ପବିତ୍ର ସାବିତ୍ରୀ ଅମାବାସ୍ୟାରେ ସତ୍ୟବାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ

ପବିତ୍ର ସାବିତ୍ରୀ ଅମାବାସ୍ୟାରେ ସତ୍ୟବାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ

ଫୋକସ ପ୍ଲସ ୩୦/୫/୨୨(ଖୋର୍ଦ୍ଧା): ଆଜି ହେଉଛି ପବିତ୍ର ସାବିତ୍ରୀ ଅମାବାସ୍ୟା । ଏହି ପବିତ୍ର ସାବିତ୍ରୀ ଅମାବାସ୍ୟାରେ ସତ୍ୟବାନ ପୂଜା ପାଇବା ବଦଳରେ ହେଲା ଶବ ସଂସ୍କାର । ଚାଲିଗଲା ନିରୀହ ଜୀବନ ଦାଦନରେ ଶ୍ରମିକ ମୃତ, ନିଜ ଭିଟା ମାଟିରେ ପବିତ୍ର ସାବିତ୍ରୀ ଅମାବାସ୍ୟାରେ ପହଁଚିଲା ମର ଶରୀର ଶଶାନରେ ଶବକୁ ସଂସ୍କାରକଲା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର ପୁଅ । ଏଭଳି ଅଭାବନିଆ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ଚିଲିକା ବ୍ଲକ ବିରିବାଡ଼ି ପଞ୍ଚାୟତ ଛକଡ଼ିପୁର ଗ୍ରାମ ୧୦ନଂ ୱାର୍ଡରେ।
ସତ୍ୟ ଯୁଗ ପୌରାଣୀକରେ ଜମ ରାଜ ପବିତ୍ର ସାବିତ୍ରୀ ଅମାବାସ୍ୟାରେ , ସତ୍ୟବାନଙ୍କ ଯେତେବେଳେ ମୃତ ହୋଇଥିଲା ,ସେହି ସମୟରେ ଯମରାଜଙ୍କୁ ମାଗିଥିଲେ ସତୀ ନାରୀ ସାବିତ୍ରୀ ମୋ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ମୋତେ ଫେରାଇ ଦିଅ କିନ୍ତୁ ପାଇଥିଲେ ସତ୍ୟବାନଙ୍କୁ । । ସେହିଭଳି ଆଜି ମାଗୁଥିବା ଜଣେ ସତୀ ନାରୀ ତାର ପବିତ୍ର ସାବିତ୍ରୀ ଅମାବାସ୍ୟାରେ ଆଉ ଫେରି ପାଉ ନାହାଁନ୍ତି ସତ୍ୟବାନଙ୍କୁ । ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାର ଚିଲିକା ବ୍ଲକ ବିରିବାଡ଼ି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଛକଡ଼ି ପୁର ଗ୍ରାମ ୧୦ନଂ ୱାଡର ହୁଲାସ ମହତ ବୟସ ୩୫ ବର୍ଷ ଗୁଜୁରାଟ ସୁରଥ ଯାଇଥିଲେ କାମ କରିବା ପାଇଁ କିଛିଦିନ ହେବ ,କିନ୍ତୁ ସହିଲାନି ଦଇବ ହଠାତ ଖବର ପହଁଚିଲା ଗ୍ରାମରେ ତାଙ୍କର ମୃତ ହୋଇଛି ବୋଲି । ସୁରଥରେ କାମ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀ କିଛି ଖେତି ପୂରଣ ଦେଲା ନାହିଁ । ପରିବାର ଲୋକେ ନିଜ ମୃତ ଶରୀର ଦେଖିବା ପାଇଁ ହାତରୁ ୬୦,୦୦୦ ହାତରୁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଗ୍ରାମରେ କଲେ ଶବ ସଂସାର ।
ପରିବାର କହିବାକୁ ଗଲେ ଘରେ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ବିଧବା ମା, ସ୍ତ୍ରୀ, ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର ପୁଅ ଓ ତିନି ବର୍ଷର ଝିଅ , ରୋଜଗାରିଆ ପୁଅ ଥିଲା ହୁଲାସ ମହତ ଭାଙ୍ଗିଗଲା ସୁନାର ସଂସାର ନେଇଗଲା ଯମରାଜ ଆଜି ଭଳି ଦିନରେ ପବିତ୍ର ସାବିତ୍ରୀ ଅମାବାସ୍ୟାରେ । ବାହାଘର ଆଠ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଘରଦୁଆରୁ ଲିଭିନି ଅଙ୍କା ହୋଇଥିବା ଚିତ୍ର କିନ୍ତୁ ଚାଲିଗଲା ଏଭଳି ଜୀବନ।
ଆଜି ଏଭଳି ଅଭାବନିଆ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଗ୍ରାମରେ ସମସ୍ତେ ମର୍ମାହତ। ଏବଂ ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ପରିବାର ଲୋକେ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି କି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏଥିରେ ଦୁଷ୍ଟି ନଜରଦେଇ ପରିବାରକୁ କ୍ଷେତି ପୂରଣ ପାଇଁ ଦାବି ହେଉଛି ।

Related post

ବୌଦ୍ଧରେ ଗଡିଲା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବସ, ଆଭାସୀ ଜରିଆରେ ଶୁଭାରମ୍ଭକଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ l

ବୌଦ୍ଧରେ ଗଡିଲା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବସ, ଆଭାସୀ ଜରିଆରେ ଶୁଭାରମ୍ଭକଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ l

ବୌଦ୍ଧ୨୧/୦୨/୨୦୨୪: ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲାରେ ଆଜି ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବସ ଯୋଜନା। ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ପଡିଆ ଠାରେ ଏହି ଯୋଜନା ଉଦଘାଟନ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିବା…
ବିଦ୍ୟୁତ ଜାମୱାଲ ଦେଲେ ନିଜ ଭାଇରାଲ ନଗ୍ନ ଫଟୋ ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା:’ବହୁତ ଅଧିକ ଆରାମ ଦାୟକ”

ବିଦ୍ୟୁତ ଜାମୱାଲ ଦେଲେ ନିଜ ଭାଇରାଲ ନଗ୍ନ ଫଟୋ ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା:’ବହୁତ…

ବାଲିବୁଡ଼ ୨୧/୦୨/୨୦୨୪: ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର 10 ରେ ଯେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ନଗ୍ନ ଚିତ୍ର ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ବିଦ୍ୟୁତ ଜାମୱାଲ ହେଡଲାଇନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ…
ଆଇକନ୍ ରେଡିଓ ଉପସ୍ଥାପକ ତଥା ‘ଗୀତାମା’ର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱର ଆମିନ ସାୟାନୀଙ୍କର 91 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି |

ଆଇକନ୍ ରେଡିଓ ଉପସ୍ଥାପକ ତଥା ‘ଗୀତାମା’ର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱର ଆମିନ ସାୟାନୀଙ୍କର…

ଆଇକନିକ୍ ରେଡିଓ ହୋଷ୍ଟ ଆମିନ ସାୟାନୀଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ 91 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି ବୋଲି ତାଙ୍କ ପୁଅ ରଜିଲ ସାୟାନି ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି। ରାଜିଲ ସାୟାନି କହିଛନ୍ତି…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *