କୋଲ୍‌କାତା ମଇଦାନର ‘ଜୋସ୍‌ ମରିନୋ’ ଆଉ ନାହାନ୍ତି

କୋଲ୍‌କାତା ମଇଦାନର ‘ଜୋସ୍‌ ମରିନୋ’ ଆଉ ନାହାନ୍ତି

କୋଲ୍‌କାତା: କୋଲ୍‌କାତାର ‘ଜୋସ୍‌ ମାରିନୋ’ ଭାବେ ପରିଚିତ ସୁବାଷ ଭୌମିକ୍‌ ଆଉ ନାହାନ୍ତି। ଏହି କିଂବଦନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଫୁଟ୍‌ବଲର୍‌ ଏବଂ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଅସୁସ୍ଥତା ପରେ ଶନିବାର ପ୍ରାତଃ ସମୟରେ ପରଲୋକ ଗମନ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ୭୨ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ସେ କିଡ୍‌ନି ଏବଂ ମଧୁମେହ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ। ପ୍ରାୟ ୩ ମାସ ହେଲା ନିୟମିତ ତାଙ୍କର ଡାଏଲିସିସ୍‌ ଚାଲିଥିଲା। ୨୩ ବର୍ଷ ତଳେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ବାଇପାସ୍‌ ସର୍ଜରି କରାଯାଇଥିଲ। ଛାତିରେ ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଏକ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ନେଇ ପରିବାର ସୂତ୍ରରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି।

ଏହି ପୂର୍ବତନ ମିଡ୍‌ଫିଲ୍‌ଡର ୧୯୭୦ ଏସୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା କାଂସ୍ୟ ବିଜେତା ଦଳର ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ। ସେ ମଧ୍ୟ ୧୯୭୪ ସଂସ୍କରଣରେ ଭାରତୀୟ ଦଳରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରିଥିଲେ। ଭୌମିକ ୧୯୭୧ରେ ମେର୍ଦେକା କପ୍‌ରେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍‌ ଗୋଲ୍‌ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଖେଳ ଜୀବନ କିନ୍ତୁ ବହୁ ବିବାଦୀୟ ରହିଥିଲା। ଯାହା ଫଳରେ ଲାଞ୍ଚ ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ୨୦୦୫ରେ ଜେଲ୍‌ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିଥିଲେ। ଖେଳ ଜୀବନରୁ ଅବସର ନେବା ପରେ ପରେ ଭୌମିକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣକୁ ଆଦରି ନେଇଥିଲେ। ମୋହନ ବାଗାନ ପାଇଁ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାବେ ପଦାର୍ପଣ କରିବା ପରେ ସେ ଇଷ୍ଟବେଙ୍ଗଲର ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ରହିଥିଲେ। ସେହିଠାରେ ହିଁ ସେ ସର୍ବାଧିକ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣରେ ଇଷ୍ଟବେଙ୍ଗଲ ଦଳ ୨୦୦୩ରେ ଏସିଆନ୍‌ କପ୍‌ରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ବିଜେତା ହୋଇଥିଲା। ଭୌମିକ ମଧ୍ୟ ଇଷ୍ଟବେଙ୍ଗଲକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ନ୍ୟାସ୍‌ନାଲ ଲିଗ୍‌ ଟ୍ରଫି ଭେଟି ଦେଇଥିଲେ। ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚିଲ ବ୍ରଦର୍ସର ବୈଷୟିକ ନିର୍ଦେଶକ ପଦ ଅଳଂକୃତ କରି ସଫଳତା ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ। ଏତେ ସଫଳତା ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କୁ କୋଲ୍‌କାତା ମଇଦାନର ‘ଜୋସ୍‌ ମରିନୋ’ ଭାବେ ପରିଗଣିତ କରାଯାଉଥିଲା।

Related post

ପୋଲ ନିର୍ମାଣରେ ବିଳମ୍ବ ନେଇ ଅଞ୍ଚଳରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିବାଦ

ପୋଲ ନିର୍ମାଣରେ ବିଳମ୍ବ ନେଇ ଅଞ୍ଚଳରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିବାଦ

ଫୋକସ ପ୍ଲସ(ବରଗଡ଼): ବରଗଡ଼ ସହରରୁ ଅମ୍ବାପାଲିକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ପୁରୁଣା ଜୀରାନଦୀ ପୋଲ ଭାଙ୍ଗି ନୂତନ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଛି। ୨୦୧୮ରୁ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା…
ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅବସରକାଳୀନ ସଭା

ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅବସରକାଳୀନ ସଭା

ଫୋକସ ପ୍ଲସ(ରାଇରଙ୍ଗପୁର): ରାଇରଙ୍ଗପୁର ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଓଡ଼ିଆ ବିଭାଗ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରାଧ୍ୟ୍ୟାପିକା ମୋନିକା ଦାସଙ୍କ ଅବସଳକାଳୀନ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇ ଯାଇଛି। 1987 ମସିହାରେ ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇ ଥିବା…
ପତ୍ନୀଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ରିଲିଜ୍ ନେଇ ଭୁଲ ଟ୍ୱିଟ କଲେ ଅଭିଷେକ ବଚ୍ଚନ

ପତ୍ନୀଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ରିଲିଜ୍ ନେଇ ଭୁଲ ଟ୍ୱିଟ କଲେ ଅଭିଷେକ ବଚ୍ଚନ

ଫୋକସ ପ୍ଲସ(ବ୍ୟୁରୋ): ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଅଭିଷେକ ବଚ୍ଚନ ଟ୍ୱିଟରରେ ପତ୍ନୀ ଏଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ନୂତନ ଫିଲ୍ମ ରିଲିଜ୍ ପୋନିୟିନ୍ ସେଲଭାନ୍ ପାଇଁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସେ…

Leave a Reply

Your email address will not be published.