ଶିକ୍ଷାଦାନର ବିକଳ ଚିତ୍ର, ଗୋଟିଏ କକ୍ଷ ରେ ପାଠପଢ଼ା

ଶିକ୍ଷାଦାନର ବିକଳ ଚିତ୍ର, ଗୋଟିଏ କକ୍ଷ ରେ ପାଠପଢ଼ା

ଫୋକସ ପ୍ଲସ 21/5/22 (ଢେଙ୍କାନାଳ):ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲା କଙ୍କଡ଼ାହାଡ଼ ବ୍ଲକ ଦଶିପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କୁସୁମୁଣ୍ଡିଆ (କ) ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଟି ଏବେ ବହୁତ୍ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଭିତରେ ଗତିକରୁଚି । ଶିକ୍ଷାଦାନ ପାଇଁ ଯେଉଁ ମୌଳିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଟିକେ ରହିବା କଥା ଏଠାରେ ନାହିଁ । କେବଳ କାଗଜ କଲମ ରେ ଏହା ଚାଲିଲା ଭଳି ମନେହୁଏ । ସରକାର ଶିକ୍ଷାଦାନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରୁଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଶାସନିକ ହେଉ କି ରାଜନୈତିକ ଇଚ୍ଛା ଶକ୍ତି ର ଅଭାବ ପାଇଁ କୋମଳ ମତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଅନ୍ଧାର ଆଡ଼କୁ ଯାଉଛି । ଏହି ସ୍କୁଲ୍ ରେ ପ୍ରଥମ କ୍ଲାସ୍ ଠାରୁ ପଞ୍ଚମ କ୍ଲାସ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଚାଲେ। ଜଣେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ହିମାଂଶୁ ସାହୁ ଆଉ ଜଣେ ଡେପୁଟେସନ ।

ଏହି ୫ କ୍ଲାସ୍ ର ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ କ୍ଲାସ୍ ରେ ପଢାହୁଏ । ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୨ ରେ ହୋଇଥିବା କାଳ ବୈଶାଖୀ ରେ ଘର ର ଆଜବେଷ୍ଟେ  ଉଡ଼ାଇ ସବୁ ଭାଙ୍ଗିରୁଜି ତଳେ ପଡ଼ିଥିଲା। ଏନେଇ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ କହିଛନ୍ତି ଆମେ ଆମ ସ୍ତର ରେ ପ୍ରଶାସନ କୁ କହୁଚୁ , ହେଲେ କିଛି ହୋଇପାରୁନି କି କୌଣସି ଅଧିକାରୀ ଏଥି ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଉ ନାହ୍ନାନ୍ତି। ସ୍କୁଲ୍ ରେ ଅଫିସ ନାହିଁ, ଷ୍ଟୋର ନାହିଁ, ଲାଇବ୍ରେରୀ ନାହିଁ, ଶିକ୍ଷାଦାନ ପାଇଁ ଗୃହ ନାହିଁ, ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଶିକ୍ଷକ ନାହିଁ କିଭଳି ଏହି ବ୍ଲକ ରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ ର ପୃଷ୍ଠଭୂମି ଅଛି ଏଥିରୁ ଅନୁମେୟ । ପ୍ରଶାସନ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ କୁ ଆଖିରେ ରଖି ପ୍ରଶାସନ ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

Related post

ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ହତ୍ୟା ତାପରେ  ସ୍ୱାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ହତ୍ୟା ତାପରେ ସ୍ୱାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଫୋକସପ୍ଲସ 30/05/23(ଧାମନଗର) ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ କର ହତ୍ୟା ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ପ୍ରଥମେ ହତ୍ୟା ତାପରେ ସ୍ୱାମୀ କରିଲା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ଧାରୁଆ କଟୁରୀ ରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କରିବା…
କାହିଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା ?

କାହିଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା ?

  ଫୋକସପ୍ଲସ 29/05/2023(ଅହମଦାବାଦ) କାହଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା? ପଣ୍ଡିତ ଧିରେନ୍ଦ୍ର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ନେଇ ପ୍ରାୟତଃ ସବୁବେଳେ ହେଡ ଲାଇନରେ ରହିଥାନ୍ତି। , କିଛି…
ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୪ ଶହ ତଳକୁ

ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୪ ଶହ ତଳକୁ

ଫୋକସପ୍ଲସ 29/05/2023(ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ) ବର୍ତମାନ କରୋନା ମହାମାରୀ ସଂକ୍ରମଣ ଥମିବାରେ ଲାଗିଛି। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦିନେ କମିଲେ ପୁଣି ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ଦୈନିକ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *