ଟ୍ୱିଟରର ନୂଆ ମାଲିକ ଏଲନ ମସ୍କ

ଟ୍ୱିଟରର ନୂଆ ମାଲିକ ଏଲନ ମସ୍କ

ଫୋକସ ପ୍ଲସ(ବ୍ୟୁରୋ):ଟୁଇଟର ନେବା ପରେ ଏଲୋନ୍ ମସ୍କ ଟ୍ୱିଟର ସିଇଓ ପାରାଗ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯଦି ସେ କିଛି ହରାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ସେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭ କରୁଛନ୍ତି | ଅଗ୍ରୱାଲ୍ ଭତ୍ତା ପରି ବହୁ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ପାଇବାକୁ ହକଦାର |ଟେସଲା ସିଇଓ ଏଲୋନ୍ ମସ୍କ ଏକ ଟ୍ୱିଟର ଏବଂ ଟର୍ନରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକ ମାସର ସାଗା ପରେ ଶେଷରେ ଟ୍ୱିଟର ହାସଲ କରିଛନ୍ତି | ଅଧିଗ୍ରହଣର କିଛି ମିନିଟ ମଧ୍ୟରେ, ମସ୍କ ଯାହା କରିଥିଲେ, ସେ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବା ପରଠାରୁ ଯାହା କରିବାକୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା – ଟୁଇଟରର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରିଥିଲେ |

ସିଇଓ ପାରାଗ ଅଗ୍ରୱାଲ, କମ୍ପାନୀର ଆଇନଗତ ମୁଖ୍ୟ ତଥା ନୀତି ନିର୍ମାତା ବିଜୟ ଗାଡେ ଏବଂ ସିଏଫଓ ନେଲ ସେଗାଲ ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଭାବରେ କମ୍ପାନୀରୁ ବରଖାସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ।ତେବେ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ ଟ୍ୱିଟର ସିଇଓ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ଅଗ୍ରୱାଲ ଜଣେ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଛାଡିଦେବେ। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର ୨୧ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଏ ତେବେ ଅଗ୍ରୱାଲ ଟ୍ୱିଟରରୁ ୪୨ ମିଲିୟନ ଡଲାର ପାଇବାକୁ ହକଦାର।

ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟ୍ୱିଟର ଏ‍ବେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଏଲନ ମସ୍କଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ । ମାଲିକାନା ହାସଲ କରିବା ପରେ ପରେ ତୁରନ୍ତ କମ୍ପାନୀର ସିଇଓ ପରାଗ ଅଗ୍ରୱାଲ ଓ CFO ନେଡ ସଗେଲଙ୍କୁ ବିଦା କରିଦେଇଛନ୍ତି ଏଲନ । ଏପରିକି ଉଭୟଙ୍କୁ କମ୍ପାନୀ ହେଡ କ୍ୱାଟରରୁ ବାହାର କରି ଦିଆଯାଇଛି।

ଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ତଥା ଟେସ୍‌ଲାର ସିଇଓ ଏଲନ ମସ୍କଙ୍କ ହାତରେ ଏବେ ଟ୍ୱିଟରର ମାଲିକାନା। ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟ୍ୱିଟରକୁ ଏ‍ବେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନିଜ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ନେଇଛନ୍ତି ଏଲନ ମସ୍କ । ମାଲିକାନା ହାସଲ କରିବା ପରେ ପରେ ତୁରନ୍ତ କମ୍ପାନୀର CEOପରାଗ ଅଗ୍ରୱାଲ ଓ CFO ନେଡ ସଗେଲଙ୍କୁ ବିଦା କରିଦେଇଛନ୍ତି ଏଲନ । ଏପରିକି ଉଭୟଙ୍କୁ କମ୍ପାନୀ ହେଡ କ୍ୱାଟରରୁ ବାହାର କରି ଦିଆଯାଇଛି।

ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ପ୍ରଥମେ ଟ୍ୱିଟରକୁ କିଣିବା ପାଇଁ ମସ୍କ ୪୪ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ। ହେଲେ ସ୍ପାମ ଏବଂ ଫେକ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ନେଇ ସେ ଏହି ଡିଲକୁ ଅଧାରୁ ଅଟକାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଟ୍ୱିଟର ସିଇଓ କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ। କୋର୍ଟ ମସ୍କଙ୍କୁ ଏହି ଡିଲ୍‌ ଉପରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ଅକ୍ଟୋବର ୨୭ ତାରିଖ ଯାଏ ସମୟ ଦେଇଥିଲେ।

ପୂର୍ବରୁ ଡିଲ୍‌କୁ ନେଇ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଉଥିବା ମସ୍କ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ୪୪ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଦେଇ ଟ୍ୱିଟରକୁ କିଣି ନେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଟ୍ୱିଟରର ସିଇଓ ପରାଗ ଅଗ୍ରୱାଲ ବହିଷ୍କୃତ ହେବା ପରେ ମସ୍କଙ୍କ ସହ କାମ କରିବାକୁ ଚାହୁଁ ନଥିବା ଅନେକ କର୍ମଚାରୀ କମ୍ପାନୀ ଛାଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଆହୁରି ଅନେକ କର୍ମଚାରୀ ଏବେ ବି କମ୍ପାନୀ ସହ ଜଡ଼ିତ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ମସ୍କଙ୍କ ସହ କାମ କରିବାକୁ ରାଜି ଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

ଏଠି କହିରଖିବୁ, ଗତବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର୍‌ରେ ଭାରତର ପରାଗ ଅଗ୍ରୱାଲ କମ୍ପାନୀର ସିଇଓ ହୋଇଥିଲେ। ପରେ ଏଲନ ମସ୍କ ଟ୍ୱିଟଟରର ସିଂହ ଭାଗ ଶେୟାର କିଣିଥିଲେ। ଏହାପରେ ସେ ପୂରା ଟ୍ୱିଟରକୁ କିଣିବା ପାଇଁ ୪୪ ବିଲିୟନର ଡିଲ କରିଥିଲେ।

 

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published.