ଖାଇବା ତେଲ ଉପରେ ନିଆଁ ବାଣ

ଖାଇବା ତେଲ ଉପରେ ନିଆଁ ବାଣ

ରୁଷ ଓ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଦିନ କୁ ଦିନ ଉଗ୍ରରୂପ ଧାରଣ କରିଛି ଥମିବାର  କୋୖଣସି ନା ଧରୁନି l ମିସାଇଲ ମାଡ଼ରେ ଆକାଶ ରେ କେବଳ ଧୁଆଁ ହିଁ ଧୁଆଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି l ୟୁକ୍ରେନ ର ଦାଖଲ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି ତତକ୍ଷଣାତ ଜଳ , ସ୍ଥଳ ,ଆକାଶ ସବୁଆଡୁ ରୁଷ ସୈନ୍ୟମାନେ ୟୁକ୍ରେନ ଦଖଲ କରିଚାଲିଛି l ଯୁଦ୍ଧ ର ଫଳ ସ୍ୱରୂପ ଭାରତ ବାଣିଜ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପକାଇଛି l ଏହି ଦେଶ ରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖି ଓ ପାମୋଲିନ ତେଲ ଆମଦାନୀ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି l ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରିତ ଅନୁଯାଇ ଭାରତ ବର୍ଷ କୁ 25 ଲକ୍ଷ ଲିଟର ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖି ତେଲ ଆମଦାନୀ କରିଥାଏl ସେଥିମଧ୍ୟରୁ 70 ପ୍ରତିଶତ ତେଲ ୟୁକ୍ରେନ ରୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ 20 ପ୍ରତିଶତ ରୁଷ ଓ ଅବଶିଷ୍ଟ 10 ପ୍ରତିଶତ ଆର୍ଜେଟିନା ରୁ ଆସିଥାଏ l ୟୁକ୍ରେନ ଆଉ ରୁଷ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧର ତିକ୍ତତା ପାଇଁ 3 ଲକ୍ଷ 50 ହଜାର ଟନ ଖାଇବା ତେଲ ଅଟକି ଯାଇଛି l ଫଳରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସିଧାସଳଖ ଓଡିଶା ବଜାର ଉପରେ ପଡିଛି l କେତେକ ବ୍ୟବସାୟ କୃତିମ ଅଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି l ତେଲ ଲୁଣ ସଂସାର ପାଇଁ ତେଲ ଦରର ପ୍ରଭାବ ମୁଣ୍ଡ ରେ ଚଡକ ପଡିଲା ପରି ମନେ ହଉଚି l 2 ବର୍ଷ ଧରି କରୋନା ର ପ୍ରଭାବ ଯୋଗୁ ଲୋକମାନଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିବାରୁ ଏପଟେ ଦର ବୁଦ୍ଧି ଯୋଗୁ ସେମାନଙ୍କ ଦୈନିକ ଜୀବନ ଯାପନ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି l ଓଡିଶା ର ବ୍ୟବହାର ସଂଘ ଙ୍କ ମତରେ ରାଜ୍ୟ ରେ ପ୍ରତେକ ଦିନ 2 ହଜାର ଟନ ତେଲ ର ଚାହିଦା ରହିଛି l ଆଉ ବାର୍ଷିକ 5 ଲକ୍ଷ ରୁ 6 ଲକ୍ଷ ଟନ ତେଲ କାରବାର ହୋଇଥାଏ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ପାଖାପାଖି 25 ପ୍ରତିଶତ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଏବଂ 15-20 ପ୍ରତିଶତ ପାମୋଲିନ ତେଲ l ବର୍ତମାନ ପାଇଁ ଏହା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡ ବ୍ୟଥା ର କାରଣ ସାଜିଥିବା ବେଳେ ଯୋଗାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବେ ଚୁପ ରହିଛନ୍ତି l

Related post

ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ହତ୍ୟା ତାପରେ  ସ୍ୱାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ହତ୍ୟା ତାପରେ ସ୍ୱାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଫୋକସପ୍ଲସ 30/05/23(ଧାମନଗର) ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ କର ହତ୍ୟା ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ପ୍ରଥମେ ହତ୍ୟା ତାପରେ ସ୍ୱାମୀ କରିଲା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ଧାରୁଆ କଟୁରୀ ରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କରିବା…
କାହିଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା ?

କାହିଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା ?

  ଫୋକସପ୍ଲସ 29/05/2023(ଅହମଦାବାଦ) କାହଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା? ପଣ୍ଡିତ ଧିରେନ୍ଦ୍ର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ନେଇ ପ୍ରାୟତଃ ସବୁବେଳେ ହେଡ ଲାଇନରେ ରହିଥାନ୍ତି। , କିଛି…
ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୪ ଶହ ତଳକୁ

ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୪ ଶହ ତଳକୁ

ଫୋକସପ୍ଲସ 29/05/2023(ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ) ବର୍ତମାନ କରୋନା ମହାମାରୀ ସଂକ୍ରମଣ ଥମିବାରେ ଲାଗିଛି। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦିନେ କମିଲେ ପୁଣି ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ଦୈନିକ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *