ଫୋନ ରେ କଥା ହେବେ ମୋଦି : ରୁଷ ,ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପ୍ରମୁଖ ଙ୍କ ସହ

ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରୁଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁଟିନ, ୟୁକ୍ରେନର ଜେଲେନସ୍କି ସହ ଆଜି କଥା ହେବେ। ସରକାରୀ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ସୋମବାର ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜେଲେନସ୍କି ଫୋନରେ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି।ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ସକାଳ 11.30 ରେ ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜେଲେନସ୍କି ଏବଂରୁଷ ର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁଟିନଙ୍କ ସହ 1.30 ରେ କଥା ହେବେ।ୟୁକ୍ରେନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜେଲେନସ୍କି ଏବଂ ରୁଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁଟିନଙ୍କ ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଅପରାହ୍ନ ସମୟରେ କଥା ହେବେl ବର୍ତ୍ତମାନ ୟୁକ୍ରେନର ସୁମିରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ଆଲୋଚନା ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ରହିପାରେ ବୋଲି ସରକାରଙ୍କ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ରାଜଧାନୀ 350 କିଲୋମିଟର ପୂର୍ବ ଏବଂ ଖାର୍କିଭ୍ ଠାରୁ 180 କିଲୋମିଟର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଫସିରହିଥିବା ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ଛାଡିବା ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେବ l
ୟୁକ୍ରେନର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବରେ ପ୍ରାୟ 700 ଭାରତୀୟ, ମୁଖ୍ୟତ ସୁମି ଷ୍ଟେଟ ୟୁନିଭରସିଟିର ମେଡିକାଲ କଲେଜର ଛାତ୍ର l ୟୁକ୍ରେନରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସ ରବିବାର ଦିନ ସୁମିରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱଳ୍ପ ନୋଟିସରେ ଯିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି |ଦୂତାବାସ ଦାବି କରିଛି ଯେ ସୁମୀରେ ଫସି ରହିଥିବା ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷିତ ଯାତାୟାତ ପାଇଁ ପୋଲଟାଭା ସହରରେ ଏକ ଟିମ୍ ଅଛି।ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଫେବୃଆରୀ 24 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ଭାରତୀୟ ସରକାର ୟୁକ୍ରେନରୁ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଅପରେସନ୍ ଗଙ୍ଗା ଅଧୀନରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରୁଛନ୍ତି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 76 ଟି ବିମାନରେ ପ୍ରାୟ 15,920 ଛାତ୍ର ଭାରତକୁ ଫେରିଛନ୍ତି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ନାଗରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ଏମ ସିନ୍ଧିଆ ରବିବାର ଦିନ ଏକ ଟୁଇଟରେ କହିଛନ୍ତି। ରୁଷିଆ ଫେବୃଆରୀ 24 ରେ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା।

ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ଅତି କମରେ 331 ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ ସଂଖ୍ୟା ବୋଧହୁଏ ବହୁତ ଅଧିକ ବୋଲି ଜାତିସଂଘର ମାନବାଧିକାର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କହିଛି। 1.4 ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ୟୁକ୍ରେନ ଛାଡି ପଳାଇଛନ୍ତି।

Related post

ରାମ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠାରେ ସାମିଲ ହେବେ ଭାରତର ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହା କାହା ଦିଆଯାଇଛି ନିମନ୍ତ୍ରଣ

ରାମ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠାରେ ସାମିଲ ହେବେ ଭାରତର ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି…

ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ: ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ରାମ ମନ୍ଦିରର ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ସମାରୋହ ୨୨ ଜାନୁଆରୀରେ ହେବ । ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପଠାଯାଉଛି । ଏହି ଉତ୍ସବର…
ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳ ରେ ଫାଇଦା ନେଉଛନ୍ତି ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି ଦିଦି!!!

ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳ ରେ ଫାଇଦା ନେଉଛନ୍ତି ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି ଦିଦି!!!

ରାୟଗଡ଼ା: ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳ ରେ ଫାଇଦା ନେଉଛନ୍ତି ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି ଦିଦି, ହେଲପର୍ କୁ କିଛି ମିଳିଲା ନାଇଁ ସେଥିପାଇଁ ସିଧା ସିଧା ବଖାଣିଲେ ଦିଦିଙ୍କ ଭିତିରି କଥା ଏ…
ଚାଇନାର ନିମୋନିଆ ଭାରତକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି କି? AIIMS ଦିଲ୍ଲୀରେ 7 ଟି ମାମଲା ମିଳିଲା କି?

ଚାଇନାର ନିମୋନିଆ ଭାରତକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି କି? AIIMS ଦିଲ୍ଲୀରେ 7…

ଭାରତରେ ଚାଇନା ନିମୋନିଆ07/12(ଫୋକସ ପ୍ଲସ); ଚାଇନାରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ରହସ୍ୟମୟ ନିମୋନିଆକୁ ନେଇ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଚିନ୍ତା ବଢିଛି। ମାଇକୋପ୍ଲାଜମା ନିମୋନିଆରେ ପୀଡିତ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ଚାଇନାର ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକ ଭରି…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *