ମାଂସପେଶୀକୁ ସଠିକ୍ ମାର୍ଗରେ ଗଢିବା ପାଇଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଟିପ୍ସ |

ମାଂସପେଶୀକୁ ସଠିକ୍ ମାର୍ଗରେ ଗଢିବା ପାଇଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଟିପ୍ସ |

ମାଂସପେଶୀ ନିର୍ମାଣର ଅନେକ ତତକ୍ଷଣାତ୍ ଲାଭ ଅଛି, ଯେପରି ଉତ୍ତମ ହାଡର ମିନେରାଲ୍ ସାନ୍ଦ୍ରତା ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ-ସ୍କେଲେଟାଲ୍ ଆଘାତରୁ ସୁରକ୍ଷା |
“ପ୍ରତିଦିନ ଜିମ୍ ଯିବା ଭଳି ମାଂସପେଶୀ ନିର୍ମାଣ କରିବା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ, ତୁମ ଶରୀରକୁ ବୁଝିବା ଏବଂ ତୁମେ କଣ କରୁଛ ତାହା ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ।
ଏହିପରି, ସେ ମାଂସପେଶୀ ଗଢିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସମୟରେ ଏକ “ମୁଖ୍ୟ ଜିନିଷ” ବାଣ୍ଟିବା ଆବଶ୍ୟକ | ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପରାମର୍ଶଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ:
ଯଦି ତୁମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାଂସପେଶୀ ନିର୍ମାଣ ସହିତ ଆରମ୍ଭ କରିଛ, ନୂତନ ବ୍ୟାୟାମରେ ତୁମର ଶରୀରକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ସମୟ ଦିଅ | ଅଲଗା ଅଲଗା ଓଜନ ଜିନିଷ ଉଠାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର କିପରି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରେ ତାହା ଦେଖିବା ପାଇଁ କିଛି ପୁନରାବୃତ୍ତି କରନ୍ତୁ | ଥରେ ଆରାମଦାୟକ, ଏହାକୁ ଭାରୀ ଓଜନ ଏବଂ ଅଧିକ ପୁନରାବୃତ୍ତି ସହିତ ବଢ଼ାନ୍ତୁ | ମନେରଖନ୍ତୁ, ଏକ ବ୍ୟାୟାମ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଏ କିନ୍ତୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ନୁହେଁ |

ସେଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ରାମ କରନ୍ତୁ |

କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାବେଳେ, ଆମେ ସମସ୍ତେ ବାହାରକୁ ଯାଇ ଆମର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁ | କିନ୍ତୁ, ତୁମର ବ୍ୟାୟାମ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ରାମ କରିବା ନିଜେ ବ୍ୟାୟାମ ପରି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ସେଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏକାଧିକ ସେଟ୍ ଉପରେ ପୁନରାବୃତ୍ତିରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିପାରେ, ସାମଗ୍ରିକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ ଏବଂ ଅଧିକ ମାଂସପେଶୀ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥାଏ |

ଯଥେଷ୍ଟ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ

ଯେକୌଣସି ବ୍ୟାୟାମ ପାଇଁ ଜଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରାକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଶରୀରର ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟ | କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଆପଣ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ହରାଉଛନ୍ତି, ତେଣୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ପାଣି ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ଗରମ ହେବାକୁ ରୋକିପାରେ |

ଏହାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରନ୍ତୁ |

ଜିଦ୍ଖୋର ଚର୍ବିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ଜିମ୍ ଯିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ, ଯେକୌଣସି ବ୍ୟାୟାମ ପାଇଁ ବିଶ୍ରାମ ଦିନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଏଡ଼ାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ଜଣେ ମାଂସପେଶୀ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟାୟାମକୁ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ ଚାହିଁପାରେ |
ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟାୟାମ ପରେ, ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ପାଞ୍ଚରୁ 10 ମିନିଟ୍ ସମୟ ନେବା ଜରୁରୀ | ପ୍ରସାରଣ ମାଂସପେଶୀକୁ ଲମ୍ବା, ନମନୀୟ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରଖେ | ଷ୍ଟ୍ରେଚ୍ ନକରି, ଆପଣ ଜିମ୍କୁ ଫେରିବାରେ ବିଳମ୍ବ କରି ଆପଣ ଅଧିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି |

Related post

ଟିକିରି ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ କାର୍ଯକ୍ରମ I

ଟିକିରି ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ କାର୍ଯକ୍ରମ I

ଫୋକସ ପ୍ଲସ ୨୮/୧/୨୩(ବରଗଡ଼): ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା କାଶିପୁର ବ୍ଲକ ଟିକିରି ସ୍ଥିତ‌ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଠାରୁ ଗୋକୁଳମୁଣ୍ଡା ହାଟ ପଦା ପର୍ଯନ୍ତ ଏକ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ…
ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଫୋକସ ପ୍ଲସ ୨୮/୧/୨୩(ବରଗଡ଼):ବନ୍ଦ ଘରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର । ଏକ ମାତ୍ର ଝିଅର ହତ୍ୟା ପରେ ଉଜୁଡ଼ି ଯାଇଥିଲା ସୁନାର ସଂସାର। ଝିଅକୁ ସବୁବେଳେ…
ଶାହରୁଖଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ଉର୍ଫି

ଶାହରୁଖଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ଉର୍ଫି

ଫୋକସ ପ୍ଲସ ୨୮/୧/୨୩(ବ୍ୟୁରୋ): ନିଜର ଆଉଟ ଫିଟକୁ ନେଇ ସବୁବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥାନ୍ତି ଉର୍ଫି ଯାଭେଦ । କାରଣ ସବୁବେଳେ ଭିନ୍ନ ଧରଣର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାକୁ…

Leave a Reply

Your email address will not be published.