ଖାଉଟିଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗାମାଡ଼ ବଢିଲା ମ୍ୟାଗି-ଚା-କଫି ଦାମ୍

ଖାଉଟିଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗାମାଡ଼ ବଢିଲା ମ୍ୟାଗି-ଚା-କଫି ଦାମ୍

ବିଭିନ୍ନ ନିତ୍ୟ ବ୍ୟବହାର‌୍ୟ୍ୟ ସମଗ୍ରୀ ଦର ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଗଲେଣି ଖାଉଟି। ଦିନକୁ ଦିନ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ଦରଦାମ ବଢୁଥିବା ବେଳେ ଏବେ ବଢିଲା ମ୍ୟାଗି, ଚା\’ ଓ କଫିର ଦାମ୍ । ଏଣିକି ୧୨ ଟଙ୍କିଆ ମ୍ୟାଗି ପ୍ୟାକେଟ୍ କିଣିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ।

ମହଙ୍ଗା ମାଡ ସହ ଜୁଝୁଥିବା ଖାଉଟିଙ୍କୁ ଆଉ ଏକ ଝଟ୍‌କା । ବଢିଲା ମ୍ୟାଗି, ଚା\’ ଓ କଫିର ଦାମ୍ । ଏଣିକି ୧୨ ଟଙ୍କିଆ ମ୍ୟାଗି ପ୍ୟାକେଟ୍ କିଣିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଅଧିକ ଟଙ୍କା । ନେସଲେ ଏବଂ ହିନ୍ଦୁସ୍ଥାନ ୟୁନିଲିଭର ଲିମିଟେଡ କିଛି ଖାଉଟି ସାମଗ୍ରୀର ଦାମ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । ନୂଆ ଦର ଅନୁସାରେ, ମସାଲା ନୁଡୁଲ୍ସର ୭୦ ଗ୍ରାମ୍ ପ୍ୟାକେଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ଏବେ ୧୨ ଟଙ୍କା ବଦଳରେ ୧୪ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିବ । ଅର୍ଥାତ୍ ମ୍ୟାଗି ମୂଲ୍ୟ ୨ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ସେହିପରି ୧୪୦ ଗ୍ରାମ୍ ପ୍ୟାକେଟ୍ ଦାମ୍ ୩ ଟଙ୍କା ବଢିଥିବାବେଳେ ୫୬୦ ଗ୍ରାମ୍ ପ୍ୟାକେଟ୍ ଦରରେ ୯.୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଯାହାପରେ ଏହି ପ୍ୟାକେଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ୯୬ ଟଙ୍କାରୁ ୧୦୫ ଟଙ୍କା ହୋଇଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚା\’ ଏବଂ କଫି ମଧ୍ୟ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି । ବ୍ରୁ ଦର ୩ରୁ ୭ ପ୍ରତିଶତ ବଢିଥିବା ବେଳେ ବ୍ରୁ ଗୋଲ୍ଡ ଦାମ୍ ୩ରୁ ୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ଇଷ୍ଟାଣ୍ଚ କଫି ପ୍ୟାକେଟ୍ ଦାମ ୩ ପ୍ରତିଶତରୁ ୬.୬୬ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହାବ୍ୟତୀତ ତାଜମହଲ ଚା\’ ଦାମ୍ ୩.୭ ପ୍ରତିଶତରୁ ୫.୮ ପ୍ରତିଶତ ଯାଏଁ ବଢିଛି । ସେହିପରି ବ୍ରୁକ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଚା\’ ୧.୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ୧୪ ପ୍ରତିଶତ ଯାଏଁ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି । ଉତ୍ପାଦନ ବ୍ୟୟ ବଢିବା ଯୋଗୁଁ ଦାମ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିବା କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

Related post

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

କଟକ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଏବେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଦଳରେ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଶଙ୍ଖ ଛାଡି ପଦ୍ମ ଧରିଥିବା ବିଜେପି ର କଟକ…
୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ରାନିବନ୍ଧ ଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ବାହାଘର, ସାଧାରଣତଃ ଆପଣମାନେ ଦେଖିଥିବେ ବରଯାତ୍ରୀ ନେଇ ବାଜା ବାଣ ରୋଷଣି ରେ ବର…
ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ପାଣିପାଗ ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଆସୁଛି ବଡ ବର୍ଷା | ୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ | ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିବ କାଳବୈଶାଖୀ | ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଅରୁଣାଚଳ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *