ନଦୀରେ ଭାସୁଛି ପୁଳା ପୁଳା ସୁନା

ନଦୀରେ ଭାସୁଛି ପୁଳା ପୁଳା ସୁନା

ଦେଶରେ ଏମିତି ଏକ ନଦୀ ଅଛି ଯେଉଁଠି ନଦୀରେ ଭାସୁଛି ପୁଳା ପୁଳା ସୁନା
ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ନଦୀରେ ସୁନା କାହିଁକି ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ? ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି ନଦୀର ସୁନା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଛି । ଆମେ ସୂଚନା ଥାଉକି, ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ପ୍ରବାହିତ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ରେଖା ନଦୀକୁ ନେି ସବୁଠି ଚର୍ଚ୍ଚା । ନଦୀରେ ଜଳ ସହିତ ସୁନା ପ୍ରବାହ ହେତୁ ଏହାକୁ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣରେଖା ନଦୀ କୁହାଯାଏ ।ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ଏପରି କିଛି ସ୍ଥାନ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଆଦିବାସୀମାନେ ସକାଳେ ଏହି ନଦୀକୁ ଯାଇ ଦିନସାରା ବାଲି ଫିଙ୍ଗିବା ପରେ ସୁନା କଣିକା ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତି । ଅନେକ ପିଢୀ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି । ତମାଦ ଏବଂ ସରଣ୍ଡା ପରି କିଛି ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ପୁରୁଷ, ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁମାନେ ସକାଳୁ ଉଠନ୍ତି ଏବଂ ନଦୀରୁ ସୁନା ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତି । ଏହି ନଦୀ ଝାଡଖଣ୍ଡ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଓଡିଶାରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ।।  ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ନଦୀ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହାକୁ ସୁନା ନଦୀ କୁହାଯାଏ । ଏଠାରେ ପାଣିରୁ ମିଳିଥାଏ ସୁନା..ଏହାର ଉତ୍ପତ୍ତି ଝାଡଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚି ସହରଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୬ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଗମଣାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେତେ ସତ୍ୟ ଅଛି, ତାହା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ । ସୁବର୍ଣ୍ଣ କଣିକାଗୁଡ଼ିକ ଗୋଲଡେନ୍ ଲାଇନର ଏକ ଉପନଦୀ କର୍କାରିର ବାଲିରେ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ । କେତେକ ଲୋକ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ରେଖା ନଦୀରେ ମିଳିଥିବା ସୁନା କଣିକାଗୁଡ଼ିକ କେବଳ କରକାରି ନଦୀରୁ ପ୍ରବାହିତ ହେବା ପରେ ଆସିଥାଏ ।

Related post

ଆଜି ଉତ୍କଳ ଦିବସ ; ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର  ସ୍ଥାନ ପାଇଛି ମୋ ଓଡିଶା

ଆଜି ଉତ୍କଳ ଦିବସ ; ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ…

ସବୁଜ ସୁନ୍ଦର ଶସ୍ୟ ଶ୍ୟାମଳା ମୋ ଜନମ ଭୂଇଁ ଉତ୍କଳ,କଳା ଧର୍ମ ସଂସ୍କୃତି ଆଉ ନିଆରା ପରମ୍ପରା ପାଇଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ପାଇଛି ମୋ…
ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଥାନା ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେବେ ସରପଞ୍ଚ

ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଥାନା ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେବେ ସରପଞ୍ଚ

ଫୋକସ ପ୍ଲସ 1/4/23(ବ୍ୟୁରୋ): ଆମେ କହୁଛୁ ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲା ବ୍ରହ୍ମବରଦା ଥାନା ରାଉତରାୟପୁର ସରପଂଚ ସ୍ୱର୍ଣଲତା ସାହୁ ଙ୍କ କଥା। ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ ସରପଞ୍ଚ ସ୍ୱର୍ଣଲତା ସାହୁ ପଞ୍ଚାୟତ…
ପୂର୍ବ ବଚସାକୁ ନେଇ ଆକ୍ରମଣ

ପୂର୍ବ ବଚସାକୁ ନେଇ ଆକ୍ରମଣ

ଫୋକସ ପ୍ଲସ 31/3/23(ଆନନ୍ଦପୁର): ଆନନ୍ଦପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ଘସିପୁରା ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସ୍ବାମୀ ଘରେ ପଶି ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *