ନଦୀରେ ଭାସୁଛି ପୁଳା ପୁଳା ସୁନା

ନଦୀରେ ଭାସୁଛି ପୁଳା ପୁଳା ସୁନା

ଦେଶରେ ଏମିତି ଏକ ନଦୀ ଅଛି ଯେଉଁଠି ନଦୀରେ ଭାସୁଛି ପୁଳା ପୁଳା ସୁନା
ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ନଦୀରେ ସୁନା କାହିଁକି ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ? ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି ନଦୀର ସୁନା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଛି । ଆମେ ସୂଚନା ଥାଉକି, ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ପ୍ରବାହିତ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ରେଖା ନଦୀକୁ ନେି ସବୁଠି ଚର୍ଚ୍ଚା । ନଦୀରେ ଜଳ ସହିତ ସୁନା ପ୍ରବାହ ହେତୁ ଏହାକୁ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣରେଖା ନଦୀ କୁହାଯାଏ ।ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ଏପରି କିଛି ସ୍ଥାନ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଆଦିବାସୀମାନେ ସକାଳେ ଏହି ନଦୀକୁ ଯାଇ ଦିନସାରା ବାଲି ଫିଙ୍ଗିବା ପରେ ସୁନା କଣିକା ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତି । ଅନେକ ପିଢୀ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି । ତମାଦ ଏବଂ ସରଣ୍ଡା ପରି କିଛି ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ପୁରୁଷ, ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁମାନେ ସକାଳୁ ଉଠନ୍ତି ଏବଂ ନଦୀରୁ ସୁନା ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତି । ଏହି ନଦୀ ଝାଡଖଣ୍ଡ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଓଡିଶାରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ।।  ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ନଦୀ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହାକୁ ସୁନା ନଦୀ କୁହାଯାଏ । ଏଠାରେ ପାଣିରୁ ମିଳିଥାଏ ସୁନା..ଏହାର ଉତ୍ପତ୍ତି ଝାଡଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚି ସହରଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୬ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଗମଣାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେତେ ସତ୍ୟ ଅଛି, ତାହା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ । ସୁବର୍ଣ୍ଣ କଣିକାଗୁଡ଼ିକ ଗୋଲଡେନ୍ ଲାଇନର ଏକ ଉପନଦୀ କର୍କାରିର ବାଲିରେ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ । କେତେକ ଲୋକ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ରେଖା ନଦୀରେ ମିଳିଥିବା ସୁନା କଣିକାଗୁଡ଼ିକ କେବଳ କରକାରି ନଦୀରୁ ପ୍ରବାହିତ ହେବା ପରେ ଆସିଥାଏ ।

Related post

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

କଟକ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଏବେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଦଳରେ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଶଙ୍ଖ ଛାଡି ପଦ୍ମ ଧରିଥିବା ବିଜେପି ର କଟକ…
୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ରାନିବନ୍ଧ ଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ବାହାଘର, ସାଧାରଣତଃ ଆପଣମାନେ ଦେଖିଥିବେ ବରଯାତ୍ରୀ ନେଇ ବାଜା ବାଣ ରୋଷଣି ରେ ବର…
ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ପାଣିପାଗ ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଆସୁଛି ବଡ ବର୍ଷା | ୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ | ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିବ କାଳବୈଶାଖୀ | ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଅରୁଣାଚଳ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *