ଚାଇନାର ନିମୋନିଆ ଭାରତକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି କି? AIIMS ଦିଲ୍ଲୀରେ 7 ଟି ମାମଲା ମିଳିଲା କି?

ଚାଇନାର ନିମୋନିଆ ଭାରତକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି କି? AIIMS ଦିଲ୍ଲୀରେ 7 ଟି ମାମଲା ମିଳିଲା କି?

  • swastya
  • December 7, 2023
  • No Comment
  • 13

ଭାରତରେ ଚାଇନା ନିମୋନିଆ07/12(ଫୋକସ ପ୍ଲସ); ଚାଇନାରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ରହସ୍ୟମୟ ନିମୋନିଆକୁ ନେଇ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଚିନ୍ତା ବଢିଛି। ମାଇକୋପ୍ଲାଜମା ନିମୋନିଆରେ ପୀଡିତ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ଚାଇନାର ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକ ଭରି ରହିଛି। ଯାହାକୁ ଚାଲିବା ନିମୋନିଆ ବା ଧଳା ଫୁସଫୁସ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ |ନିକଟରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମେଡିକାଲ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଲାନସେଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନର ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ ଏହା ଅନେକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଚାଇନାରେ ନିମୋନିଆ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ପଡ଼ିଛି। ଏହି ଲାନସେଟ୍ ରିପୋର୍ଟ ଏବଂ AIIMS ରେ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିବା ଜଣେ ଅଗ୍ରଣୀ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2022 ରୁ ଏପ୍ରିଲ୍ 2023 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ନିଲ୍ ଦିଲ୍ଲୀର ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସରେ ମାଇକୋପ୍ଲାଜମା ନିମୋନିଆ ଚାଲିବାର ସାତୋଟି ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିଲା। ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ସମସ୍ତ ଆକଳନ ବିଭିନ୍ନ ନମୁନାର ବିଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ତେବେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଲାନସେଟର ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଆଧାରରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଜାରି କରିଛି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀ AIIMS ରେ ମିଳିଥିବା ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଚାଇନାରେ ନିମୋନିଆ ବିସ୍ଫୋରଣ ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ଅଛି ବୋଲି ସମସ୍ତ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରେ ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ଏବଂ ଭୁଲ ଅଟେ | ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ମାଇକୋପ୍ଲାଜ୍ମା ନିମୋନିଆ ହେଉଛି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାପ୍ତ ନିମୋନିଆର ଜୀବାଣୁ। ଦିଲ୍ଲୀ AIIMS ରେ ମିଳିଥିବା ନିମୋନିଆର ମାମଲା ଚାଇନାରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ସଂକ୍ରମଣର ଲହରୀ ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ |

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *