120 ବର୍ଷ ର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି ତାପମାତ୍ରା ; ଆଉ ସହ୍ୟ କରିହେଉନି

120 ବର୍ଷ ର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି ତାପମାତ୍ରା ; ଆଉ ସହ୍ୟ କରିହେଉନି

ତାପମାତ୍ରା ବୁଦ୍ଧି ଯୋଗୁ ଜଣା ପଡୁନି ରାତି ଦିନ l ଦିନ ର ତାପମାତ୍ରା ଯେତିକି ବଢୁଛି ରାତିରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପରିସ୍ଥିତି ଜଣାପଡ଼ୁଛି lଦିନର ଖରା ତାତି ରାତିର ଗରମ ପ୍ରଭାବ ଜନଜୀବନ କୁ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ କରିଦେଉଛି l ଏବେ ବର୍ତମାନ 42 ଡିଗ୍ରୀ ଥିବାବେଳେ ଆଗକୁ ପ୍ରତେକ ଦିନ 2 କିମ୍ବା 3 ଡିଗ୍ରୀ ବୁଦ୍ଧି ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି l ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଗରମ ଦିନର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଗ୍ରୀଷ୍ମ ରାତ୍ରିରେ ଅଧିକ ଗରମ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି | ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାଯାଇଛି ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ୱାର୍ମିଂ ଏବଂ ସହରୀ ଉତ୍ତାପର ମିଳିତ ପ୍ରଭାବ ହେତୁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ସହର ତୁଳନାରେ ସହରଗୁଡିକରେ |ତାପମାତ୍ରା 48-49 ଡିଗ୍ରୀ ଛୁଇଁବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଏ, ଯାହା ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ପାଇଁ ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ |ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଗରମ ଦିନର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ତେବେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ରାତି ଗରମ ଏବଂ ଅସହଜ ହେବ ବୋଲି ପ୍ରଫେସର ତ୍ରିପାଠୀ କହିଛନ୍ତି।ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଶିଳ୍ପାନୁଷ୍ଠାନ ପୂର୍ବରୁ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡରେ ପ୍ରାୟ 30 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଆମେ ଦେଖିଛୁ ଯେ 100 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ତୁଳନାରେ ସାମଗ୍ରିକ ତାପମାତ୍ରା 1 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏବର୍ଷ ଶେଷ ଭାଗରେ ତାପମାତ୍ରା 2ରୁ 5 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି|

ଏପଟେ ଅତ୍ୟଧିକ ଖରା ପ୍ରଭାବ ଯୋଗୁ ରାଜ୍ୟ ର ସମସ୍ତସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ କୁ ସକାଳେ ଖୋଲିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି l ପିଲାମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ଏପରି ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି l ଏହି ତାପମାତ୍ରା ବୁଦ୍ଧି ସାଧାରଣ ଜନତାକୁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଥିଲେ ଘରୁ ବାହାର କୁ ଯିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି l ଘରୁ ବାହାର କୁ ଯିବା ସମୟରେ ପାଣି ବୋତଲ ସାଙ୍ଗରେ ନେବା ସହ ମୁଣ୍ଡ ରେ ଓଦା କପଡା ପକାଇ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି

 

Related post

ରାମ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠାରେ ସାମିଲ ହେବେ ଭାରତର ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହା କାହା ଦିଆଯାଇଛି ନିମନ୍ତ୍ରଣ

ରାମ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠାରେ ସାମିଲ ହେବେ ଭାରତର ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି…

ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ: ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ରାମ ମନ୍ଦିରର ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ସମାରୋହ ୨୨ ଜାନୁଆରୀରେ ହେବ । ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପଠାଯାଉଛି । ଏହି ଉତ୍ସବର…
ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳ ରେ ଫାଇଦା ନେଉଛନ୍ତି ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି ଦିଦି!!!

ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳ ରେ ଫାଇଦା ନେଉଛନ୍ତି ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି ଦିଦି!!!

ରାୟଗଡ଼ା: ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳ ରେ ଫାଇଦା ନେଉଛନ୍ତି ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି ଦିଦି, ହେଲପର୍ କୁ କିଛି ମିଳିଲା ନାଇଁ ସେଥିପାଇଁ ସିଧା ସିଧା ବଖାଣିଲେ ଦିଦିଙ୍କ ଭିତିରି କଥା ଏ…
ଚାଇନାର ନିମୋନିଆ ଭାରତକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି କି? AIIMS ଦିଲ୍ଲୀରେ 7 ଟି ମାମଲା ମିଳିଲା କି?

ଚାଇନାର ନିମୋନିଆ ଭାରତକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି କି? AIIMS ଦିଲ୍ଲୀରେ 7…

ଭାରତରେ ଚାଇନା ନିମୋନିଆ07/12(ଫୋକସ ପ୍ଲସ); ଚାଇନାରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ରହସ୍ୟମୟ ନିମୋନିଆକୁ ନେଇ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଚିନ୍ତା ବଢିଛି। ମାଇକୋପ୍ଲାଜମା ନିମୋନିଆରେ ପୀଡିତ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ଚାଇନାର ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକ ଭରି…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *