12 ରୁ 17 ବର୍ଷ ବୟସ୍କଙ୍କ ପାଇଁ କୋଭୋଭାକ୍ସ ଟିକା

ଦେଶର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଡ୍ରଗ ଓଷଧୀୟ ପ୍ରାଧିକରଣର ବିଶେଷଜ୍ଞ ପ୍ୟାନେଲ 12-17 ବର୍ଷ ବୟସ ପାଇଁ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର କୋଭିଡ -19 ଟିକା କୋଭୋଭାକ୍ସକୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରାଧିକରଣ (EUA) ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛି ବୋଲି ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛିl
ଡ୍ରଗ୍ସ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (DCGI) ଡିସେମ୍ବର 28 ରେ ବୟସ୍କମାନଙ୍କ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୀମିତ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ କୋଭୋଭ୍ୟାକ୍ସକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲା। ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶର ଟୀକାକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଇ ନାହିଁl ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (SII) ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ-ସରକାର ଏବଂ ନିୟାମକ ବ୍ୟାପାର ପ୍ରକାଶ କୁମାର ସିଂ 12 ରୁ 17 ବର୍ଷ ବୟସ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ କୋଭୋଭାକ୍ସ କୁ ଜରୁରୀ କାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଫେବୃଆରୀ 21 ରେ DCGI କୁ ଏକ ଆବେଦନ କରିଥିଲେl
ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଡ୍ରଗ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ (CDSCO) ର Covid-19 ଉପରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ SII ର ଆବେଦନ ଉପରେ ବିଚାର କରି କୋଭୋଭ୍ୟାକ୍ସକୁ EUA ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛି | ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ DCGI କୁ ସୁପାରିଶ ପଠାଯିବ ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । EUA ଆବେଦନପତ୍ର ଉପରେ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ 12 ରୁ 17 ବର୍ଷ ବୟସର ପ୍ରାୟ 2700 ପିଲାଙ୍କ ଉପରେ ଦୁଇଟି ଅଧ୍ୟୟନରୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କୋଭୋଭ୍ୟାକ୍ସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ, ପ୍ରତିରୋପଣକାରୀ, ନିରାପଦ ହେବ l
ଏହି ଅନୁମୋଦନ କେବଳ ଆମ ଦେଶ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ନୁହେଁ, ବରଂ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ, ଯାହା ଆମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ’ ମେକିଂ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ର ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ କରିବ। ଆମର ସିଇଓ ଆଦର ସି ପୁନାୱାଲାଙ୍କ ଦର୍ଶନ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ କୋଭୋଭ୍ୟାକ୍ସ ଆମ ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ ର ସମସ୍ତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ COVID-19 ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ ଏବଂ ଆମର ଜାତୀୟ ପତାକାକୁ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ଉଡ଼ାଇବ। ଉତ୍ସ ପୂର୍ବରୁ ସିଂହଙ୍କ ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ କହିଛି ଯେ କୋଭୋଭାକ୍ସ ନୋଭାଭ୍ୟାକ୍ସରୁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଏବଂ ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ମାର୍କେଟିଂ ପ୍ରାଧିକରଣ ପାଇଁ ୟୁରୋପୀୟ ମେଡିସିନ୍ ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଡିସେମ୍ବର 2017,2020 ରେ WHO ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ତାଲିକା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଭାରତ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି। 15-18 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କିଶୋରମାନଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରିବା ପାଇଁ ଭରତ ବାୟୋଟେକର କୋଭାକ୍ସିନ |

Related post

ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ହତ୍ୟା ତାପରେ  ସ୍ୱାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ହତ୍ୟା ତାପରେ ସ୍ୱାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଫୋକସପ୍ଲସ 30/05/23(ଧାମନଗର) ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ କର ହତ୍ୟା ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ପ୍ରଥମେ ହତ୍ୟା ତାପରେ ସ୍ୱାମୀ କରିଲା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ଧାରୁଆ କଟୁରୀ ରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କରିବା…
କାହିଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା ?

କାହିଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା ?

  ଫୋକସପ୍ଲସ 29/05/2023(ଅହମଦାବାଦ) କାହଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା? ପଣ୍ଡିତ ଧିରେନ୍ଦ୍ର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ନେଇ ପ୍ରାୟତଃ ସବୁବେଳେ ହେଡ ଲାଇନରେ ରହିଥାନ୍ତି। , କିଛି…
ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୪ ଶହ ତଳକୁ

ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୪ ଶହ ତଳକୁ

ଫୋକସପ୍ଲସ 29/05/2023(ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ) ବର୍ତମାନ କରୋନା ମହାମାରୀ ସଂକ୍ରମଣ ଥମିବାରେ ଲାଗିଛି। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦିନେ କମିଲେ ପୁଣି ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ଦୈନିକ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *