ମନ୍ଦିରରେ ଚାଲିଛି ବିଦ୍ୟାଳୟ

ମନ୍ଦିରରେ ଚାଲିଛି ବିଦ୍ୟାଳୟ

ଫୋକସ ପ୍ଲସ 27/5/22(ସାଲେପୁର): ମନ୍ଦିର ରେ ଚାଲିଛି ବିଦ୍ୟାଳୟ ? କଥାଟି କୌତୂହଳ ପ୍ରଦ ହେଲେହେଁ ବାସ୍ତବ ସତ୍ୟ।ଏଭଳି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଟି ଚାଲିଛି କେଉଁ ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ନୁହେଁ ଖୋଦ କଟକ ଜିଲ୍ଲା ସାଲେପୁର ବ୍ଲକ ତରିତୋ ପଂଚାୟତ ମୁର୍କୁଣ୍ଡି ଗ୍ରାମରେ। ଗ୍ରାମର ବାଣେ ଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟରେପ୍ରଥମ ରୁ ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ମାନେ ପାଠ ପଢ଼ନ୍ତି। ଯାହାଦ୍ୱାରା ପଢିବା ପାଇଁ ଘୋର ଅସୁବିଧା ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥାନ୍ତି ପିଲାମାନେ। ଏଥିପାଇଁ ଦୁଇ ଜଣ ସରକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିଛି।2015 ମସିହା ରୁ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଅଦ୍ୟାବଧି ସ୍କୁଲ ର ନିଜସ୍ୱ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିନାହଁ। ବର୍ଷା ବତାସ ରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ବହିପତ୍ର ଭିଜି ଯାଉଥିବା ବେଳେ, ମନ୍ଦିର ରେ ପାଠ ପଢା ସମୟରେ କୁକୁର ମାଙ୍କଡ଼ ଆଦି ପଶି ଯାଉଥିବା ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି. ସେହିପରି, ବାହାରେ ଗଛ ମୂଳରେ ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଖାଇଥାନ୍ତି. ବିଦ୍ୟାଳୟ ଜଗତସିଂହପୁର ଶିକ୍ଷା ଜିଲ୍ଲା ଅଧୀନ ରେ ଥିବା ସମୟରେ 7ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ର ଅନୁଦାନ ଆସିଥିଲା।ମାତ୍ର ସାଲେପୁର ଶିକ୍ଷା ଜିଲ୍ଲା ଅଧୀନ କୁ ଆସିବା ପରେ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ୱ ନମିଳିବାରୁ ସେହିପରି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ୍ୟ ରେ ଚାଲିଛି ବିଦ୍ୟାଳୟ। ତୁରନ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ର ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରପରିବେଶ ଓ ଶୈକ୍ଷିକ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରାଯିବାକୁ ଛାତ୍ରାଭିଭାବକ ମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

କଟକ ଜିଲ୍ଲାର ସାଲେପୁର ରୁ ସ୍ୱଦେଶ ରଞ୍ଜନ ଫୋକସ ପ୍ଲସ।

Related post

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

କଟକ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଏବେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଦଳରେ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଶଙ୍ଖ ଛାଡି ପଦ୍ମ ଧରିଥିବା ବିଜେପି ର କଟକ…
୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ରାନିବନ୍ଧ ଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ବାହାଘର, ସାଧାରଣତଃ ଆପଣମାନେ ଦେଖିଥିବେ ବରଯାତ୍ରୀ ନେଇ ବାଜା ବାଣ ରୋଷଣି ରେ ବର…
ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ପାଣିପାଗ ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଆସୁଛି ବଡ ବର୍ଷା | ୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ | ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିବ କାଳବୈଶାଖୀ | ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଅରୁଣାଚଳ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *