ଆଇକନ୍ ରେଡିଓ ଉପସ୍ଥାପକ ତଥା ‘ଗୀତାମା’ର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱର ଆମିନ ସାୟାନୀଙ୍କର 91 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି |

ଆଇକନ୍ ରେଡିଓ ଉପସ୍ଥାପକ ତଥା ‘ଗୀତାମା’ର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱର ଆମିନ ସାୟାନୀଙ୍କର 91 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି |

ଆଇକନିକ୍ ରେଡିଓ ହୋଷ୍ଟ ଆମିନ ସାୟାନୀଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ 91 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି ବୋଲି ତାଙ୍କ ପୁଅ ରଜିଲ ସାୟାନି ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି। ରାଜିଲ ସାୟାନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ମୁମ୍ବାଇର HN ରିଲାଏନ୍ସ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଗୁରୁବାର ଦିନ ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରାଯିବ ବୋଲି ତାଙ୍କ ପୁଅ କହିଛନ୍ତି। ଡିସେମ୍ବର 21, 1932ରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଆମିନ ସାୟାନି ଥିଲେ ଯୁବ ପୀଢ଼ି ପାଇଁ ଏକ ପେରଣା, ତାଙ୍କର ମୃଦୁ ସ୍ୱର ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଶୈଳୀ ଅନେକ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥିଲା ​​| ସେ ଏକ ଇଂରାଜୀ ଭାଷା ପ୍ରସାରଣକାରୀ ଭାବରେ ନିଜର କ୍ୟାରିଅର୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତର ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାରେ ନିଜ କ୍ୟାରିଅର ଗଢ଼ିଥିଲେ | ସାୟାନୀ ତାଙ୍କ ରେଡିଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଗୀତମାଲା’ ମାଧ୍ୟମରେ ଅପାର ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାସଲ କରିଥିଲେ, ଯାହା ଭାରତରେ ରେଡିଓ ଶୁଣିବାରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା ​​| ସାୟାନୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଗୀତମାଳା ଏକ ଜାତୀୟ ଘଟଣାରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା, ଲୋକପ୍ରିୟ ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସଙ୍ଗୀତ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଏବଂ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଶ୍ରୋତାମାନଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥିଲା ​​| ଶ୍ରୋତାମାନଙ୍କୁ “Behno aur Bhaiyo” (ଭଉଣୀ ଏବଂ ଭାଇ) ଭାବରେ ସମ୍ବୋଧନ କରିବାର ତାଙ୍କର ସ୍ଵାକ୍ଷର ଉପାୟ ତୁରନ୍ତ ଚିହ୍ନିତ ହୋଇପାରିଥିଲା ​​ଏବଂ ବହୁଳ ଭାବରେ ଅନୁକରଣ କରାଯାଇଥିଲା | ସାୟାନୀଙ୍କ କ୍ୟାରିଅର୍ ଛଅ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ବ୍ୟାପିଥିଲା, 54 54,000 ରୁ ଅଧିକ ରେଡିଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ବିଜ୍ଞାପନ ଏବଂ ଜିଙ୍ଗଲ୍ ପାଇଁ 19,000 ଭଏସ୍ ଓଭର ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲା ​​| ସେ ଅଭିନୟରେ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ ଥିଲେ, ବିଭିନ୍ନ ଛୋଟ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏକ ସମବେଦନା ବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏୟାରୱେଭରେ ସାୟାନୀଙ୍କ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱର ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଏବଂ ଉଷ୍ମତା ଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଏୟାର ୱେଭରେ ଶ୍ରୀ ଆମିନ୍ ସାୟାନି ଜୀଙ୍କର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱର ଏକ ଚମତ୍କାର ଏବଂ ଉଷ୍ମତା ଥିଲା ଯାହା ତାଙ୍କୁ ପିଢ଼ି ପରେ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଆକର୍ଷିତ କରିଥିଲା। ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରସାରଣରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଶ୍ରୋତାମାନଙ୍କ ସହ ଏକ ବିଶେଷ ବନ୍ଧନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ।

Related post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *