2021 ରେ ଟାଇଗର ମୃତ୍ୟୁ 127 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ 2020 ରେ 106

2021 ରେ ଟାଇଗର ମୃତ୍ୟୁ 127 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ 2020 ରେ 106

ସରକାର ଗୁରୁବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ବାଘ ମୃତ୍ୟୁ 2021 ରେ 127 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ 2020 ରେ 106 ରୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।
ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ସମେତ ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ପୂର୍ବ ବର୍ଷର 106 ମୃତ୍ୟୁରୁ ଗତ ବର୍ଷ ବାଘ ମୃତ୍ୟୁ 127 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୋଲି ସରକାର ଗୁରୁବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି।2019 ରେ ବାଘ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା 96 ରେ ପହଞ୍ଚିଛି ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି।ରାଜ୍ୟସଭାରେ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ ପରିବେଶ, ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା, ବାଘମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଝଗଡା , ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ପୋଖରୀ ଭଳି ଅପରାଧୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଅନେକ କାରଣ ରହିଛି।ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, 2021 ମସିହାରେ ବାଘର ମୃତ୍ୟୁ 127 ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଗତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ 42 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ 27 ଜଣ, କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ 15 ଜଣ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ 9 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।ପଶୁ-ମାନବ ବିବାଦର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସରକାର ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ପୋଖରୀ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।ତେବେ ବାଘ ଜନସଂଖ୍ୟା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।2018 ରେ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ବଶେଷ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ଟାଇଗର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ଯାହାର ଆନୁମାନିକ ସଂଖ୍ୟା 2,967 [ପରିସର 2603-3346] ତୁଳନାରେ 2014 ର 2,226 [ରେଞ୍ଜ 1945-2491] ତୁଳନାରେ |ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ (ସୁରକ୍ଷା) ଅଧିନିୟମର ପରିଚାଳନା ଏବଂକାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ରାଜ୍ୟ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥାଏ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟାଇଗର ପୋଖରୀ ହେତୁ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିଷୟରେ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଟାଇଗର ଡିଭିଜନ / ନ୍ୟାସନାଲ ଟାଇଗର ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରାଧିକରଣ ସ୍ତରରେ ସଂଗୃହିତ ନୁହେଁ।

 

Related post

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

କଟକ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଏବେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଦଳରେ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଶଙ୍ଖ ଛାଡି ପଦ୍ମ ଧରିଥିବା ବିଜେପି ର କଟକ…
୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ରାନିବନ୍ଧ ଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ବାହାଘର, ସାଧାରଣତଃ ଆପଣମାନେ ଦେଖିଥିବେ ବରଯାତ୍ରୀ ନେଇ ବାଜା ବାଣ ରୋଷଣି ରେ ବର…
ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ପାଣିପାଗ ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଆସୁଛି ବଡ ବର୍ଷା | ୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ | ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିବ କାଳବୈଶାଖୀ | ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଅରୁଣାଚଳ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *