାନରେ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଆଇଓଆରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହଁ, ମୁଁ ଏହାକୁ ଜନଶୁଣାଣି ବୋଲି କହିଛି। ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବା ସହ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଯେ ପୁଟିନ କେବଳ ୟୁକ୍ରେନ ହେବାର ଧାରଣାକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।ଆଇଓଏର ମେନଲୋରେ ଏକ ପୂର୍ବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ, ଯୁଦ୍ଧରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ଶକ୍ତି ମୂଲ୍ୟକୁ ନେଇ ବିଡେନ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ପୁଟିନ ୟୁକ୍ରେନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଜନଶୁଣାଣି କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କୌଣସି ବିବରଣୀ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି। ବାଇଡେନ ସାର୍ବଜନୀନ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପରେ ସେ କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ ନୂତନ ପରିଣାମ ଘୋଷଣା କରିନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ୟୁକ୍ରେନକୁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।ସେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ପ୍ରକୃତ ନେତା @ ପୋଟସ୍ ଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ଶବ୍ଦ। “ମନ୍ଦ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଠିଆ ହେବା ପାଇଁ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ସେମାନଙ୍କ ନାମରେ ଡାକିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ | ଆମେରିକାର ସହାୟତା ପାଇଁ ଆମେ କୃତଜ୍ଞ ଏବଂ ରୁଷ ର ଅତ୍ୟାଚାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଅଧିକ ଭାରୀ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ”ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଏକ ଚୁକ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଆମେରିକା ଏକ ଦଳ,ଜାତୀୟ, ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି, ଜନଜାତି କିମ୍ବା ଧାର୍ମିକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କିମ୍ବା ଆଂଶିକ ଧ୍ୱଂସ କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସହିତ ନିଆଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଭାବରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରେ |ଅତୀତର ଆମେରିକୀୟ ନେତୃବୃନ୍ଦ ପ୍ରାୟତ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅଭିଯାନ ଯେପରିକି ୟୁକ୍ରେନରେ ରୁଷ ଗଣହତ୍ୟା ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି, ଏକ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଦ୍ୱିଧାବୋଧ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଯାୟୀ ଜାତିସଂଘର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ଏଥିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। 1994 ମସିହାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଲ୍ କ୍ଲିଣ୍ଟନ୍ଙ୍କୁ ରୁୱାଣ୍ଡା ହାଟସ୍ଙ୍କ 800,000 ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଜନଜାତିଙ୍କ ହତ୍ୟାକୁ ଜାତିସଂଘ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିବାରେ ରୋକିବା ଭଳି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଦେଖାଗଲା। ଦାବି କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କହିଛନ୍ତି ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ମୋ ପାଇଁ ସେପରି ଲାଗୁଛି |ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁକ୍ରେନରେ ରୁଷ କରିଥିବା ଭୟାନକ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ପ୍ରମାଣ ଆକ୍ଷରିକ ଭାବରେ ବାହାରକୁ ଆସୁଛି ଏବଂ ଆମେ କେବଳ ବିନାଶ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଏବଂ ଆଇନଜୀବୀମାନେ ଏହା ଯୋଗ୍ୟ କି ନୁହେଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ।ଗତ ସପ୍ତାହରେ ବାଇଡେନ ରୁଷ ଦୂତାବାସ କରିନଥିଲେ ଯେ ରୁଷିଆ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ହେଉଛି ଜନଶୁଣାଣି, କେବଳ ଯେ ସେମାନେ “ଯୁଦ୍ଧ ଅପରାଧ” ଗଠନ କରିଛନ୍ତି।ଗତ ମାସରେ ୟୁରୋପ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ବିଡେନ ମସ୍କୋରେ ଶାସନ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ନଅ ଶବ୍ଦ ବିଶିଷ୍ଟ ବିବୃତ୍ତି ପାଇଁ ବିବାଦର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ, ଯାହା ଅନ୍ୟ ଏକ ଆଣବିକ ସଶସ୍ତ୍ର ଦେଶ ସହିତ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ମୁକାବିଲା ଆଡକୁ ଏକ ନାଟକୀୟ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରିଥାନ୍ତା। “ଭଗବାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି କ୍ଷମତାରେ ରହିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। କିଛି ଦିନ ପରେ ସେ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରତି ନୈତିକ କ୍ରୋଧ ପ୍ରକାଶ କରୁଥିଲି। ମୁଁ ଏକ ନୀତି ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ନାହିଁ। ”

Related post

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

କଟକ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଏବେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଦଳରେ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଶଙ୍ଖ ଛାଡି ପଦ୍ମ ଧରିଥିବା ବିଜେପି ର କଟକ…
୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ରାନିବନ୍ଧ ଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ବାହାଘର, ସାଧାରଣତଃ ଆପଣମାନେ ଦେଖିଥିବେ ବରଯାତ୍ରୀ ନେଇ ବାଜା ବାଣ ରୋଷଣି ରେ ବର…
ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ପାଣିପାଗ ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଆସୁଛି ବଡ ବର୍ଷା | ୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ | ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିବ କାଳବୈଶାଖୀ | ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଅରୁଣାଚଳ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *