ଖରାଦିନେ କେମିତି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ନିଜକୁ ରଖିବେ ସୁସ୍ଥ

ଖରାଦିନେ କେମିତି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ନିଜକୁ ରଖିବେ ସୁସ୍ଥ

ଖରାଦିନେ ଶରୀରର ଉତ୍ତାପକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ଶରୀରକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ସହଜ ଉପାୟ ହେଉଛି ଫଳ ଏବଂ ପାନୀୟ ସେବନ । ଗ୍ରୀଷ୍ମକାଳୀନ ଏଭଳି ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇବା ସହ ଥକ୍କାପଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ତେବେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ କିପରି ଖାଦ୍ୟପେୟର ଯତ୍ନ ନେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ଅନ୍ୟ ଋତୁ ଅପେକ୍ଷା ଗ୍ରୀଷ୍ମଋତୁରେ ଶରୀରର ଭୋକ ମରିଯିବା ସହ ଅଧିକ ଶୋଷ ଲାଗିଥାଏ । ଏହି ସମୟରେ ଅଧିକ ଝାଳ ବାହାରିବା କାରଣରୁ ଶରୀର ହାଇଡ୍ରେଟ ରହିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଆବଶ୍ୟକ କରେ । ଏହି ସମୟରେ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟପେୟ ଅଭ୍ୟାସ କରିବା ଆମ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଯାହା ଦ୍ବାରା ଶରୀରର ହାଇଡ୍ରେଟ ରହି ପାରିବ।

ତେବେ ଖରାଦିନେ ନିଜକୁ ସୁସ୍ଥ ଓ ଫିଟ ରଖିବା ନେଇ ସତେଜ ଫଳ ଏବଂ ପାନୀୟକୁ ନେଇ ଏକ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଖାଦ୍ୟ ତାଲିକା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ । ଫଳରେ ଶରୀର ସତେଜ ରହିବା ସହ ଆମେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରିବା । ଏଣୁ ଏହି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ବ୍ୟବହାର ଉପଯୋଗୀ ନିମ୍ନରେ କିଛି ଖାଦ୍ୟପେୟ ଟିପ୍ସ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣନ୍ତୁ

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ସକାଳ ଜଳଖିଆ

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଦିନରେ ଦିନରେ ଅତି କମରେ ୪ରୁ ୫ ହାତଗଣତି ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଖାଇବା ଜରୁରୀ ।ଜଳଖିଆ ସବୁବେଳେ ସୁସ୍ଥ ଋତୁକାଳୀନ ଫଳରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଉଚିତ ଯେପରିକି ତରଭୁଜ, ଅମୃତଭଣ୍ଡା, ଆମ୍ବ, ଲିଚି ଆଦି । ଏହା ସହ ନଡିଆ କ୍ଷୀର ସହିତ ସାବଜା, ମଞ୍ଜି, ଚିଆ ମଞ୍ଜି, ଏବଂ କିଛି ଶୁଖିଲା ଫଳ ସହିତ ସ୍ମୁଦି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ ।

 

ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ

ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରେ ଆପଣ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଭୋଜନରେ ପ୍ରଚୁର ପନିପରିବା ଖାଇପାରିବେ । ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ପାଇଁ ଏକ ସୁପ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ । ମାକ୍ରୋନ୍ୟୁଟ୍ରିଏଣ୍ଟସ ଯେପରିକି କାର୍ବସ୍, ପ୍ରୋଟିନ ଏବଂ ଫ୍ୟାଟ୍ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନର ଅଧା ଖାଇବା ଉଚିତ ।

ସନ୍ଧ୍ୟା ଜଳଖିଆ

ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ଆପଣ ଏକ ପାତ୍ର ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଫଳ ଖାଇପାରିବେ । ଏହା ସହିତ କିଛି ଭିଜାଇଥିବା ବାଦାମ ମଧ୍ୟ ଡାଏଟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ । ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଦିନର ଶେଷ ଭାଗକୁ ଭଲ ଶକ୍ତି ଦେଇପାରେ ଏବଂ ପୂରା ଦିନର କାମ ପରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଥକ୍କା କିମ୍ବା ଥକ୍କାପଣକୁ ରୋକିପାରେ ।

ରାତ୍ରି ଭୋଜନ

ରାତ୍ରି ଭୋଜନ ଯଥାସମ୍ଭବ ହାଲୁକା ରଖିବା ଭଲ । ଏଥିରେ ଆପଣ ପନିପରିବା ପ୍ରସ୍ତୁତ ସନ୍ତୁଳା, ଗ୍ରିଲ୍ଡ କିମ୍ବା ବଏଲ୍ଡ ପ୍ରୋଟିନ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ । ରାତ୍ରି ଭୋଜନ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ପାତ୍ର ସୁପ୍ ଓ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ପରେ ଏକ ହର୍ବାଲ ଟି ବା ଚା\’ ପିଇବା ଆବଶ୍ୟକ ।

Related post

ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ହତ୍ୟା ତାପରେ  ସ୍ୱାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ହତ୍ୟା ତାପରେ ସ୍ୱାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଫୋକସପ୍ଲସ 30/05/23(ଧାମନଗର) ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ କର ହତ୍ୟା ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ପ୍ରଥମେ ହତ୍ୟା ତାପରେ ସ୍ୱାମୀ କରିଲା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ଧାରୁଆ କଟୁରୀ ରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କରିବା…
କାହିଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା ?

କାହିଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା ?

  ଫୋକସପ୍ଲସ 29/05/2023(ଅହମଦାବାଦ) କାହଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା? ପଣ୍ଡିତ ଧିରେନ୍ଦ୍ର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ନେଇ ପ୍ରାୟତଃ ସବୁବେଳେ ହେଡ ଲାଇନରେ ରହିଥାନ୍ତି। , କିଛି…
ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୪ ଶହ ତଳକୁ

ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୪ ଶହ ତଳକୁ

ଫୋକସପ୍ଲସ 29/05/2023(ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ) ବର୍ତମାନ କରୋନା ମହାମାରୀ ସଂକ୍ରମଣ ଥମିବାରେ ଲାଗିଛି। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦିନେ କମିଲେ ପୁଣି ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ଦୈନିକ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *