ଖରାଦିନେ କେମିତି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ନିଜକୁ ରଖିବେ ସୁସ୍ଥ

ଖରାଦିନେ କେମିତି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ନିଜକୁ ରଖିବେ ସୁସ୍ଥ

ଖରାଦିନେ ଶରୀରର ଉତ୍ତାପକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ଶରୀରକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ସହଜ ଉପାୟ ହେଉଛି ଫଳ ଏବଂ ପାନୀୟ ସେବନ । ଗ୍ରୀଷ୍ମକାଳୀନ ଏଭଳି ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇବା ସହ ଥକ୍କାପଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ତେବେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ କିପରି ଖାଦ୍ୟପେୟର ଯତ୍ନ ନେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ଅନ୍ୟ ଋତୁ ଅପେକ୍ଷା ଗ୍ରୀଷ୍ମଋତୁରେ ଶରୀରର ଭୋକ ମରିଯିବା ସହ ଅଧିକ ଶୋଷ ଲାଗିଥାଏ । ଏହି ସମୟରେ ଅଧିକ ଝାଳ ବାହାରିବା କାରଣରୁ ଶରୀର ହାଇଡ୍ରେଟ ରହିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଆବଶ୍ୟକ କରେ । ଏହି ସମୟରେ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟପେୟ ଅଭ୍ୟାସ କରିବା ଆମ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଯାହା ଦ୍ବାରା ଶରୀରର ହାଇଡ୍ରେଟ ରହି ପାରିବ।

ତେବେ ଖରାଦିନେ ନିଜକୁ ସୁସ୍ଥ ଓ ଫିଟ ରଖିବା ନେଇ ସତେଜ ଫଳ ଏବଂ ପାନୀୟକୁ ନେଇ ଏକ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଖାଦ୍ୟ ତାଲିକା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ । ଫଳରେ ଶରୀର ସତେଜ ରହିବା ସହ ଆମେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରିବା । ଏଣୁ ଏହି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ବ୍ୟବହାର ଉପଯୋଗୀ ନିମ୍ନରେ କିଛି ଖାଦ୍ୟପେୟ ଟିପ୍ସ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣନ୍ତୁ

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ସକାଳ ଜଳଖିଆ

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଦିନରେ ଦିନରେ ଅତି କମରେ ୪ରୁ ୫ ହାତଗଣତି ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଖାଇବା ଜରୁରୀ ।ଜଳଖିଆ ସବୁବେଳେ ସୁସ୍ଥ ଋତୁକାଳୀନ ଫଳରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଉଚିତ ଯେପରିକି ତରଭୁଜ, ଅମୃତଭଣ୍ଡା, ଆମ୍ବ, ଲିଚି ଆଦି । ଏହା ସହ ନଡିଆ କ୍ଷୀର ସହିତ ସାବଜା, ମଞ୍ଜି, ଚିଆ ମଞ୍ଜି, ଏବଂ କିଛି ଶୁଖିଲା ଫଳ ସହିତ ସ୍ମୁଦି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ ।

 

ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ

ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରେ ଆପଣ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଭୋଜନରେ ପ୍ରଚୁର ପନିପରିବା ଖାଇପାରିବେ । ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ପାଇଁ ଏକ ସୁପ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ । ମାକ୍ରୋନ୍ୟୁଟ୍ରିଏଣ୍ଟସ ଯେପରିକି କାର୍ବସ୍, ପ୍ରୋଟିନ ଏବଂ ଫ୍ୟାଟ୍ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନର ଅଧା ଖାଇବା ଉଚିତ ।

ସନ୍ଧ୍ୟା ଜଳଖିଆ

ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ଆପଣ ଏକ ପାତ୍ର ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଫଳ ଖାଇପାରିବେ । ଏହା ସହିତ କିଛି ଭିଜାଇଥିବା ବାଦାମ ମଧ୍ୟ ଡାଏଟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ । ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଦିନର ଶେଷ ଭାଗକୁ ଭଲ ଶକ୍ତି ଦେଇପାରେ ଏବଂ ପୂରା ଦିନର କାମ ପରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଥକ୍କା କିମ୍ବା ଥକ୍କାପଣକୁ ରୋକିପାରେ ।

ରାତ୍ରି ଭୋଜନ

ରାତ୍ରି ଭୋଜନ ଯଥାସମ୍ଭବ ହାଲୁକା ରଖିବା ଭଲ । ଏଥିରେ ଆପଣ ପନିପରିବା ପ୍ରସ୍ତୁତ ସନ୍ତୁଳା, ଗ୍ରିଲ୍ଡ କିମ୍ବା ବଏଲ୍ଡ ପ୍ରୋଟିନ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ । ରାତ୍ରି ଭୋଜନ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ପାତ୍ର ସୁପ୍ ଓ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ପରେ ଏକ ହର୍ବାଲ ଟି ବା ଚା\’ ପିଇବା ଆବଶ୍ୟକ ।

Related post

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

କଟକ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଏବେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଦଳରେ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଶଙ୍ଖ ଛାଡି ପଦ୍ମ ଧରିଥିବା ବିଜେପି ର କଟକ…
୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ରାନିବନ୍ଧ ଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ବାହାଘର, ସାଧାରଣତଃ ଆପଣମାନେ ଦେଖିଥିବେ ବରଯାତ୍ରୀ ନେଇ ବାଜା ବାଣ ରୋଷଣି ରେ ବର…
ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ପାଣିପାଗ ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଆସୁଛି ବଡ ବର୍ଷା | ୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ | ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିବ କାଳବୈଶାଖୀ | ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଅରୁଣାଚଳ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *