କୁକୁରର ରକ୍ତ ପିଇଗଲେ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଶିଶୁ

କୁକୁରର ରକ୍ତ ପିଇଗଲେ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଶିଶୁ

 

ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା ପର୍ବାଣୀରେ ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ପାଖରେ ବଳି ପଡିଥାଏ। ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ଏ କଳୁଷିତ ପରମ୍ପରା ଏବେ ବି ଚାଲୁ ରହିଛି। ବଳି କୁସଂସ୍କାରର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇ ଅନେକ ନିରୀହ ଜୀବଜନ୍ତୁ ଏମିତିକି ଛୋଟ ଛୁଆଙ୍କ ବଳି ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଉଥିବା ନଜର ରହିଛି। ଯାହାର କୁପ୍ରଭାବ ଏବେ ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ପଡୁଛି। ଠିକ ସେମିତି ଏକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ବଲାଙ୍ଗୀର ସଦର ବ୍ଲକ ପଣ୍ଡରାପିଟା ଗାଁରେ। ଗୋଟିଏ କୁକୁର ଛୁଆକୁ ବଳି ଦେଇ ପରେ ତାହାର ରକ୍ତ ପିଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଏହି ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଶିଶୁ। ଏହି ଗ୍ରାମର ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଶିଶୁ ଦେବୀ ପୂଜା କରି ବଳି ଚଢ଼ାଇବାର ଖେଳ ଖେଳିଥିଲେ । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ପଣ୍ଡରାପିଟା ଗ୍ରାମରେ ପାଟଖଣ୍ଡ ଯାତ୍ରା ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏହି ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ବଳି ପଡିଥାଏ । ତେବେ ଏହି ବଳି ଯାତ୍ରା ଦେଖି ପିଲା ମାନେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । 7 ରୁ 8 ବର୍ଷର 5 ଜଣ ପିଲା ଏକାଠି ହୋଇ ଯାତ୍ରାରେ ଦେହୁରୀ ଅଥବା ବରୁଆ ମାନେ ଯେପରି ପୂଜାର୍ଚନା ଓ ବଳି ଅର୍ପଣ କରନ୍ତି ଠିକ ସେହିଭଳି ଖେଳ ଖେଳିଥିଲେ ଏହି ପାଞ୍ଚ ଶିଶୁ । ପାଖରେ ବୁଲୁଥିବା ଏକ କୁକୁର ଛୁଆକୁ ଆଣି ଫୁଲମାଳ, ଧୂପ, ଦୀପ ଦେଇ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଥିଲେ । ପୂଜା ପରେ ସେହି କୁକୁର ଛୁଆକୁ ମାରି ବରୁଆ ମାନଙ୍କ ଶୈଳୀରେ ରକ୍ତ ପେଇଯାଇଥିଲେ । ତେବେ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ପରିବାର ଲୋକେ ଜାଣିବା ପରେ ସଂଗେ ସଂଗେ ସେମାନଙ୍କୁ ଭୀମ ଭୋଇ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ରହିଛି ।

 

Related post

ଟିକିରି ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ କାର୍ଯକ୍ରମ I

ଟିକିରି ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ କାର୍ଯକ୍ରମ I

ଫୋକସ ପ୍ଲସ ୨୮/୧/୨୩(ବରଗଡ଼): ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା କାଶିପୁର ବ୍ଲକ ଟିକିରି ସ୍ଥିତ‌ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଠାରୁ ଗୋକୁଳମୁଣ୍ଡା ହାଟ ପଦା ପର୍ଯନ୍ତ ଏକ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ…
ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଫୋକସ ପ୍ଲସ ୨୮/୧/୨୩(ବରଗଡ଼):ବନ୍ଦ ଘରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର । ଏକ ମାତ୍ର ଝିଅର ହତ୍ୟା ପରେ ଉଜୁଡ଼ି ଯାଇଥିଲା ସୁନାର ସଂସାର। ଝିଅକୁ ସବୁବେଳେ…
ଶାହରୁଖଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ଉର୍ଫି

ଶାହରୁଖଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ଉର୍ଫି

ଫୋକସ ପ୍ଲସ ୨୮/୧/୨୩(ବ୍ୟୁରୋ): ନିଜର ଆଉଟ ଫିଟକୁ ନେଇ ସବୁବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥାନ୍ତି ଉର୍ଫି ଯାଭେଦ । କାରଣ ସବୁବେଳେ ଭିନ୍ନ ଧରଣର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାକୁ…

Leave a Reply

Your email address will not be published.