ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରରେ ପାଣି ଗଳିବା ସମସ୍ୟା: ଏଏସ୍ଆଇର ମରାମତି କାମ ଆରମ୍ଭ, ମନ୍ଦିର ଚଟାଣ ସମାନ ହେବ

ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରରେ ପାଣି ଗଳିବା ସମସ୍ୟା: ଏଏସ୍ଆଇର ମରାମତି କାମ ଆରମ୍ଭ, ମନ୍ଦିର ଚଟାଣ ସମାନ ହେବ

ପୁରୁଣା ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରରେ ପାଣି ଗଳିବା ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ବିକ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ସଂସ୍ଥା (ଏଏସ୍ଆଇ) କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ମନ୍ଦିର ଜଗମୋହନ, ଦଧିନଉତିରେ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଭାରାବନ୍ଧା କାମ ଅଧା ସରିଲାଣି। ମନ୍ଦିରରେ ସାହାଣମେଲା ଦର୍ଶନ ବେଳେ ଏହି ଭାରା ବନ୍ଧା ଯାଉଛି। ଏଏସ୍ଆଇର ୩୦ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ଏସବୁ କାମ କରୁଛନ୍ତି।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ଦେଉଳର ଫାଟ, ଜଗମୋହନ ନାଟମଣ୍ଡପର ସଂଯୋଗସ୍ଥଳ ଫାଙ୍କ, ବେଢ଼ା ଭିତରେ ଥିବା ପାର୍ବତୀ ମନ୍ଦିର, ବିଶ୍ବକର୍ମା ମନ୍ଦିର, ଭୁବନେଶ୍ବରୀ, ଏକାମ୍ରେଶ୍ବର, ଗଣେଶ ମନ୍ଦିର ଆଦିର ସଂଯୋଗସ୍ଥଳ ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଜଗମୋହନରେ ଥିବା ଫାଟର ମରାମତି ପାଇଁ ଲାଖ, ଗୁଡ଼, ଚୂନ, ଇଟା ଗୁଣ୍ଡ ଆଦି ମିଶ୍ରଣରେ ଏକ ପେଷ୍ଟ ଦିଆଯିବ। ସେହିପରି ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ସ‌େମତ ଆଖପାଖ ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ଦିରରେ ଉଠିଥିବା ଗଛକୁ ଉପୁଡ଼ା ଯିବା ସହ ସେଥିରେ ଏକପ୍ରକାର କେମିକାଲ ଦିଆଯିବ। ଏହି କେମିକାଲ ପ୍ରଭାବରେ ମନ୍ଦିର ବାହାର କାନ୍ଥରେ ଥିବା ବର, ଅଶ୍ବତ୍‌ଥ ଭଳି ଗଛର ମଞ୍ଜି ନଷ୍ଟ ହେବ ଓ ଆଉ ଗଛ ଉଠିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଏଏସ୍ଆଇ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଗର୍ଭଗୃହ ଚଟାଣକୁ ମରାମତି କରାଯିବ। ପାର୍ବତୀ ମନ୍ଦିର, ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ମନ୍ଦିରର ପ୍ରବେଶପଥ ପାହାଚ ଓ ଚଟାଣରେ ଥିବା ଖାଲ ଥିବା ପଥରକୁ କାଟି ନୂଆ ପଥର ଲଗାଯିବ। ଏହାଦ୍ବାରା ଚଟାଣ ସମାନ ହେବ। ଏହି ମରାମତି ପାଇଁ ୧ କୋଟି ୨୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ଅନୁମୋଦନ ହୋଇଛି।
ଏଏସ୍ଆଇ ମଣ୍ଡଳ ଅଧୀକ୍ଷକ ଅରୁଣ ମଲିକଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ମନ୍ଦିରରେ ଦୁର୍ବଳ ଅଂଶ ସଜାଡ଼ିବା ସହ ଗର୍ଭଗୃହ ଚଟାଣ ଆବଡ଼ାଖାବଡ଼ା ଅଂଶ ଆଦି ମରାମତି ହେବ। ମନ୍ଦିର ଭିତର ସମସ୍ତ ଦୁର୍ବଳ ଅଂଶ ମରାମତି କରାଯିବ। ମନ୍ଦିର ଚୂଡ଼ା ଓ ଦଧନଉତିରେ ଫାଟ ଆଦି ସଜଡ଼ା ଯିବ।

Related post

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

କଟକ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଏବେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଦଳରେ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଶଙ୍ଖ ଛାଡି ପଦ୍ମ ଧରିଥିବା ବିଜେପି ର କଟକ…
୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ରାନିବନ୍ଧ ଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ବାହାଘର, ସାଧାରଣତଃ ଆପଣମାନେ ଦେଖିଥିବେ ବରଯାତ୍ରୀ ନେଇ ବାଜା ବାଣ ରୋଷଣି ରେ ବର…
ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ପାଣିପାଗ ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଆସୁଛି ବଡ ବର୍ଷା | ୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ | ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିବ କାଳବୈଶାଖୀ | ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଅରୁଣାଚଳ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *