120 ବର୍ଷ ର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି ତାପମାତ୍ରା ; ଆଉ ସହ୍ୟ କରିହେଉନି

120 ବର୍ଷ ର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି ତାପମାତ୍ରା ; ଆଉ ସହ୍ୟ କରିହେଉନି

ତାପମାତ୍ରା ବୁଦ୍ଧି ଯୋଗୁ ଜଣା ପଡୁନି ରାତି ଦିନ l ଦିନ ର ତାପମାତ୍ରା ଯେତିକି ବଢୁଛି ରାତିରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପରିସ୍ଥିତି ଜଣାପଡ଼ୁଛି lଦିନର ଖରା ତାତି ରାତିର ଗରମ ପ୍ରଭାବ ଜନଜୀବନ କୁ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ କରିଦେଉଛି l ଏବେ ବର୍ତମାନ 42 ଡିଗ୍ରୀ ଥିବାବେଳେ ଆଗକୁ ପ୍ରତେକ ଦିନ 2 କିମ୍ବା 3 ଡିଗ୍ରୀ ବୁଦ୍ଧି ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି l ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଗରମ ଦିନର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଗ୍ରୀଷ୍ମ ରାତ୍ରିରେ ଅଧିକ ଗରମ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି | ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାଯାଇଛି ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ୱାର୍ମିଂ ଏବଂ ସହରୀ ଉତ୍ତାପର ମିଳିତ ପ୍ରଭାବ ହେତୁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ସହର ତୁଳନାରେ ସହରଗୁଡିକରେ |ତାପମାତ୍ରା 48-49 ଡିଗ୍ରୀ ଛୁଇଁବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଏ, ଯାହା ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ପାଇଁ ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ |ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଗରମ ଦିନର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ତେବେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ରାତି ଗରମ ଏବଂ ଅସହଜ ହେବ ବୋଲି ପ୍ରଫେସର ତ୍ରିପାଠୀ କହିଛନ୍ତି।ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଶିଳ୍ପାନୁଷ୍ଠାନ ପୂର୍ବରୁ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡରେ ପ୍ରାୟ 30 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଆମେ ଦେଖିଛୁ ଯେ 100 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ତୁଳନାରେ ସାମଗ୍ରିକ ତାପମାତ୍ରା 1 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏବର୍ଷ ଶେଷ ଭାଗରେ ତାପମାତ୍ରା 2ରୁ 5 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି|

ଏପଟେ ଅତ୍ୟଧିକ ଖରା ପ୍ରଭାବ ଯୋଗୁ ରାଜ୍ୟ ର ସମସ୍ତସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ କୁ ସକାଳେ ଖୋଲିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି l ପିଲାମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ଏପରି ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି l ଏହି ତାପମାତ୍ରା ବୁଦ୍ଧି ସାଧାରଣ ଜନତାକୁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଥିଲେ ଘରୁ ବାହାର କୁ ଯିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି l ଘରୁ ବାହାର କୁ ଯିବା ସମୟରେ ପାଣି ବୋତଲ ସାଙ୍ଗରେ ନେବା ସହ ମୁଣ୍ଡ ରେ ଓଦା କପଡା ପକାଇ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି

 

Related post

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଜଳଛାୟା ପ୍ରକଳ୍ପ ସହାୟକ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଜଳଛାୟା ପ୍ରକଳ୍ପ ସହାୟକ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ

ଫୋକସ ପ୍ଲସ 26/5/22( ବାଲିଗୁଡ଼ା): ସରକାରୀ ବାବୁଙ୍କ ଲାଞ୍ଚ ନିଶା । ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଲା ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ । ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ତୁମୁଡିବନ୍ଧ…
ଅଧାରୁ ବନ୍ଦ ହେଲା କୋଦଳା ଏନଏସି ବୈଠକ

ଅଧାରୁ ବନ୍ଦ ହେଲା କୋଦଳା ଏନଏସି ବୈଠକ

ଫୋକସ ପ୍ଲସ 26/5/22( କୋଦଳା): ଜଣେ କାଉନସିଲରଙ୍କ ଭିତ୍ତିହୀନ ଯୁକ୍ତି ଯୋଗୁଁ ଆଜି କୋଦଳା ଏନଏସି ବୈଠକ ଅଧାରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ୭ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ…
ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଥରିଲା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ

ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଥରିଲା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ

ଫୋକସ ପ୍ଲସ 26/5/22( ଆଫଗାନିସ୍ଥାନ): ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଥରିଲା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ । ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ମଜାର୍-ଇ-ସରିଫ୍‌ ସହରରେ ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଛି । ଏଠାରେ ତିନୋଟି ପୃଥକ ପୃଥକ…

Leave a Reply

Your email address will not be published.