ଆଜି ହେଉଛି କାକଟପୁର ମଙ୍ଗଳା ମାଙ୍କ ଚୈତ୍ର ମାସର ପ୍ରଥମ ପାଳି ପବିତ୍ର ଝାମୁଯାତ୍ରା ।

ଆଜି ହେଉଛି କାକଟପୁର ମଙ୍ଗଳା ମାଙ୍କ ଚୈତ୍ର ମାସର ପ୍ରଥମ ପାଳି ପବିତ୍ର ଝାମୁଯାତ୍ରା ।

ବିଗତବର୍ଷ ଦୁଇବର୍ଷ ଧରି କରୋନା କଟକଣା ଯୋଗୁ ଚୈତ୍ର ଯାତ ପାଳି ମଙ୍ଗଳବାର ଓ ଝାମୁ ଯାତ୍ରା ରେ ଜନ ସମାଗମ ହେଉନଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏବର୍ଷ ଭଗବତୀ ପରମେଶ୍ୱରୀ ମା ମଙ୍ଗଳାଙ୍କ କରୁଣାରୁ ଭକ୍ତଂକ ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ଖୋଲା ହୋଇଛି । ସମସ୍ତ ଭକ୍ତ ମାନେ ଚୈତ୍ର ଯାତ ପାଳି ମଙ୍ଗଳବାର ଓ ଝାମୁ ଯାତ୍ରା ର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀ ହେବା ସହିତ, ମା ଙ୍କର ଦିବ୍ୟ ଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ।

ଦୁଇବର୍ଷ ହେବ କୋରନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ କାକଟପୁର ମା ମଙ୍ଗଳାଙ୍କ ଝାମୁ ଯାତ୍ରା ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା । ଚଳିତ ବର୍ଷ କୋରନାର ପ୍ରକୋପ ହ୍ରାସ ପାଇବା ହେତୁ , ଆଜି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ମା ମଙ୍ଗଳାଙ୍କ ଚୈତ୍ର ମାସ ପବିତ୍ର ଝାମୁ ଯାତ୍ରା । ଆଜି ଚୈତ୍ର ମାସର ପ୍ରଥମ ପବିତ୍ର ମଙ୍ଗଳ ବାର । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଦୁଇବର୍ଷ ପରେ ଚଳିତବର୍ଷ ହେଉଛି ଯାଉଛି ଝାମୁ ଯାତ୍ରା । ଚୈତ୍ର ମାସର ୫ଟି ମଙ୍ଗଳ ବାର ୫ଟି ପାଳିରେ ମାଙ୍କ ଝାମୁ ଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । କାକଟପୁର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବା ସହିତ, ଭକ୍ତଂକ ପାଇଁ ନିୟମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କୋହଳ ହୋଇଛି । କେବଳ ଭକ୍ତ ମାନେ ମୋବାଇଲ ନେଇ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଭୋଗ, ଦୀପ ଧୂପ ମନ୍ଦିର ଭିତରୁ କିଣିବେ । ଆଜିର ଦିନ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ବଡ଼ ଖୁସିର ଦିନ । ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରୁ ସକାଳ ପହରୁ ଭକ୍ତ ଙ୍କ ଶୁଅ ଛୁଟିଛି ମା ମଙ୍ଗଳାଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ନିମନ୍ତେ ।

Related post

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

କଟକ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଏବେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଦଳରେ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଶଙ୍ଖ ଛାଡି ପଦ୍ମ ଧରିଥିବା ବିଜେପି ର କଟକ…
୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ରାନିବନ୍ଧ ଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ବାହାଘର, ସାଧାରଣତଃ ଆପଣମାନେ ଦେଖିଥିବେ ବରଯାତ୍ରୀ ନେଇ ବାଜା ବାଣ ରୋଷଣି ରେ ବର…
ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ପାଣିପାଗ ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଆସୁଛି ବଡ ବର୍ଷା | ୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ | ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିବ କାଳବୈଶାଖୀ | ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଅରୁଣାଚଳ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *