ଖାଇବା ତେଲ ଉପରେ ନିଆଁ ବାଣ

ଖାଇବା ତେଲ ଉପରେ ନିଆଁ ବାଣ

ରୁଷ ଓ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଦିନ କୁ ଦିନ ଉଗ୍ରରୂପ ଧାରଣ କରିଛି ଥମିବାର  କୋୖଣସି ନା ଧରୁନି l ମିସାଇଲ ମାଡ଼ରେ ଆକାଶ ରେ କେବଳ ଧୁଆଁ ହିଁ ଧୁଆଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି l ୟୁକ୍ରେନ ର ଦାଖଲ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି ତତକ୍ଷଣାତ ଜଳ , ସ୍ଥଳ ,ଆକାଶ ସବୁଆଡୁ ରୁଷ ସୈନ୍ୟମାନେ ୟୁକ୍ରେନ ଦଖଲ କରିଚାଲିଛି l ଯୁଦ୍ଧ ର ଫଳ ସ୍ୱରୂପ ଭାରତ ବାଣିଜ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପକାଇଛି l ଏହି ଦେଶ ରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖି ଓ ପାମୋଲିନ ତେଲ ଆମଦାନୀ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି l ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରିତ ଅନୁଯାଇ ଭାରତ ବର୍ଷ କୁ 25 ଲକ୍ଷ ଲିଟର ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖି ତେଲ ଆମଦାନୀ କରିଥାଏl ସେଥିମଧ୍ୟରୁ 70 ପ୍ରତିଶତ ତେଲ ୟୁକ୍ରେନ ରୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ 20 ପ୍ରତିଶତ ରୁଷ ଓ ଅବଶିଷ୍ଟ 10 ପ୍ରତିଶତ ଆର୍ଜେଟିନା ରୁ ଆସିଥାଏ l ୟୁକ୍ରେନ ଆଉ ରୁଷ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧର ତିକ୍ତତା ପାଇଁ 3 ଲକ୍ଷ 50 ହଜାର ଟନ ଖାଇବା ତେଲ ଅଟକି ଯାଇଛି l ଫଳରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସିଧାସଳଖ ଓଡିଶା ବଜାର ଉପରେ ପଡିଛି l କେତେକ ବ୍ୟବସାୟ କୃତିମ ଅଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି l ତେଲ ଲୁଣ ସଂସାର ପାଇଁ ତେଲ ଦରର ପ୍ରଭାବ ମୁଣ୍ଡ ରେ ଚଡକ ପଡିଲା ପରି ମନେ ହଉଚି l 2 ବର୍ଷ ଧରି କରୋନା ର ପ୍ରଭାବ ଯୋଗୁ ଲୋକମାନଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିବାରୁ ଏପଟେ ଦର ବୁଦ୍ଧି ଯୋଗୁ ସେମାନଙ୍କ ଦୈନିକ ଜୀବନ ଯାପନ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି l ଓଡିଶା ର ବ୍ୟବହାର ସଂଘ ଙ୍କ ମତରେ ରାଜ୍ୟ ରେ ପ୍ରତେକ ଦିନ 2 ହଜାର ଟନ ତେଲ ର ଚାହିଦା ରହିଛି l ଆଉ ବାର୍ଷିକ 5 ଲକ୍ଷ ରୁ 6 ଲକ୍ଷ ଟନ ତେଲ କାରବାର ହୋଇଥାଏ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ପାଖାପାଖି 25 ପ୍ରତିଶତ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଏବଂ 15-20 ପ୍ରତିଶତ ପାମୋଲିନ ତେଲ l ବର୍ତମାନ ପାଇଁ ଏହା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡ ବ୍ୟଥା ର କାରଣ ସାଜିଥିବା ବେଳେ ଯୋଗାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବେ ଚୁପ ରହିଛନ୍ତି l

Related post

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

କଟକ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଏବେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଦଳରେ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଶଙ୍ଖ ଛାଡି ପଦ୍ମ ଧରିଥିବା ବିଜେପି ର କଟକ…
୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ରାନିବନ୍ଧ ଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ବାହାଘର, ସାଧାରଣତଃ ଆପଣମାନେ ଦେଖିଥିବେ ବରଯାତ୍ରୀ ନେଇ ବାଜା ବାଣ ରୋଷଣି ରେ ବର…
ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ପାଣିପାଗ ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଆସୁଛି ବଡ ବର୍ଷା | ୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ | ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିବ କାଳବୈଶାଖୀ | ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଅରୁଣାଚଳ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *