ବାରମ୍ବାର ଛିଙ୍କିବା ଟେନସନ ବଢିଥାଏ କି? ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାରରୁ ଆପଣ ଆରାମ ପାଇପରିବେ |

ବାରମ୍ବାର ଛିଙ୍କିବା ଟେନସନ ବଢିଥାଏ କି? ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାରରୁ ଆପଣ ଆରାମ ପାଇପରିବେ |

  • swastya
  • December 10, 2023
  • No Comment
  • 19

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ10/12(ଫୋକସ ପ୍ଲସ)ବାରମ୍ବାର ଛିଙ୍କରୁ କିପରି ମୁକ୍ତି ପାଇବେ: ଛିଙ୍କିବା ଅତି ସାଧାରଣ, କିନ୍ତୁ ଶୀତଦିନେ କିମ୍ବା ପାଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଲେ ଏହାର ଆବୃତ୍ତି ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ | ଯଦି ଆପଣ ବାରମ୍ବାର ଛିଙ୍କିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କର ଦୈନଦିନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ |ଯଦି ଆପଣ ଅତ୍ୟଧିକ ଛିଙ୍କନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କ ଆଖପାଖର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଆନ୍ତି | କେଉଁ ପଦକ୍ଷେପ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିପାରିବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା |
1. ଉଷୁମ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ |
ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଶୀତ ଋତୁରେ ଛିଙ୍କନ୍ତି, ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା କୋଠରୀ ତାପମାତ୍ରା ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହାକୁ ଉଷୁମ ଖାଆନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅଦା ଚା ଏବଂ ଗରମ ସୁପ୍ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ନାସାଲ୍ ଟ୍ୟୁବରେ ଥିବା ଅବରୋଧକୁ ସହଜରେ ସଫା କରାଯାଇପାରେ ଏବଂ ଛିଙ୍କିବା ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ |
2. ଅଦା ଏବଂ ମହୁ ଖାଇବା |
ଅଦା ଏବଂ ମହୁର ମିଶ୍ରଣ ଛିଙ୍କିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଅଦା ର ଏକ ଛୋଟ ଖଣ୍ଡକୁ ଫୁଟାନ୍ତୁ ଏବଂ ସେଥିରେ ଅଳ୍ପ ମହୁ ମିଶାନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ଖାଆନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଛିଙ୍କାରୁ ଆରାମ ପାଇପାରିବେ |
3. ଅଙ୍ଗୁର ଖାଆନ୍ତୁ |
ଅଙ୍ଗୁରରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍ ସି ଛିଙ୍କିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |ଦୈନିକ ଅଳ୍ପ ଅଙ୍ଗୁର ଖାଇବା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଯୋଗାଇବ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଛିଙ୍କରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ କମଳା ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ |
4. ବାଷ୍ପ ଚିକିତ୍ସା |
ଛିଙ୍କିବା କମାଇବା ପାଇଁ ଷ୍ଟିମ୍ ଥେରାପି ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉପାୟ | ଏଥିପାଇଁ ଏକ ପାତ୍ରରେ ପାଣି ଫୁଟାନ୍ତୁ ଏବଂ ସେଥିରେ ବାଲମ ମିଶାନ୍ତୁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଟାୱେଲ ସାହାଯ୍ୟରେ ବାଷ୍ପକୁ ଗନ୍ଧ କରନ୍ତୁ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅବରୋଧିତ ନାକ ଖୋଲିପାରେ ଏବଂ ଛିଙ୍କିବାର କୌଣସି ଚିହ୍ନ ଦୂର ହୋଇପାରିବ |

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *