ଆଜି ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ୫ଟି ରାଜ୍ୟର ଜନମତ

ଆଜି ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ୫ଟି ରାଜ୍ୟର ଜନମତ


ଆଜି ଆସିବ ୫ଟି ରାଜ୍ୟର ବିଧାନସଭା ଫଳାଫଳ । ଉତର ପ୍ରଦେଶ, ମଣିପୁର, ଉତରାଖଣ୍ଢ.ପଞ୍ଜାବ ଓ ଗୋଆ ଭଳି ୫ଟି ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଜନାଦେଶ । ସକାଳ ୮ଟାରୁ ପ୍ରଥମେ ବାଲାଟ ପେପର ଗଣତି ପ୍ରକ୍ରିଆ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବାବେଳେ ଉତର ପ୍ରଦେଶରୁ ସକାଳ ୮ଟା ୩୦ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଇଭିଏମ ଗଣତି । ଅନ୍ୟପେଟେ ଅନ୍ତି୍‌ମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ପରେ ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ବୁଥ ଫେରନ୍ତା ଜନମତ ସର୍ଭେ କେଉଁ ରାଜନୈତିକ ଦଳକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛି ତ କାହାକୁ ନିରାଶ । ତେବେ ସବୁପରେ ମଧ୍ୟ ଜନତାଙ୍କ ସମର୍ଥନ ତାଙ୍କୁ ମିଳିବା ନେଇ ବେଶ୍ ଆଶାବାଦୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଓ ଦଳ ।

ଗଣନ୍ତ୍ରର ମହାପର୍ବର ଆଉଏକ ପ୍ରମୁଖ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ହେଉଛି ମତଗଣନା ଓ ଜନାଦେଶ । ସମସ୍ତ ୫ଟି ରାଜ୍ୟରେ କାଁଭାଁ ହିିଂସାକୁ ଛାଡିଦେଲେ ସୁରୁଖୁରୁରେ ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିଆ ଶେଷହୋଇଛି । ସେହିଭଳି ମତ ଗଣନା ଓ ଜନାଦେଶ ଘୋଷଣାକୁ ମଧ୍ୟ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ ଓ ସ୍ୱଚ୍ଚତାର ସହ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ କରି ଜନଗଣନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭକରି ସମସ୍ତ ସ୍ଥାନାୟ ପ୍ରଶାସନ ଗଣତି କେନ୍ଦ୍ରରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ନିରପେକ୍ଷ ଭାବେ ଗଣନା କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଛି ।

ଭୋଟିଂ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଇଭିଏମକୁ ନିରାପଦ ଭାବେ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗରୁମରେ ରଖିବା ଯାଏଁ ସୁରକ୍ଷା ଭିତରେ ସବୁ ଗାଇଡଲାଇନ ମାନିିବା ନେଇ ବିଧିବଧ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେଇଛନ୍ତି ଇଲେକ୍ସନ କମିଶନ । ସେହିଭଳି ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ତଦାନୁଯାଇ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ୨୦୨୪ରେ ସାଧାରାଣ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଥିବାବେଳେ ଚଳିତଥର ଉତର ପ୍ରଦେଶକୁ ସମେତ ୪ ରାଜ୍ୟର ନିର୍ରାଚନୀ ଫଳାଫଳ ଓ ଜନଗଣନାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣ ନିରର୍ବାଚନ ନେଇ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ମୁଡ ଜଣାପଡିବ ବୋଲି ନିରର୍ବାଚନୀ ପଣ୍ଡିତମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ୪୦୩ ବିଧାସଭା ବିଶିଷ୍ଟ ଉତର ପ୍ରଦେଶର ଫଳାଫଳ ସମସ୍ତଙ୍କ ଉତ୍କଣ୍ଠାର କେନ୍ଦ୍ର ପାଳଟିଥିବାବେଳେ । ଏକଜିଟ ପୋଲର ଫଳାଫଳ ମଧ୍ୟ ନେତା ଓ ଭୋଟରଙ୍କ ଉତ୍ସୁକତାକୁ ବଢାଇଦେଇଛି ।

ଅନ୍ୟପେଟେ ବିନା ରାଜନୈତିକ ଦଳଙ୍କୁ ଅନୁମତିରେ ଇଭିଏମ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ନେଇ ବିରୋଧ କରିଥିବା ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟୀ ବିପକ୍ଷଦଳ ଉପରେ ଆରୋପ ଲଗାଇ ନିରର୍ବାଚନୀ କମିଶନ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନଉଠାଇଥିବା ବେଳେ ଶାନ୍ତି ଓ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଜନଗଣନାକୁ ନେଇ କମିଶନର ଦାୟିତ୍ୱ ବଢିଯାଇଥିବା ନେଇ ନଜର ଆସିଛି । ତେବେ ନଜ ପାଇବା ୪ ରାଜ୍ୟର ସାମ୍ପ୍‌ତିକ ନିରର୍ବାଚନୀ ଓ ରାଜନୈତିକ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ।
ପଞ୍ଜାବ
୧୧୭ ଆସନ ବିଶିଷ୍ଟ ରାଜ୍ୟ ପଞ୍ଜାବରେ ମଧ୍ୟ ସରକାର ଗଠନ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଆମ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ମଧ୍ୟରେ କଡା ଟକ୍କର ମିଳିଥିବା ବେଳେ ଏକଜିଟ ପୋଲ ପୂରର୍ବ ଆକଳନ ଆମ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ଆଡକୁ ସଙ୍କେତ ଦେଇଛି । ଆମ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ପକ୍ଷରୁ କଂଗ୍ରେସ ରଚରଣଜିତ ସଂ ଚନ୍ନିଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣ।। କରିଥିବା ବେଳେ ଆଦ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ଭଗବନ୍ତ ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି । ଆଜି ଉଭୟ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଜନମତକୁ ନେଇ କଡା ଟକ୍କର ହେବାର ଦେଖାଯାଉଛି ।
ଉତରାଖଣ୍ଡ
୭୦ ଆସନ ବିଶିଷ୍ଟ ଉତରାଖଣ୍ଡ ବିଧାନ ସଭାରେ ସଂଖ୍ୟା ଗିରଷ୍ଠତା ହାସଲ ନେଇ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଚାର ଜୋରଦାର ଥିବାବେଳେ ୩୬ ମେଜିକ ନମ୍ବର ପାଇଁ ଉଭୟ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସର ଜୋରଦାର ଟକ୍କର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିିବ ବୋଲି ନିରର୍ବାଚନୀ ପଣ୍ଡିତ ଓ ଜନମତ ସର୍ଭେ ସ୍ପଷ୍ଠ କରିଛି ।
ଗୋଆ
ମୋଟ ୪୦ ଆସନ ବିଶିଷ୍ଟ ଗୋଆ ସଂଖ୍ୟା ଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସଂଖ୍ୟା ୨୧ ରହିଥିବାବେଳେ ଏକଜିଟ ପୋଲ ମୁତାବକ ବିଜେପି ମ୍ୟାଜିକ ନମ୍ବରରୁ ସାମାନ୍ୟ ପଚ୍ଛରେ ରହିପାରେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ପୂରର୍ବରୁ ଏଠାରେ ବିଜେପି ଶାସନ ଗାଦିରେ ଥିବା ବେଳେ ଏଥର କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ କଡା ଟକ୍କର ହେଉଥିବା ଆଶା କରାଯାଉଛି ।
ମଣିପୁର
ସେହିଭଳି ଉତର ପୂର୍ବର ବିଜେପି ଶାସିତ ରାଜ୍ୟରେ ୬୦ଟି ଆସନ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସଂଖ୍ୟା ୩୧ ରହିଛି । ରାଜ୍ୟରେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି । ଏକାଧିକ ସଂସ୍ଥାର ପୂର୍ବକାଳନକୁ ବିଚାରକୁ ନେଲେ ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ବିଜେପିର ସଂଖ୍ୟାର ନିକଟବର୍ତୀ ଥିବାବେଳେ ବିଜେପି କ୍ଷମତା ବଜାୟ ରଖିପାରେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

Related post

ପୋଲ ନିର୍ମାଣରେ ବିଳମ୍ବ ନେଇ ଅଞ୍ଚଳରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିବାଦ

ପୋଲ ନିର୍ମାଣରେ ବିଳମ୍ବ ନେଇ ଅଞ୍ଚଳରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିବାଦ

ଫୋକସ ପ୍ଲସ(ବରଗଡ଼): ବରଗଡ଼ ସହରରୁ ଅମ୍ବାପାଲିକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ପୁରୁଣା ଜୀରାନଦୀ ପୋଲ ଭାଙ୍ଗି ନୂତନ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଛି। ୨୦୧୮ରୁ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା…
ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅବସରକାଳୀନ ସଭା

ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅବସରକାଳୀନ ସଭା

ଫୋକସ ପ୍ଲସ(ରାଇରଙ୍ଗପୁର): ରାଇରଙ୍ଗପୁର ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଓଡ଼ିଆ ବିଭାଗ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରାଧ୍ୟ୍ୟାପିକା ମୋନିକା ଦାସଙ୍କ ଅବସଳକାଳୀନ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇ ଯାଇଛି। 1987 ମସିହାରେ ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇ ଥିବା…
ପତ୍ନୀଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ରିଲିଜ୍ ନେଇ ଭୁଲ ଟ୍ୱିଟ କଲେ ଅଭିଷେକ ବଚ୍ଚନ

ପତ୍ନୀଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ରିଲିଜ୍ ନେଇ ଭୁଲ ଟ୍ୱିଟ କଲେ ଅଭିଷେକ ବଚ୍ଚନ

ଫୋକସ ପ୍ଲସ(ବ୍ୟୁରୋ): ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଅଭିଷେକ ବଚ୍ଚନ ଟ୍ୱିଟରରେ ପତ୍ନୀ ଏଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ନୂତନ ଫିଲ୍ମ ରିଲିଜ୍ ପୋନିୟିନ୍ ସେଲଭାନ୍ ପାଇଁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସେ…

Leave a Reply

Your email address will not be published.