ପୁଣି ଇତିହାସ ରଚିଲେ ନୀରଜ ଚୋପ୍ରା

ପୁଣି ଇତିହାସ ରଚିଲେ ନୀରଜ ଚୋପ୍ରା

ଫୋକସ ପ୍ଲସ (ବ୍ୟୁରୋ)୨୪/୦୭/୨୦୨୨: ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ନୀରଜ ଚୋପ୍ରା ଓରେଗନ୍ରେ ଚାଲିଥିବା ବିଶ୍ୱ ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଚାମ୍ପିଅନସିପରେ ପୁରୁଷ ଜାଭେଲିନ୍ ରୋପ୍ୟ ପଦକ ଜିତି ଫାଇନାଲରେ 88.13 ମିଟର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଥ୍ରୋ ଜିତିଥିଲେ |ଅଞ୍ଜୁ ବବି ଜର୍ଜଙ୍କ ପରେ ସେ କେବଳ ଦ୍ୱିତୀୟ ଭାରତୀୟ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସଭାରେ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ।

ନୀରଜ ଚୋପ୍ରା 88.13 ମିଟର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଥ୍ରୋ ସହିତ ରୋପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ |
ବିଶ୍ୱ ଆଥଲେଟିକ୍ସ ପଦକ ଜିତିବାରେ ନୀରଜ ଦ୍ୱିତୀୟ ଭାରତୀୟ
ଗ୍ରେନାଡାର ଆଣ୍ଡରସନ୍ ପିଟର୍ସ 90.54 ମିଟର ଥ୍ରୋ ସହିତ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ |

ନୀରଜ ଚୋପ୍ରା ପୁଣିଥରେ କରିଛନ୍ତି ! ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ ଟ୍ରାକ ଏବଂ ଫିଲ୍ଡ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିବା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ହେବାର ଏକ ବର୍ଷ ପରେ ବିଶ୍ୱ ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଚାମ୍ପିଅନସିପରେ ପଦକ ଜିତିଥିବା ଭାରତୀୟ ତାରକା କେବଳ ଦ୍ୱିତୀୟ ଭାରତୀୟ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି।ରବିବାର, ଏପ୍ରିଲ 24 ରେ ଆମେରିକାର ଓରେଗନ୍ ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଶ୍ୱ ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ନୀରଜ ପୁରୁଷ ଜାଭେଲିନ୍‌ରେ ରୋପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ। ଭାରତର 24 ବର୍ଷୀୟା ଫାଇନାଲରେ ଇସ୍ପାତର ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବାରୁ ପୋଡିୟମରେ ଶେଷ ହେବା ପାଇଁ ନୀରଜ ଚୋପ୍ରାଙ୍କୁ ଏକ ମନ୍ଥର ଆରମ୍ଭକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିଲା |

ପୁରୁଷ ଜାଭେଲିନ୍ ଫାଇନାଲରେ ନୀରଜ ଚୋପ୍ରା 88.13 ମିଟର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଥ୍ରୋ ସହିତ ରୋପ୍ୟ ପଦକ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ | ଡିଫେଣ୍ଡିଂ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଆଣ୍ଡରସନ୍ ପିଟର୍ସ 90.14 ମିଟର ଚମତ୍କାର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଥ୍ରୋ ସହିତ ତାଙ୍କ ଟାଇଟଲ୍ ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ | ବାସ୍ତବରେ, ପିଟର୍ସ 90 ମିଟରରୁ ଅଧିକ ଦୁଇଥର ଫିଙ୍ଗି ଏକ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ମାର୍କର୍ ରଖିବା ଏବଂ ବାକି କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ଶୀଘ୍ର ଚାପ ପକାଇବା |

ବିଶ୍ୱ ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ପୁରୁଷ ଆଇଭେଲିନ୍ ଟାଇଟଲ୍ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଆଣ୍ଡରସନ୍ ପିଟର୍ସ କେବଳ ଦ୍ୱିତୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇଥିଲେ | ସେ ଫାଇନାଲରେ 90 ମିଟରରୁ ଅଧିକ ଥର ତିନିଥର ଫିଙ୍ଗିଥିଲେ ଏବଂ 90.54 ମିଟର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଥ୍ରୋ ସହିତ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ | ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ର silver ପ୍ୟ ପଦକ ବିଜେତା ଜାକୁବ ଭାଡଲେଜ୍ 88.09 ମିଟର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଥ୍ରୋ ସହିତ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ |

ରବିବାର ସକାଳେ ଉଠିଥିବା ସୁନାର ବାଳକକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଉଠିଥିବା କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ସ୍ନାୟୁରେ ଯୋଗ ଦେଇ ନୀରଜ ଏକ ଖରାପ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ନୀରଜ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଆଇନଗତ ଥ୍ରୋରେ ମାତ୍ର 82.39 ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ 86.37 ମିଟରରେ ଉନ୍ନତ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଟୋକିଓ ଓମ୍ପିକ୍ସ ସାଇଭର ପଦକ ବିଜେତା ଜାକୁବ ଭାଡଲେଜ 88.09 ମିଟର ଫିଙ୍ଗିଥିବା ବେଳେ ଜର୍ମାନୀର ଜାତୀୟ ଚାମ୍ପିୟନ ଜୁଲିଆନ ୱେବର 86.86 ମିଟର ସହ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲେ। ଫୋପାଡି ଦିଅ |

ତଥାପି, ନୀରଜ ନିଜର ଶାନ୍ତ ରହିଲେ ଏବଂ ବଡ ଥ୍ରୋ ବିତରଣ କରିବାକୁ ନିଜକୁ ବିଶ୍ୱାସ କଲେ | ଏହା 4th ର୍ଥ ପ୍ରୟାସରେ ଆସିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ସେ ଓରେଗନ୍ରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ଆକାଶରେ ବର୍ଚ୍ଛା ଫୋପାଡିବା ପରେ ନିଜର ଟ୍ରେଡ୍ ମାର୍କ ଗର୍ଜନ କରିଥିଲେ |

88.13 ମିଟର ଏବଂ ନୀରଜ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ସେ ଏକ ପୋଡ଼ିୟମ ଶେଷ ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି | ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍ କ୍ୟାମେରାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଜନତାଙ୍କ କରତାଳି ସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ।

ବ୍ୟୁରୋ ରିପୋର୍ଟ ଫୋକସ ପ୍ଲସ |

Related post

୩ ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର ଫାଇନ,ବସ ଜବତ  ।

୩ ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର ଫାଇନ,ବସ ଜବତ ।

ଫୋକସ ପ୍ଲସ 24/4(ସୁନ୍ଦରଗଡ଼):ବସ କୁ ୩ ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର ଫାଇନ , ବସ ଜବତ ।ଝାରଖଣ୍ଡ ର କୁର୍ଡେଗ କୁ ବାହାଘର ବରାତ ଯାଇ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ…

Leave a Reply

Your email address will not be published.