କିପରି  ୟୁକ୍ରେନ କୁ ଆକ୍ରମଣ କଲା ଋଷ ?

କିପରି ୟୁକ୍ରେନ କୁ ଆକ୍ରମଣ କଲା ଋଷ ?

ଋଷ -ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ : ଋଷିଆ ର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ୟୁକ୍ରେନ ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଆକ୍ରମଣକୁ ଯଥାର୍ଥ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଆଦେଶ ଆତ୍ମରକ୍ଷା ଅଟେ।ଋଷିଆର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ୟୁକ୍ରେନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯୁଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରି ତାଙ୍କ ପଡ଼ୋଶୀ ଉପରେ ସାମରିକ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଋଷ ଆକ୍ରମଣ ବିରୁଦ୍ଧରେ ୟୁକ୍ରେନ ଏବଂ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ବାକି ବିଶ୍ୱ ଏହା ଆଶା କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ପୁଟିନଙ୍କୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଏକ ପ୍ରଭାବହୀନ ଆବେଦନ କରିଥିଲା।ପୁଟିନଙ୍କ ଉତ୍ତର ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲା: “ଯିଏ ବାହ୍ୟରୁ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିବ: ଯଦି ଆପଣ ତାହା କରନ୍ତି, ତେବେ ଇତିହାସରେ ଆପଣ ସମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ପରିଣାମଠାରୁ ଅଧିକ ପରିଣାମର ସମୁଖୀନ ହେବେ। ସମସ୍ତ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ଆପଣ ମୋ କଥା ଶୁଣିବେ।”ୟୁକ୍ରେନ ଆକ୍ରମଣକୁ ପୁଟିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଆତ୍ମରକ୍ଷା ପାଇଁ।ୟୁକ୍ରେନ ଦଖଲ କରିବାକୁ ଋଷ ରକୌଣସି ଯୋଜନା ନାହିଁ ବୋଲି ପୁଟିନ ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ଋଷ ର ଲୋକଙ୍କୁ ଏକ ଟେଲିଭିଜନ ସମ୍ବୋଧନ କରିଛନ୍ତି।ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଋଷ ର ଆକ୍ରମଣକୁ ଆଇନଗତ କରିବା ପାଇଁ ପୁଟିନ ଏକ ସୁସଜ୍ଜିତ ଟ୍ରେଲ୍ ରଖିଛନ୍ତି। କ୍ରୋନୋଲୋଜି ଏଠାରେ ଏକ ଚାବି |2014 ରେ ପୁଟିନ ୟୁକ୍ରେନର ଏକ ଉପଦ୍ୱୀପ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚକୁ ଆନେ୍ଦାଳନ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁ ବର୍ଷ ୟୁକ୍ରେନବାସୀଙ୍କୁ “ମୁକ୍ତ ଭାବରେ ବାଛିବା” ବିକଳ୍ପ ଦେବା ପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କ “ସ୍ଵ ତନ୍ତ୍ର ସାମରିକ ଅପରେସନ୍” ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ଯିଏ ନିଜ ଦେଶ ଚଳାନ୍ତି।ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ପୁଟିନ ସରକାର ତାଙ୍କର ଶେଷ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ପୂର୍ବ ୟୁକ୍ରେନର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ 7 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଋଷିଆ ପାସପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ବିଦ୍ରୋହୀ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକର ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ 35 ଲକ୍ଷ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି।ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ପୁଟିନ ରୁଷ ର ଆକ୍ରମଣକୁ ସମସ୍ତ ଆଇନଗତ କରିଥିବାବେଳେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଏବଂ ଆମେରିକା ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ବ୍ଲକ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଇନରେ ଏକ ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟ ବୋଲି ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି।

Related post

ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ହତ୍ୟା ତାପରେ  ସ୍ୱାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ହତ୍ୟା ତାପରେ ସ୍ୱାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଫୋକସପ୍ଲସ 30/05/23(ଧାମନଗର) ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ କର ହତ୍ୟା ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ପ୍ରଥମେ ହତ୍ୟା ତାପରେ ସ୍ୱାମୀ କରିଲା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ଧାରୁଆ କଟୁରୀ ରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କରିବା…
କାହିଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା ?

କାହିଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା ?

  ଫୋକସପ୍ଲସ 29/05/2023(ଅହମଦାବାଦ) କାହଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା? ପଣ୍ଡିତ ଧିରେନ୍ଦ୍ର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ନେଇ ପ୍ରାୟତଃ ସବୁବେଳେ ହେଡ ଲାଇନରେ ରହିଥାନ୍ତି। , କିଛି…
ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୪ ଶହ ତଳକୁ

ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୪ ଶହ ତଳକୁ

ଫୋକସପ୍ଲସ 29/05/2023(ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ) ବର୍ତମାନ କରୋନା ମହାମାରୀ ସଂକ୍ରମଣ ଥମିବାରେ ଲାଗିଛି। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦିନେ କମିଲେ ପୁଣି ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ଦୈନିକ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *