ମାଂସପେଶୀକୁ ସଠିକ୍ ମାର୍ଗରେ ଗଢିବା ପାଇଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଟିପ୍ସ |

ମାଂସପେଶୀକୁ ସଠିକ୍ ମାର୍ଗରେ ଗଢିବା ପାଇଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଟିପ୍ସ |

ମାଂସପେଶୀ ନିର୍ମାଣର ଅନେକ ତତକ୍ଷଣାତ୍ ଲାଭ ଅଛି, ଯେପରି ଉତ୍ତମ ହାଡର ମିନେରାଲ୍ ସାନ୍ଦ୍ରତା ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ-ସ୍କେଲେଟାଲ୍ ଆଘାତରୁ ସୁରକ୍ଷା |
“ପ୍ରତିଦିନ ଜିମ୍ ଯିବା ଭଳି ମାଂସପେଶୀ ନିର୍ମାଣ କରିବା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ, ତୁମ ଶରୀରକୁ ବୁଝିବା ଏବଂ ତୁମେ କଣ କରୁଛ ତାହା ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ।
ଏହିପରି, ସେ ମାଂସପେଶୀ ଗଢିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସମୟରେ ଏକ “ମୁଖ୍ୟ ଜିନିଷ” ବାଣ୍ଟିବା ଆବଶ୍ୟକ | ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପରାମର୍ଶଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ନଜର ପକାନ୍ତୁ:
ଯଦି ତୁମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାଂସପେଶୀ ନିର୍ମାଣ ସହିତ ଆରମ୍ଭ କରିଛ, ନୂତନ ବ୍ୟାୟାମରେ ତୁମର ଶରୀରକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ସମୟ ଦିଅ | ଅଲଗା ଅଲଗା ଓଜନ ଜିନିଷ ଉଠାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର କିପରି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରେ ତାହା ଦେଖିବା ପାଇଁ କିଛି ପୁନରାବୃତ୍ତି କରନ୍ତୁ | ଥରେ ଆରାମଦାୟକ, ଏହାକୁ ଭାରୀ ଓଜନ ଏବଂ ଅଧିକ ପୁନରାବୃତ୍ତି ସହିତ ବଢ଼ାନ୍ତୁ | ମନେରଖନ୍ତୁ, ଏକ ବ୍ୟାୟାମ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଏ କିନ୍ତୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ନୁହେଁ |

ସେଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ରାମ କରନ୍ତୁ |

କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାବେଳେ, ଆମେ ସମସ୍ତେ ବାହାରକୁ ଯାଇ ଆମର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁ | କିନ୍ତୁ, ତୁମର ବ୍ୟାୟାମ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ରାମ କରିବା ନିଜେ ବ୍ୟାୟାମ ପରି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ସେଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏକାଧିକ ସେଟ୍ ଉପରେ ପୁନରାବୃତ୍ତିରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିପାରେ, ସାମଗ୍ରିକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ ଏବଂ ଅଧିକ ମାଂସପେଶୀ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥାଏ |

ଯଥେଷ୍ଟ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ

ଯେକୌଣସି ବ୍ୟାୟାମ ପାଇଁ ଜଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରାକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଶରୀରର ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟ | କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଆପଣ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ହରାଉଛନ୍ତି, ତେଣୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ପାଣି ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ଗରମ ହେବାକୁ ରୋକିପାରେ |

ଏହାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରନ୍ତୁ |

ଜିଦ୍ଖୋର ଚର୍ବିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ଜିମ୍ ଯିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ, ଯେକୌଣସି ବ୍ୟାୟାମ ପାଇଁ ବିଶ୍ରାମ ଦିନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଏଡ଼ାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ଜଣେ ମାଂସପେଶୀ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟାୟାମକୁ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ ଚାହିଁପାରେ |
ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟାୟାମ ପରେ, ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ପାଞ୍ଚରୁ 10 ମିନିଟ୍ ସମୟ ନେବା ଜରୁରୀ | ପ୍ରସାରଣ ମାଂସପେଶୀକୁ ଲମ୍ବା, ନମନୀୟ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରଖେ | ଷ୍ଟ୍ରେଚ୍ ନକରି, ଆପଣ ଜିମ୍କୁ ଫେରିବାରେ ବିଳମ୍ବ କରି ଆପଣ ଅଧିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି |

Related post

ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ହତ୍ୟା ତାପରେ  ସ୍ୱାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ହତ୍ୟା ତାପରେ ସ୍ୱାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଫୋକସପ୍ଲସ 30/05/23(ଧାମନଗର) ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ କର ହତ୍ୟା ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ପ୍ରଥମେ ହତ୍ୟା ତାପରେ ସ୍ୱାମୀ କରିଲା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ଧାରୁଆ କଟୁରୀ ରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କରିବା…
କାହିଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା ?

କାହିଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା ?

  ଫୋକସପ୍ଲସ 29/05/2023(ଅହମଦାବାଦ) କାହଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା? ପଣ୍ଡିତ ଧିରେନ୍ଦ୍ର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ନେଇ ପ୍ରାୟତଃ ସବୁବେଳେ ହେଡ ଲାଇନରେ ରହିଥାନ୍ତି। , କିଛି…
ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୪ ଶହ ତଳକୁ

ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୪ ଶହ ତଳକୁ

ଫୋକସପ୍ଲସ 29/05/2023(ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ) ବର୍ତମାନ କରୋନା ମହାମାରୀ ସଂକ୍ରମଣ ଥମିବାରେ ଲାଗିଛି। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦିନେ କମିଲେ ପୁଣି ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ଦୈନିକ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *