ବନବିଭାଗ ଓ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ

ବନବିଭାଗ ଓ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ

ଫୋକସ ପ୍ଲସ ୭/୬/୨୨(କନ୍ଧମାଳ): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ମଣ୍ଡାଶରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ ଭିତରେ ଥିବା ମା ମେରୀ ଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଙ୍କୁ ନେଇ ବନବିଭାଗ ଓ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀ ଙ୍କ ମଧ୍ୟ ରେ ବିବାଦ।avo report ବ୍ରିଟିଶ ଅମଳରୁ ଏହା ଅବସ୍ଥିତ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ରାଇକିଆ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମଣ୍ଡାଶର ଚର୍ଚ୍ଚ ପଛ ପାଖ ପାହାଡ଼ ଜଙ୍ଗଲ ର ସୁନ୍ଦର ପରିବେଶ ରେ କେଉଁ କାଳରୁ ପୂଜିତ ହେଉଛନ୍ତି ମା ମେରୀ। ଏଥି ପ୍ରତି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ପ୍ରଶାସନ ଏହାର ସ୍ଥାୟୀ ଭାବରେ ରହିବା ପାଇଁ ପୂର୍ବ ରୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି lସେହି ସୁନ୍ଦର ପରିବେଶ କୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ବନବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ଆଜ କୁ 12 ବର୍ଷ ତଳେ ନିର୍ମାଣ ହେଲା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ।ଆଜି ସେହି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ ସାରା ଭାରତ ରେ ପରିଚିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେହି ସ୍ଥାନ ରେ କେଉଁ କାଳ ରୁ ପୂଜିତ ହେଉଥିବା ମା ମେରୀ ଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଥିବା ଗୁମ୍ଫା ସାମ୍ନା ରେ କିଛି ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତି ମଦ୍ୟପାନ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି lଯାହା କୁ ନେଇ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀ ଙ୍କ ମନ ରେ ଘୋର ଆଘାତ ଲାଗିଛି। ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଏହା ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ନ ଦେବା ଦୁଃଖ ବିଷୟ ଅଟେ lଯାହା ଫଳ ରେ ଆଜ କୁ ଦୀର୍ଘ 2 ବର୍ଷ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ହେବ ମଣ୍ଡାସୋର୍ ଅଞ୍ଚଳ ର ବିଭିନ୍ନ ମଣ୍ଡଳୀ ର ଜନସାଧାରଣ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ବାରମ୍ୱାର ପ୍ରଶାସନ ଙ୍କୁ ଅବଗତ କରିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳି ନଥିବା ଦୁଃଖର ସହିତ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ମେରୀ ଙ୍କୁ ଭଲପଉ ଥିବା ଜନସାଧାରଣ ।ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ତୁରନ୍ତ ଏହା ଉପରେ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହିତ ମା ମେରୀ ଙ୍କ ର ଗୁମ୍ଫା କୁ ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତି ଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ନିଷେଧ ଜାରୀ କରିବା ସହିତ ତାର ବାଡ ରେ ଆବଦ୍ଧ କରିବା ସକାଶେ ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବା କୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁ ଲୋକ ମା ମେରୀ ଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମୂର୍ତ୍ତି ଙ୍କୁ ଅପବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ଉପରେ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଉ lଆଗାମୀ ଦିନ ରେ ପ୍ରଶାସନ ତରଫ ରୁ ମା ମେରୀ ଙ୍କ ର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଓ ଗୁମ୍ଫା ସକାଶେ ଦୃଷ୍ଟି ନ ଦିଅନ୍ତି ତେବେ 12 ଗୋଟି ମଣ୍ଡଳୀ ର ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀ ର ଭାଇ ଭଉଣୀ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ରାଜ ରାସ୍ତା ରେ ବସି ରହିବେ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାରୁ କ୍ଷିତୀଶ୍ ମଲିକ ଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଫୋକସ ପ୍ଲସ |

Related post

ବନ ବିଭାଗ ର ନିଷ୍କ୍ରିୟତା, ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ବେଆଇନ କରତକଳ

ବନ ବିଭାଗ ର ନିଷ୍କ୍ରିୟତା, ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ବେଆଇନ କରତକଳ

ଫୋକସ ପ୍ଲସ (ନିମାପଡ଼ା) ୦୭/୦୭/୨୦୨୨: ପୁରୀ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବନଖଣ୍ଡ ଅଧିକାରୀ, ଅସ୍ତରଙ୍ଗ ଓ ଗୋପ ବନାଞ୍ଚଳ ରେଞ୍ଜର ଙ୍କ ନିଷ୍କ୍ରିୟତା କାରଣ ରୁ ନିମାପଡା, ଗୋପ, ତୁଳସୀପୁର, ଆମ୍ପୋର,ବେଲପଡା,…
ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଟ୍ଵେଣ୍ଟି-୨୦ ବିଶ୍ଵକପ୍ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଦଳରେ ନକୁଳ ବଡନାୟକ

ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଟ୍ଵେଣ୍ଟି-୨୦ ବିଶ୍ଵକପ୍ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଦଳରେ ନକୁଳ ବଡନାୟକ

ଫୋକସ ପ୍ଲସ (ଲମତାପୁଟ) ୦୭/୦୭/୨୦୨୨: ଆଦିବାସୀ ଅଦ୍ୟୁଷିତ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ଉପାନ୍ତ ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ୍ ବାଲେଲ ପଞ୍ଚାୟତ ପିପଲପୁଟ ଗ୍ରାମର ଗୋରିବ ଆଦିବାସୀ ପରିବାରର ଯୁବକ ନକୁଳ ବଡନାୟକ…
ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଜୀବନ ପାଇଁ ଭିକ୍ଷାବୃତି କରୁଛନ୍ତି ସ୍ତ୍ରୀ

ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଜୀବନ ପାଇଁ ଭିକ୍ଷାବୃତି କରୁଛନ୍ତି ସ୍ତ୍ରୀ

ଫୋକସ ପ୍ଲସ (ଜଳେଶ୍ୱର) ୦୭/୦୭/୨୦୨୨: ହସପିଟାଲ ବେଡ୍ ରେ ପଡି ଜୀବନ ମରଣ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛନ୍ତି ସ୍ବାମୀ , ଏପଟେ ସ୍ବାମୀ ଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଂଇ…

Leave a Reply

Your email address will not be published.