ୟୁକ୍ରେନ୍ର ଭାରତୀୟ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ: ଆଇନଗତ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ମେଡିକାଲ୍ କାଉନସିଲ୍ ନିୟମ କ’ଣ କହୁଛି |

ୟୁକ୍ରେନ୍ର ଭାରତୀୟ ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ: ଆଇନଗତ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ମେଡିକାଲ୍ କାଉନସିଲ୍ ନିୟମ କ’ଣ କହୁଛି |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ବେସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ବିଦେଶୀ ଡିଗ୍ରୀ ଜାରି ରଖିବା ପାଇଁ କୌଣସି ନିୟମ ନାହିଁ। ୟୁକ୍ରେନରୁ ଫେରୁଥିବା ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏଠାରେ କିଛି ବିକଳ୍ପ ଅଛି ଯାହା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ରୁଷ ସହିତ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ଯୋଗୁଁ ସେମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷାଗତ ପ୍ରଗତି ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବ ନାହିଁ। ତେଣୁ, ଅନେକ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ର ସେଠାରେ ଡାକ୍ତରୀ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଦୁଃଖ ର ବିଷୟ, ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଦୁଃଖ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛନ୍ତି ବିଦେଶ ମେଡିକାଲ ଗ୍ରାଜୁଏଟ୍ ଲାଇସେନ୍ସଧାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଔଷଧ ଏକାଡେମିକ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମାପ୍ତ କରିବାର ସମୟ 10 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରେ।

ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ।, ପରିସ୍ଥିତି ଯେପରି ଛିଡା ହୋଇଛି, ୟୁକ୍ରେନରୁ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ପାଇଁ ମେଡିକାଲ ବୋର୍ଡ ଭାରତୀୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଇଣ୍ଟର୍ନସିପ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ଏକାଡେମିକ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁକୋୖଣସି ସୁବିଧା ନାହିଁ। ଜାରିରଖିବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ନିୟମ ନାହିଁ। ଭାରତୀୟ ବେସରକାରୀ କଲେଜଗୁଡ଼ିକରେ ବିଦେଶୀ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିବା ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ |ଅବଶ୍ୟ, ଯେହେତୁ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ୟୁକ୍ରେନକୁ ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି, ଏହି ଦେଶଗୁଡିକର ଛାତ୍ରମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଯାୟୀ ଶେଷରେ କିଛି ଲାଭ ପାଇବେ |

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ମେଡିକାଲ୍ ଶିକ୍ଷା ନିୟମ |

କିନ୍ତୁ ୟୁକ୍ରେନ-ଶିକ୍ଷିତ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ର ଏବଂ ତୁଳନାତ୍ମକ ଭାବେ କମ୍ ବିକଶିତ ଦେଶର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଚିନ୍ତାଧାରା ରଖିବା ଏବଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାର ସମୟ ଆସିଛି, କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷାଗତ ବୃତ୍ତିରେ ବାଧା ଉପୁଜିବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ |ବର୍ତ୍ତମାନର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଜଣେ ବିଦେଶୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଭାରତକୁ ଡିଗ୍ରୀ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଶିକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିବାର ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ ହେଉଛି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭରୁ | ତେଣୁ, ନିରାଶାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ପଳାତକ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଏକାଡେମିକ୍ ପ୍ରଗତିର ଅଗ୍ରଗତି ପାଇଁ କିଛି ବିକଳ୍ପ ଅଛି |
ସେମାନେ ଏକ ବିକଳ୍ପ କ୍ୟାରିୟର ବିକଳ୍ପ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଅନୁସରଣ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଯାଇପାରନ୍ତି କିମ୍ବା ନିଜ ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭରୁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ |ଅନ୍ୟ ଏକ ବିକଳ୍ପ ହେଉଛି, ଯୁଦ୍ଧର ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ପତ୍ତି ଦେଶଗୁଡିକରେ ସରକାର ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଶିକ୍ଷାର ମାନର ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏକାଡେମିକ୍ ଅଧ୍ୟାପନା ଏବଂ ପାଠ୍ୟକ୍ରମକୁ ଯତ୍ନର ସହ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତି |ଆଇନଗତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି ଯାହାକି ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ |ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମେଡିକାଲ କମିଶନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଚାଲୁଥିବା ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଭାରତର ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସୁବିଧା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା 21 ରେ ସମାନତା ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ୱାବିଭିନ୍ନ ଧୀନତା ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରକୁ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି |

 

 

 

 

Related post

ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ହତ୍ୟା ତାପରେ  ସ୍ୱାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ହତ୍ୟା ତାପରେ ସ୍ୱାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଫୋକସପ୍ଲସ 30/05/23(ଧାମନଗର) ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ କର ହତ୍ୟା ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ପ୍ରଥମେ ହତ୍ୟା ତାପରେ ସ୍ୱାମୀ କରିଲା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ଧାରୁଆ କଟୁରୀ ରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କରିବା…
କାହିଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା ?

କାହିଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା ?

  ଫୋକସପ୍ଲସ 29/05/2023(ଅହମଦାବାଦ) କାହଁକି ଏମିତି କହିଲେ ବାଗେଶ୍ୱର ବାବା? ପଣ୍ଡିତ ଧିରେନ୍ଦ୍ର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ନେଇ ପ୍ରାୟତଃ ସବୁବେଳେ ହେଡ ଲାଇନରେ ରହିଥାନ୍ତି। , କିଛି…
ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୪ ଶହ ତଳକୁ

ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ୪ ଶହ ତଳକୁ

ଫୋକସପ୍ଲସ 29/05/2023(ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ) ବର୍ତମାନ କରୋନା ମହାମାରୀ ସଂକ୍ରମଣ ଥମିବାରେ ଲାଗିଛି। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦିନେ କମିଲେ ପୁଣି ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ଦୈନିକ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *