ଭାରତ ସମୁଦ୍ରର ସମ୍ରାଟ ହେଲା, ପୁଣିଥରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାମୁଦ୍ରିକ ସଂଗଠନ ପରିଷଦରେ ଦେଶର ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କଲା |

ଭାରତ ସମୁଦ୍ରର ସମ୍ରାଟ ହେଲା, ପୁଣିଥରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାମୁଦ୍ରିକ ସଂଗଠନ ପରିଷଦରେ ଦେଶର ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କଲା |

ଭାରତ02/12/2023; ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ନିଜର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି | ଭାରତ ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ଦେଶର ବିଶ୍ ବୈଶିଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହାର ପରିଷ୍କାର ଏବଂ ଦୃଢ଼ତା ଦେଶର ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ଯୋଗୁଁ ଭାରତ ସମୁଦ୍ରର ସମ୍ରାଟ ହୋଇପାରିଛି। ପୁଣିଥରେ 2024-25 ଦ୍ୱି ବର୍ଷୀୟ ଅଧିବେଶନ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ଭୋଟ୍ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ହୋଇଥିବା ଭୋଟ୍ ରେ ଭାରତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାମୁଦ୍ରିକ ସଂଗଠନ (ଆଇଏମଓ) ପରିଷଦକୁ ପୁନ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛି। ଭାରତ ଉପରେ ବିଶ୍ୱର ଅଦମ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ପରୋପକାରୀ ନେତୃତ୍ୱର ଏହା ହେଉଛି ଫଳାଫଳ। ପୁଣିଥରେ 2024-25 ଦ୍ୱି ବର୍ଷୀୟ ଅଧିବେଶନ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ଭୋଟ୍ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ହୋଇଥିବା ଭୋଟ୍ ରେ ଭାରତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାମୁଦ୍ରିକ ସଂଗଠନ (ଆଇଏମଓ) ପରିଷଦକୁ ପୁନ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛି। ଭାରତ ଉପରେ ବିଶ୍ୱର ଅଦମ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ପରୋପକାରୀ ନେତୃତ୍ୱର ଏହା ହେଉଛି ଫଳାଫଳ। ନିର୍ବାଚନର ତୁରନ୍ତ ପରେ ଡୋରେସ୍ୱାମୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱର ସାମୁଦ୍ରିକ ଡୋମେନରେ ଜାରି ରହିଥିବା ସେବା ପାଇଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାମୁଦ୍ରିକ ସଂଗଠନ ପାଇଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାମୁଦ୍ରିକ ସଂଗଠନରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସହଯୋଗରେ ଆମେ ଆନନ୍ଦିତ ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ମର୍ମାହତ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଲଣ୍ଡନରେ ଶ୍ରେଣୀ ‘ବି’ ଆମେ 2017 ରେ IMO ପରିଷଦକୁ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଭୋଟ୍ ସହିତ ପୁନଃ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା IMO କୁ ଭାରତର ନିରନ୍ତର ସେବାର ଏକ ଗର୍ବିତ ଏବଂ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ରେକର୍ଡ ବଜାୟ ରହିଲା | ଏହା ଆମ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିଥାଏ, ବିଶେଷ କରି ନିକଟ ଅତୀତରେ, ଆମର ଘରୋଇ ପରିବହନ ପରିବହନ କ୍ଷେତ୍ରର ଦ୍ରୁତ ବିସ୍ତାର ତଥା ବିକାଶ ତଥା ବିଶ୍ୱ ର ସାମୁଦ୍ରିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଭାରତର ବିବିଧ ଅବଦାନକୁ ମନେପକାଇବା ପାଇଁ। 27 ନଭେମ୍ବରରୁ 6 ଡିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଲଣ୍ଡନରେ ଆୟୋଜନ ହେଉଛି |

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *