ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରରେ ପାଣି ଗଳିବା ସମସ୍ୟା: ଏଏସ୍ଆଇର ମରାମତି କାମ ଆରମ୍ଭ, ମନ୍ଦିର ଚଟାଣ ସମାନ ହେବ

ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରରେ ପାଣି ଗଳିବା ସମସ୍ୟା: ଏଏସ୍ଆଇର ମରାମତି କାମ ଆରମ୍ଭ, ମନ୍ଦିର ଚଟାଣ ସମାନ ହେବ

ପୁରୁଣା ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରରେ ପାଣି ଗଳିବା ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ବିକ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ସଂସ୍ଥା (ଏଏସ୍ଆଇ) କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ମନ୍ଦିର ଜଗମୋହନ, ଦଧିନଉତିରେ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଭାରାବନ୍ଧା କାମ ଅଧା ସରିଲାଣି। ମନ୍ଦିରରେ ସାହାଣମେଲା ଦର୍ଶନ ବେଳେ ଏହି ଭାରା ବନ୍ଧା ଯାଉଛି। ଏଏସ୍ଆଇର ୩୦ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ଏସବୁ କାମ କରୁଛନ୍ତି।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ଦେଉଳର ଫାଟ, ଜଗମୋହନ ନାଟମଣ୍ଡପର ସଂଯୋଗସ୍ଥଳ ଫାଙ୍କ, ବେଢ଼ା ଭିତରେ ଥିବା ପାର୍ବତୀ ମନ୍ଦିର, ବିଶ୍ବକର୍ମା ମନ୍ଦିର, ଭୁବନେଶ୍ବରୀ, ଏକାମ୍ରେଶ୍ବର, ଗଣେଶ ମନ୍ଦିର ଆଦିର ସଂଯୋଗସ୍ଥଳ ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଜଗମୋହନରେ ଥିବା ଫାଟର ମରାମତି ପାଇଁ ଲାଖ, ଗୁଡ଼, ଚୂନ, ଇଟା ଗୁଣ୍ଡ ଆଦି ମିଶ୍ରଣରେ ଏକ ପେଷ୍ଟ ଦିଆଯିବ। ସେହିପରି ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ସ‌େମତ ଆଖପାଖ ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ଦିରରେ ଉଠିଥିବା ଗଛକୁ ଉପୁଡ଼ା ଯିବା ସହ ସେଥିରେ ଏକପ୍ରକାର କେମିକାଲ ଦିଆଯିବ। ଏହି କେମିକାଲ ପ୍ରଭାବରେ ମନ୍ଦିର ବାହାର କାନ୍ଥରେ ଥିବା ବର, ଅଶ୍ବତ୍‌ଥ ଭଳି ଗଛର ମଞ୍ଜି ନଷ୍ଟ ହେବ ଓ ଆଉ ଗଛ ଉଠିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଏଏସ୍ଆଇ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଗର୍ଭଗୃହ ଚଟାଣକୁ ମରାମତି କରାଯିବ। ପାର୍ବତୀ ମନ୍ଦିର, ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ମନ୍ଦିରର ପ୍ରବେଶପଥ ପାହାଚ ଓ ଚଟାଣରେ ଥିବା ଖାଲ ଥିବା ପଥରକୁ କାଟି ନୂଆ ପଥର ଲଗାଯିବ। ଏହାଦ୍ବାରା ଚଟାଣ ସମାନ ହେବ। ଏହି ମରାମତି ପାଇଁ ୧ କୋଟି ୨୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ଅନୁମୋଦନ ହୋଇଛି।
ଏଏସ୍ଆଇ ମଣ୍ଡଳ ଅଧୀକ୍ଷକ ଅରୁଣ ମଲିକଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ମନ୍ଦିରରେ ଦୁର୍ବଳ ଅଂଶ ସଜାଡ଼ିବା ସହ ଗର୍ଭଗୃହ ଚଟାଣ ଆବଡ଼ାଖାବଡ଼ା ଅଂଶ ଆଦି ମରାମତି ହେବ। ମନ୍ଦିର ଭିତର ସମସ୍ତ ଦୁର୍ବଳ ଅଂଶ ମରାମତି କରାଯିବ। ମନ୍ଦିର ଚୂଡ଼ା ଓ ଦଧନଉତିରେ ଫାଟ ଆଦି ସଜଡ଼ା ଯିବ।

Related post

ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ହତ୍ୟା ତାପରେ  ସ୍ୱାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ହତ୍ୟା ତାପରେ ସ୍ୱାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଫୋକସପ୍ଲସ 30/05/23(ଧାମନଗର) ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ କର ହତ୍ୟା ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ପ୍ରଥମେ ହତ୍ୟା ତାପରେ ସ୍ୱାମୀ କରିଲା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ଧାରୁଆ କଟୁରୀ ରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କରିବା…
କାହିଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା ?

କାହିଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା ?

  ଫୋକସପ୍ଲସ 29/05/2023(ଅହମଦାବାଦ) କାହଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା? ପଣ୍ଡିତ ଧିରେନ୍ଦ୍ର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ନେଇ ପ୍ରାୟତଃ ସବୁବେଳେ ହେଡ ଲାଇନରେ ରହିଥାନ୍ତି। , କିଛି…
ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୪ ଶହ ତଳକୁ

ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୪ ଶହ ତଳକୁ

ଫୋକସପ୍ଲସ 29/05/2023(ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ) ବର୍ତମାନ କରୋନା ମହାମାରୀ ସଂକ୍ରମଣ ଥମିବାରେ ଲାଗିଛି। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦିନେ କମିଲେ ପୁଣି ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ଦୈନିକ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *