2021 ରେ ଟାଇଗର ମୃତ୍ୟୁ 127 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ 2020 ରେ 106

2021 ରେ ଟାଇଗର ମୃତ୍ୟୁ 127 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ 2020 ରେ 106

ସରକାର ଗୁରୁବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ବାଘ ମୃତ୍ୟୁ 2021 ରେ 127 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ 2020 ରେ 106 ରୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।
ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ସମେତ ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ପୂର୍ବ ବର୍ଷର 106 ମୃତ୍ୟୁରୁ ଗତ ବର୍ଷ ବାଘ ମୃତ୍ୟୁ 127 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୋଲି ସରକାର ଗୁରୁବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି।2019 ରେ ବାଘ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା 96 ରେ ପହଞ୍ଚିଛି ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି।ରାଜ୍ୟସଭାରେ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ ପରିବେଶ, ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା, ବାଘମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଝଗଡା , ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ପୋଖରୀ ଭଳି ଅପରାଧୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଅନେକ କାରଣ ରହିଛି।ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, 2021 ମସିହାରେ ବାଘର ମୃତ୍ୟୁ 127 ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଗତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ 42 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ 27 ଜଣ, କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ 15 ଜଣ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ 9 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।ପଶୁ-ମାନବ ବିବାଦର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସରକାର ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ପୋଖରୀ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।ତେବେ ବାଘ ଜନସଂଖ୍ୟା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।2018 ରେ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ବଶେଷ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ଟାଇଗର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ଯାହାର ଆନୁମାନିକ ସଂଖ୍ୟା 2,967 [ପରିସର 2603-3346] ତୁଳନାରେ 2014 ର 2,226 [ରେଞ୍ଜ 1945-2491] ତୁଳନାରେ |ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ (ସୁରକ୍ଷା) ଅଧିନିୟମର ପରିଚାଳନା ଏବଂକାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ରାଜ୍ୟ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥାଏ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟାଇଗର ପୋଖରୀ ହେତୁ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିଷୟରେ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଟାଇଗର ଡିଭିଜନ / ନ୍ୟାସନାଲ ଟାଇଗର ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରାଧିକରଣ ସ୍ତରରେ ସଂଗୃହିତ ନୁହେଁ।

 

Related post

ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେଲେ ଆଶାରାମ ବାପୁ

ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେଲେ ଆଶାରାମ ବାପୁ

ଫୋକସ ପ୍ଲସ ୩୧/୧/୨୩(ବ୍ୟୁରୋ):ଆତ୍ମଘୋଷିତ ବାବା ଆଶାରାମ ବାପୁ ୧୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଗୁଜରାଟର ଗୋଟିଏ କୋର୍ଟ ଆଶାରାମକୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ…
ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ଝିଅ ମାଳତୀର ଫଟୋ

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ଝିଅ ମାଳତୀର ଫଟୋ

ଫୋକସ ପ୍ଲସ ୩୧/୧/୨୩(ବ୍ୟୁରୋ):ଅଭିନେତ୍ରୀ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ଝିଅ ଅବିକଳ ନିକ ଜୋନାସଙ୍କ ଭଳି ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି | ପ୍ରିୟଙ୍କା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଝିଅ ମାଳତୀର ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି।…
ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ ଘଟଣାରେ ଶିକ୍ଷକ ଗିରଫ

ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ ଘଟଣାରେ ଶିକ୍ଷକ ଗିରଫ

ଫୋକସ ପ୍ଲସ ୩୧/୧/୨୩(ମାଲକାନଗିରି):ପ୍ରଶ୍ନ ପତ୍ର ଲିକ ଘଟଣାରେ ଗିରଫ ହେଲେ ମାଲକାନଗିରି ଶିକ୍ଷକ l ଗୁଜରାଟରୁ ମାଲକାନଗିରି ଲମ୍ବିଛି ବଡ ଧରଣର ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ସ୍କାମ। ଗୁଜରାଟ ପଞ୍ଚାୟତ ସର୍ଭିସ…

Leave a Reply

Your email address will not be published.