ଟାଇଟଲ୍ ପାଇଁ ଭାରତ ଏକ ବଡ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ

ଟାଇଟଲ୍ ପାଇଁ ଭାରତ ଏକ ବଡ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ

ଫୋକସ ପ୍ଲସ(ବ୍ୟୁରୋ): 2007ବର୍ଷ ଯେତେବେଳେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ ହାଫାଜାର୍ଡରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ଖୁବ୍ କମ୍ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ହୋଇଥିଲେ |କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ହେବାର ପାର୍ଥକ୍ୟ ପାଇଲା ନାହିଁ।ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ 2014, 2016 ରେ ଟାଇଟଲ୍ ହରାଇଲା ଏବଂ 2021 ରେ ଏହାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିରାଶାଜନକ ଥିଲା | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପୁଣି ଥରେ ଟି -20 ଚାମ୍ପିଅନ୍ ହେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛି।ଏହି ଦଳରେ ଅଧିକ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ଏପରିଯେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଆଗରେ ଠିଆ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ |

ଆଜିଠାରୁ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହେବ।କ୍ୟାପଟେନ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଏହି ଦଳର ଟ୍ରମ୍ପ କାର୍ଡ। ଉଭୟ ଖେଳାଳି 100 ରୁ ଅଧିକ ଟି -20 ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି।ଉଭୟଙ୍କ ହାରାହାରି ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଅଟେ | ରୋହିତ-ବିରାଟଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଅଭିଜ୍ଞତା ଅଛି ଏବଂ ଫିଟନେସ୍ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଅଛି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଅଟକାଇବା କଷ୍ଟକର ମନେହୁଏ |

ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ 2021 ପରେ ଭାରତର ବ୍ୟାଟିଂରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଉନ୍ନତି 

ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କ ପରି ଜଣେ ଓପନର୍ ଅଛନ୍ତି ଯିଏ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବଡ଼ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବା ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା |ମଧ୍ୟମ କ୍ରମରେ ସୁର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କ ପରି ଜଣେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଅଛନ୍ତି, ଯିଏ 160 ଟି ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାରରେ ଟି -20 କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି।ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାରଙ୍କର ଏପରି ଗୁଳି ଅଛି ଯେ ତାଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଫିଲ୍ଡିଂ କରିବା ଅସମ୍ଭବ।ଚଳିତ ବର୍ଷ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଶୀର୍ଷ ଫର୍ମରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରମାଣ ହେଉଛି ତାଙ୍କର ଟି -20 ର୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ | ଟିଆର୍ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର 2 ନମ୍ବରରେ ଅଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରଦର୍ଶନ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ 1 ନମ୍ବର ଅଟେ |ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ନିଜକୁ ମ୍ୟାଚ୍ ଫିନିସର୍ ଭାବରେ ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି।ସେ 10 ଟି ବଲରେ ମ୍ୟାଚର ସ୍ଥିତି ଏବଂ ଦିଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ |କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ ଏତେ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଯେ ସେ ପନ୍ତଙ୍କ ଭଳି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଖେଳୁଥିବା ଏକାଦଶରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଖେଳୁଥିବା ଏକାଦଶ କ’ଣ ହେବ, ମ୍ୟାଚ୍ ଅନୁଯାୟୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ, ତଥାପି ରୋହିତ-ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଯୋଡି ବୋଧହୁଏ ସେମାନଙ୍କ ଶ୍ରେଷ୍ଠ 11 ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ବାଛିଛନ୍ତି।ଏକାଦଶ ଖେଳିବା ସମ୍ଭାବନା – ରୋହିତ ଶର୍ମା, କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲ, ବିରାଟ କୋହଲି, ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ, ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା, ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ, ଆକ୍ସର ପଟେଲ, ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର, ଅର୍ଶଦୀପ ସିଂ, ଯୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ, ହର୍ଷଲ ପଟେଲ।

 

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published.