ୟୁକ୍ରେନ୍ର ଭାରତୀୟ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ: ଆଇନଗତ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ମେଡିକାଲ୍ କାଉନସିଲ୍ ନିୟମ କ’ଣ କହୁଛି |

ୟୁକ୍ରେନ୍ର ଭାରତୀୟ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ: ଆଇନଗତ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ମେଡିକାଲ୍ କାଉନସିଲ୍ ନିୟମ କ’ଣ କହୁଛି |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ବେସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ବିଦେଶୀ ଡିଗ୍ରୀ ଜାରି ରଖିବା ପାଇଁ କୌଣସି ନିୟମ ନାହିଁ। ୟୁକ୍ରେନରୁ ଫେରୁଥିବା ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏଠାରେ କିଛି ବିକଳ୍ପ ଅଛି ଯାହା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ରୁଷ ସହିତ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ଯୋଗୁଁ ସେମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷାଗତ ପ୍ରଗତି ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବ ନାହିଁ। ତେଣୁ, ଅନେକ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ର ସେଠାରେ ଡାକ୍ତରୀ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଦୁଃଖ ର ବିଷୟ, ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଦୁଃଖ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛନ୍ତି ବିଦେଶ ମେଡିକାଲ ଗ୍ରାଜୁଏଟ୍ ଲାଇସେନ୍ସଧାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଔଷଧ ଏକାଡେମିକ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମାପ୍ତ କରିବାର ସମୟ 10 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରେ।

ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ।, ପରିସ୍ଥିତି ଯେପରି ଛିଡା ହୋଇଛି, ୟୁକ୍ରେନରୁ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ପାଇଁ ମେଡିକାଲ ବୋର୍ଡ ଭାରତୀୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଇଣ୍ଟର୍ନସିପ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ଏକାଡେମିକ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁକୋୖଣସି ସୁବିଧା ନାହିଁ। ଜାରିରଖିବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ନିୟମ ନାହିଁ। ଭାରତୀୟ ବେସରକାରୀ କଲେଜଗୁଡ଼ିକରେ ବିଦେଶୀ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିବା ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ |ଅବଶ୍ୟ, ଯେହେତୁ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ୟୁକ୍ରେନକୁ ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି, ଏହି ଦେଶଗୁଡିକର ଛାତ୍ରମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଯାୟୀ ଶେଷରେ କିଛି ଲାଭ ପାଇବେ |

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ମେଡିକାଲ୍ ଶିକ୍ଷା ନିୟମ |

କିନ୍ତୁ ୟୁକ୍ରେନ-ଶିକ୍ଷିତ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ର ଏବଂ ତୁଳନାତ୍ମକ ଭାବେ କମ୍ ବିକଶିତ ଦେଶର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଚିନ୍ତାଧାରା ରଖିବା ଏବଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାର ସମୟ ଆସିଛି, କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷାଗତ ବୃତ୍ତିରେ ବାଧା ଉପୁଜିବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ |ବର୍ତ୍ତମାନର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଜଣେ ବିଦେଶୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଭାରତକୁ ଡିଗ୍ରୀ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଶିକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିବାର ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ ହେଉଛି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭରୁ | ତେଣୁ, ନିରାଶାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ପଳାତକ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଏକାଡେମିକ୍ ପ୍ରଗତିର ଅଗ୍ରଗତି ପାଇଁ କିଛି ବିକଳ୍ପ ଅଛି |
ସେମାନେ ଏକ ବିକଳ୍ପ କ୍ୟାରିୟର ବିକଳ୍ପ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଅନୁସରଣ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଯାଇପାରନ୍ତି କିମ୍ବା ନିଜ ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭରୁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ |ଅନ୍ୟ ଏକ ବିକଳ୍ପ ହେଉଛି, ଯୁଦ୍ଧର ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ପତ୍ତି ଦେଶଗୁଡିକରେ ସରକାର ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଶିକ୍ଷାର ମାନର ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏକାଡେମିକ୍ ଅଧ୍ୟାପନା ଏବଂ ପାଠ୍ୟକ୍ରମକୁ ଯତ୍ନର ସହ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତି |ଆଇନଗତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି ଯାହାକି ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ |ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମେଡିକାଲ କମିଶନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଚାଲୁଥିବା ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଭାରତର ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସୁବିଧା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା 21 ରେ ସମାନତା ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ୱାବିଭିନ୍ନ ଧୀନତା ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରକୁ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି |

 

 

 

 

Related post

ପୋଲ ନିର୍ମାଣରେ ବିଳମ୍ବ ନେଇ ଅଞ୍ଚଳରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିବାଦ

ପୋଲ ନିର୍ମାଣରେ ବିଳମ୍ବ ନେଇ ଅଞ୍ଚଳରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିବାଦ

ଫୋକସ ପ୍ଲସ(ବରଗଡ଼): ବରଗଡ଼ ସହରରୁ ଅମ୍ବାପାଲିକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ପୁରୁଣା ଜୀରାନଦୀ ପୋଲ ଭାଙ୍ଗି ନୂତନ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଛି। ୨୦୧୮ରୁ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା…
ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅବସରକାଳୀନ ସଭା

ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅବସରକାଳୀନ ସଭା

ଫୋକସ ପ୍ଲସ(ରାଇରଙ୍ଗପୁର): ରାଇରଙ୍ଗପୁର ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଓଡ଼ିଆ ବିଭାଗ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରାଧ୍ୟ୍ୟାପିକା ମୋନିକା ଦାସଙ୍କ ଅବସଳକାଳୀନ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇ ଯାଇଛି। 1987 ମସିହାରେ ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇ ଥିବା…
ପତ୍ନୀଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ରିଲିଜ୍ ନେଇ ଭୁଲ ଟ୍ୱିଟ କଲେ ଅଭିଷେକ ବଚ୍ଚନ

ପତ୍ନୀଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ରିଲିଜ୍ ନେଇ ଭୁଲ ଟ୍ୱିଟ କଲେ ଅଭିଷେକ ବଚ୍ଚନ

ଫୋକସ ପ୍ଲସ(ବ୍ୟୁରୋ): ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଅଭିଷେକ ବଚ୍ଚନ ଟ୍ୱିଟରରେ ପତ୍ନୀ ଏଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ନୂତନ ଫିଲ୍ମ ରିଲିଜ୍ ପୋନିୟିନ୍ ସେଲଭାନ୍ ପାଇଁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସେ…

Leave a Reply

Your email address will not be published.