ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ତେବେ ଦିଲ୍ଲୀର ନାଗରିକ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର ମିଶ୍ରଣ ପାଇଁ ବିଲ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବ: ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ |

ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ତେବେ ଦିଲ୍ଲୀର ନାଗରିକ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର ମିଶ୍ରଣ ପାଇଁ ବିଲ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବ: ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ |

ଦିଲ୍ଲୀର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ଏହି ତିନି ନାଗରିକ ସଂଗଠନକୁ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ମିଶ୍ରଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବିଲକୁ ସେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବେ। ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ତେବେ ସେମାନେ ଏହାକୁ କୋର୍ଟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ନାଗରିକ ସଂଗଠନ ପୋଲକୁ ଅଟକାଇବା ପାଇଁ ଏହି ବିଲ୍ ଆଗତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଆମେ ଏହାକୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବୁ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ କୋର୍ଟରେ ଚାଲୁ ହେବ | ୱାର୍ଡଗୁଡିକର ସଂଖ୍ୟାକୁ 272 ରୁ 250 କୁ ହ୍ରାସ କରିବାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସୀମିତତା, ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି କୌଣସି ନିର୍ବାଚନ | ବିଲ୍ ଏମସିଡିକୁ କେନ୍ଦ୍ରର ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆଣେ ବୋଲି ଦିଲ୍ଲୀର ସିଏମ୍ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି।ଦିଲ୍ଲୀ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍ ବିଦ୍ୟମାନ ଥିବା ତିନୋଟି ନାଗରିକ ସଂସ୍ଥା – ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ୍ କର୍ପୋରେସନ୍, ଉତ୍ତର ଦିଲ୍ଲୀ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଲ୍ଲୀ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ – ମାର୍ଚ୍ଚ 25 ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଲୋକସଭାରେ ଆଗତ କରାଯାଇଛି। ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ ନାଗରିକ ସଂସ୍ଥାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଦେବ |ଦିଲ୍ଲୀର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୀଷ ସିସୋଦିଆ ଏହି ତିନିଟି ପୌର ସଂସ୍ଥାକୁ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ମିଶ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ବିଲ୍କୁ ଗଣତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ବିପଦ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।ସିସୋଡିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ବିଲ୍‌ରେ ଏମସିଡି ନିର୍ବାଚନ ବନ୍ଦ କରି ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ହତ୍ୟା କରୁଛି। ମାସରେ, ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର (ସିଏସି) ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଅନିଲ ଜଲଙ୍କ ଯୋଗାଯୋଗ ପାଇବା ପରେ ନାଗରିକ ସଂସ୍ଥା ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ସୂଚୀ ଘୋଷଣାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ତିନିଜଣଙ୍କୁ ଏକଜୁଟ କରିବା ପାଇଁ ସଂସଦର ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନରେ ଏକ ବିଲ୍

 

ଆଣିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଯୋଜନା କରିଛି। ।

Related post

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

ନିର୍ବାଚନୀ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଭାଜପାର କଟକ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭର୍ତୁହରୀ।

କଟକ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଏବେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଦଳରେ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଶଙ୍ଖ ଛାଡି ପଦ୍ମ ଧରିଥିବା ବିଜେପି ର କଟକ…
୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

୧୭ ମିନିଟରେ ନିଆରା ବାହାଘର |

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ରାନିବନ୍ଧ ଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ବାହାଘର, ସାଧାରଣତଃ ଆପଣମାନେ ଦେଖିଥିବେ ବରଯାତ୍ରୀ ନେଇ ବାଜା ବାଣ ରୋଷଣି ରେ ବର…
ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ଆସୁଛି କାଳବୈଶାଖୀ ଜବର,୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ |

ପାଣିପାଗ ୦୮/୦୪/୨୦୨୪; ଆସୁଛି ବଡ ବର୍ଷା | ୪ ଦିନ ବର୍ଷିବ | ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ତାଣ୍ଡବ ରଚିବ କାଳବୈଶାଖୀ | ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଅରୁଣାଚଳ…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *