କାଶ୍ମୀର ଫାଇଲ ଚଳଚିତ୍ର ରେ ଅନେକ ମିଥ୍ୟା ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ରହିଛି ;ଓମାର ଅବଦୁଲ୍ଲା

ନ୍ୟାସନାଲ କନଫରେନ୍ସ (ଏନସି) କାର୍ଯ୍ୟରତ ସଭାପତି ତଥା ଜେ ଆଣ୍ଡ କେ ର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓମାର ଅବଦୁଲ୍ଲା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କାଶ୍ମୀର ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକୁ ଏକ ସଂକଳ୍ପିତ କାହାଣୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅନେକ ମିଥ୍ୟା ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ କରାଯାଇଛି। ନ୍ୟାସନାଲ କନଫରେନ୍ସ (ଏନସି) କାର୍ଯ୍ୟରତ ସଭାପତି ତଥା ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ଜମ୍ମୁକାଶ୍ମୀର ମନ୍ତ୍ରୀ ଓମାର ଅବଦୁଲ୍ଲା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କାଶ୍ମୀର ଫାଇଲକୁ ଏକ ସଂକଳ୍ପିତ କାହାଣୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅନେକ ମିଥ୍ୟା ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ କରାଯାଇଛି। ଦକ୍ଷିଣ କାଶ୍ମୀରର କୁଲଗାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ରାଲିରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବେଳେ ଓମାର କହିଛନ୍ତି। ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଟି ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ କି ଫିଲ୍ମ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ |ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ବାସ୍ତବତା ଉପରେ ଆଧାରିତ ବୋଲି ନିର୍ମାତାମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ କଥା ହେଉଛି ଏହି ଫିଲ୍ମରେ ଅନେକ ମିଥ୍ୟା ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ କରାଯାଇଛି। ସବୁଠୁ ବଡ ମିଛ ହେଉଛି ଏକ ଏନସି ସରକାର ଥିଲା | 1990 ରେ ଜମ୍ମୁକାଶ୍ମୀର ପଣ୍ଡିତମାନେ ଚାଲିଯିବା ପରେ ଏହା ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ନିୟମ ଥିଲା | କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏହା ଭିପି ସିଂଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଜେପି ସମର୍ଥିତ ସରକାର ବୋଲି ଓମାର କହିଛନ୍ତି।ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଶ୍ମୀର ପଣ୍ଡିତମାନେ କେବଳ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ କିମ୍ବା ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ମୁସଲମାନ ଏବଂ ଶିଖମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା, ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କାଶ୍ମୀରରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫେରି ନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ଓମାର କହିଛନ୍ତି।ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଶ୍ମୀରୀ ପଣ୍ଡିତମାନଙ୍କୁ ନିରାପଦରେ ଫେରାଇ ଆଣିବାରେ ଏନସି ଚେଷ୍ଟା କରିଛି ଏବଂ ଜାରି ରଖିଛି। ଏହି ସମୟରେ ନିକଟରେ ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟ ଜେପି ନାଡା ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ଜାମ୍ମୁ ଗସ୍ତରେ ଓମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏନସି ବିକାଶ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି। ଏବଂ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ |

Related post

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

କଟକ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଏବେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଦଳରେ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଶଙ୍ଖ ଛାଡି ପଦ୍ମ ଧରିଥିବା ବିଜେପି ର କଟକ…
୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ରାନିବନ୍ଧ ଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ବାହାଘର, ସାଧାରଣତଃ ଆପଣମାନେ ଦେଖିଥିବେ ବରଯାତ୍ରୀ ନେଇ ବାଜା ବାଣ ରୋଷଣି ରେ ବର…
ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ପାଣିପାଗ ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଆସୁଛି ବଡ ବର୍ଷା | ୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ | ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିବ କାଳବୈଶାଖୀ | ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଅରୁଣାଚଳ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *