ଚଳିତ ମାସରେ ଆକାଶରୁ ହେବ ତାରା ବର୍ଷା, ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ପଡ଼ିବ ୧୦୦-୧୫୦ ତାରା

ଚଳିତ ମାସରେ ଆକାଶରୁ ହେବ ତାରା ବର୍ଷା, ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ପଡ଼ିବ ୧୦୦-୧୫୦ ତାରା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିଥିବେ, ଶୁଣିଥିବେ ଆକାଶରେ ପଡୁଥିବା ତାରା ବିଷୟରେ। ଯଦି ଶହ ଶହ ତାରକା ଏକାଠି ପଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ ତେବେ କ’ଣ ହେବ ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲେ। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏପରି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ନୈନିତାଲରେ ଅବସ୍ଥିତ ଆର୍ଯ୍ୟଭଟ୍ଟ ଅବଜରଭେସନାଲ ସାଇନ୍ସ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ (ARIES) ର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡଃ ବୀରେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ମାସ ୧୩ ରୁ ୧୪ମଧ୍ୟରେ ତାରାଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ।

ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ୧୦୦ରୁ ୧୫୦ ତାରକା ଆକାଶରେ ପଡ଼ିବ।
ନୈନିତାଲ ଭିତ୍ତିକ ଆର୍ଯ୍ୟଭଟ୍ଟ ଅବଜରଭେସନାଲ ସାଇନ୍ସ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ (ଆର୍‌ଆଇଏସ) ର ବୈଜ୍ଞାନିକ ବୀରେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଜ୍ୟୋର୍ତିବିଜ୍ଞାନ ଘଟଣାର ନାମ ହେଉଛି ‘ଜେମିନିଡ ଉଲକାପାତ’। ଡକ୍ଟର ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ନଭେମ୍ବରରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଡିସେମ୍ବର ୨୪ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ।

ଏହି ଜ୍ୟୋର୍ତିବିଜ୍ଞାନ ଘଟଣାକୁ ‘ସୁଟିଂ ଷ୍ଟାର୍‌’ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ତଥାପି, ଏହି ଘଟଣାର ପ୍ରକୃତ ତାରାମାନଙ୍କ ସହିତ କୌଣସି ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ଏହା କେବଳ ଆକାଶରେ ଯାଉଥିବା ଉଲକାର ଜଳୁଥିବା ଆବର୍ଜନା। ଯେତେବେଳେ ପୃଥିବୀରୁ ଦେଖାଯାଏ, ଏହା ତାରାଗୁଡ଼ିକ ପଡିବା ପରି ଅନୁଭବ ହୁଏ।
ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଧୂମକେତୁର ଆବର୍ଜନା ପୃଥିବୀ ରାସ୍ତାରେ ଆସେ, ଏହା ପୃଥିବୀର ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜଳିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଏହି କାରଣରୁ ଆକାଶରେ ଆତସବାଜି ପରି ଏକ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ। ଏହି ଜ୍ୟୋର୍ତିବିଜ୍ଞାନିକ ଘଟଣା ପୃଥିବୀଠାରୁ ମାତ୍ର ୧୦୦ ରୁ ୧୨୦ କିଲୋମିଟର ଉଚ୍ଚରେ ଘଟିଥାଏ। ପଡୁଥିବା ତାରାମାନଙ୍କର ଏହି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଦୃଶ୍ୟ କେବଳ କ୍ଷଣିକ ପାଇଁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ ଏବଂ ଆଖି ପିଛୁଳାକେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୁଏ।
ଏରିଜର ଜଣେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡକ୍ଟର ଯାଦବଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଉଲକାପାତର ନାମ ସାଧାରଣତଃ ନକ୍ଷତ୍ର ବା ତାରାମଣ୍ଡଳର ଅନୁଯାୟୀ ନାମିତ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଆଧାରରେ ଜେମିନିଡ ଉଲକାପାତର ନାମ ମିଥୁନ ରାଶି ଅର୍ଥାତ୍‌ ଜେମିନି ତାରାମଣ୍ଡଳ ନାମରେ ରଖାଯାଇଛି। ଏହି ଆଧାରରେ ଏହାର ନାମକରଣ କରାଯାଇଛି।

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *